Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Babiš se bojí Hradu, tvrdí Fiala kvůli šéfovi BIS. Schillerová připustila konec Koudelky

Aktualizováno -
8. srpna 2021
13:45
Autor: ČTK, kal - 
8. srpna 2021
13:15

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by rozuměla tomu, pokud by premiér Andrej Babiš (ANO) nechal rozhodnutí o jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) na příští vládě. Koudelka by tak v polovině srpna ve funkci skončil. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy by takový postup nebyl správný, premiér se podle něho bojí Hradu. Schillerová a Fiala to řekli v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Babiš bude jednat v pondělí o řediteli BIS s vicepremiérem a předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem. Potom by mělo být známo stanovisko vlády. Ve hře je také jmenování nynějšího ředitele civilní kontrarozvědky Michala Koudelky na další funkční období. Nynější mu končí v polovině srpna. Pokud by řádný ředitel jmenován nebyl, BIS by v mezidobí vedl Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

Schillerová ocenila, že Babiš probere věc v koalici. „Myslím si, že pokud by přišel s návrhem, ať si to rozhodne příští vláda, tak by to nebylo nic proti ničemu,“ řekla. Podotkla, že pokud by byl Koudelka znovu jmenován, jeho další funkční období by překročilo i mandát kabinetu, který vznikne na základě výsledků říjnových sněmovních voleb.

Fiala označil nynější situaci kolem ředitele BIS za „šarádu“ a za „tanečky“. Připomněl, že proti Koudelkovi opakovaně vystupuje prezident Miloš Zeman. „Pan premiér se bojí Hradu,“ míní šéf ODS. Schillerová takovou interpretaci odmítla. Záležitost Fiala vnímá do jisté míry jako zápas o orientaci Česka. Poukázal na to, že civilní kontrarozvědka funguje a je oceňována zahraničními partnery. „Neexistuje důvod, proč teď ji personálně destabilizovat,“ zdůraznil.

Richterová: Babiš váhá s jmenováním, které je logické

Podobně jako Fiala se v následné televizní debatě na Primě vyjádřila místopředsedkyně opozičních Pirátů Olga Richterová, když mluvila o změně premiéra názoru ohledně Koudelkovy podporu a o jeho obavách z Hradu. „Nyní v situaci, kdy za panem Koudelkou stojí celá demokratická opozice, tak tato podpora pro něj (Babiše) nehraje roli, a on najedou otočil. A působí to, že čistě kvůli předvolební podpoře ze strany Hradu váhá s jmenováním, které je přitom naprosto logické,“ uvedla.

Předseda poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala chápe premiérovo jednání kolem ředitele BIS jako alibismus, vláda by podle něho měla řešit věc okamžitě. Koudelka je pro SPD kontroverzní už svým vystupováním na veřejnosti, uvedl Fiala. „Politiku by měla dělat vláda, a nikoli šéf tajné služby, tak jak jsme to viděli,“ dodal.

Stropnický: Babiš se snaží zavázat si šéfa BIS

„Pan premiér hraje, že se neumí rozhodnout,“ míní člen předsednictva TOP 09 a sněmovní volební kandidát Ondřej Kolář. Soudí, že Babiš by Koudelku nejraději na další období nejmenoval, aby vyhověl prezidentovi. „Premiér odevzdává svoji kompetenci panu prezidentovi, který k tomu není příslušný,“ soudí Kolář, jenž Koudelku označil za profesionála na svém místě.

Volební kandidát ČSSD Matěj Stropnický nepokládá za zásadní, zda bude ředitel BIS jmenován nyní nebo až po volbách. „Pokud by pan Koudelka opozici nevyhovoval, byla by nepochybně pro odklad. Ve chvíli, kdy pan Koudelka opozici vyhovuje, je pro jmenování,“ řekl. K nynějšímu řediteli zpravodajské služby má Stropnický výhrady a ze strany premiéra vidí taktizování. „On (Babiš) se snaží zavázat budoucího šéfa BIS k tomu, aby byl loajální k němu,“ soudí Stropnický.

Ředitele BIS jmenuje podle zákona vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další opoziční koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, kvůli nynější situaci podnítila svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek. Kritické je k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a také KSČM.

luder ( 10. srpna 2021 07:51 )

Miloš Zeman dlouhodobě kritizuje práci Koudelkou vedené BIS,
která podle jeho názoru ignoruje hrozbu islámského terorismu v Česku a včas neodhalila činnost pražského imáma Sámera Shehadeha, místopředsedy Muslimské obce v Praze,[18] který byl obviněn z podpory terorismu. Koudelka pravidelně varuje před hrozbami ze strany Ruska a Číny. Podle Koudelky se ruské tajné služby snaží „zničit EU a NATO. Pokud chtějí zničit tyto dvě instituce, chtějí zničit i Česko, jež je jejich součástí.“

mirkli ( 8. srpna 2021 18:42 )

šmarja ty seš vůl

mirkli ( 8. srpna 2021 18:40 )

mirkli ( 8. srpna 2021 18:39 )

Covid_19 ( 8. srpna 2021 18:17 )

v Moskvě mají složky na Zemana, Koudelka se jim nehodí jako šéf BIS, tak Moskva tlačí na své agenty na hradě a že jich tam má

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud