Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Vyšší covidový bonus pro podnikatele: Nově až 1000 korun denně, schválila Sněmovna

Autor: ČTK, simao - 
18. února 2021
22:00

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost byla omezena vládními opatřeními proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav a na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Schválila to ve čtvrtek Sněmovna v rámci nového vládního systému kompenzací. Předlohu příští týden posoudí Senát.

Opozici se nepodařilo zmírnit podmínky pro nárok na příspěvek. Piráti, ODS, STAN, TOP 09 navrhovali snížit limit pro propad tržeb na 30 až 40 procent. Piráti podobně jako KDU-ČSL požadovali, aby zákon garantoval dosavadní příspěvek 500 korun denně pro ty, kteří novým podmínkám nevyhoví. TOP 09 podle očekávání neprosadila návrh, aby byly podnikatelům navíc odpuštěny odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Nový kompenzační bonus bude technicky opět vratkou daně z příjmů ze závislé činnosti. Ministerstvo financí odhaduje, že dopad nového bonusu na veřejné finance bude za únor a březen 19,4 miliardy korun, z toho 18 miliard na státní rozpočet, 1,1 miliardy na rozpočty obcí a 0,4 miliardy korun na rozpočty krajů. Většímu dopadu na rozpočty obcí a krajů v zákoně brání příspěvek odpovídající 80 procentům reálného propadu inkasa. Piráti a STAN navrhovali propad hradit v plné výši.

Bonus jako jeden ze tří pilířů

Bonus představuje podle ministerstva jeden ze tří pilířů inovované státní podpory, která by měla být jednodušší, přehlednější a zároveň univerzálnější pro širší okruh žadatelů. Patří k němu ještě program Antivirus nebo příspěvek 500 Kč denně na zaměstnance. Bonus bude podle návrhu také individuálně zastropován pro podnikatele s typicky nižšími příjmy, jako jsou důchodci či studenti. Novinkou v návrhu je rovněž možnost nároku na kompenzační bonus 500 Kč za dny, kdy měl potenciální příjemce nařízenou karanténu nebo izolaci.

Kompenzační bonus nově nebude navázán na nouzový stav a podpora bude zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

Zákon zvyšuje denní příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem z 500 na 1000 korun, pracovníkům na dohodu zůstane příspěvek 500 korun denně.

Schillerová: Individuálně zastropovaný bonus

„Cílem je v dnešní složité době ekonomicky podpořit osoby samostatně výdělečné činné, společníky malých společností s ručením omezeným a tzv. dohodáře. Nový kompenzační bonus bude představovat součást inovované státní podpory, která by měla být jednodušší, přehlednější a zároveň univerzálnější. Dojde tak k nahrazení většiny sektorových programů,“ uvedla vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Nový kvantifikátor má zajistit, aby se kompenzační bonus dostal skutečně těm, kteří jsou koronakrizí výrazně dotčeni, upozornila. „Bonus bude individuálně zastropován tak, aby nedocházelo k nespravedlivé překompenzaci subjektů s malými tržbami,“ pokračovala vicepremiérka.

„Kompenzační bonus bude možné kombinovat pouze s programem Antivirus a programem Covid-Nájemné. Kombinace s jinými podporami nebude možná. A to ani s připravovaným programem Covid 21, neboť oba programy budou koncipovány tak, aby se vhodně doplňovaly a nikoli překrývaly,“ podotkla.

Ferjenčík zmínil obavy: Někteří již na bonus nedosáhnou

Návrh se setkal s podporou i u opozice. „Myslíme si, že je dobrý nápad rozšířit kompenzační bonus, aby na něj dosáhlo více podnikatelů,“ uvedl Pirát Mikuláš Ferjenčík.

Upozornil na to, že kompenzační bonus dostává nyní 120 tisíc lidí a otázka je, kolik z nich o něj přijde a kolik jej bude pobírat v nižší výši. „Bude se kompenzovat jen propad tržeb,“ uvedl Ferjenčík s tím, že to nemusí být odpovídající reálnému obrazu podnikání.

„Bojíme se, že někteří živnostníci o ten bonus přijdou (...) Máme obavu z jednotlivců, kteří kvůli některým konkrétním parametrům z té podpory vypadnou, proto apeluji na zmírnění kritérií,“ uvedl během rozpravy pirátský poslanec, návrhu jako takovému ale vyjádřil podporu.

Jakob: Je klíčové, aby podnikatelé přežili

Místopředseda TOP 09 Jan Jakob také vyjádřil podporu pro návrh zákona. „Podpora podnikatelů, to, aby přežili, je naprosto klíčové pro budoucnost této země,“ uvedl.

Upravený kompenzační bonus by měl zpětně platit od 1. února 2021. Návrh zavádí dvě bonusová období odpovídající únoru a březnu letošního roku. Vláda současně zákonem získá mandát zavést další bonusová období odpovídající vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021. U nynějšího příspěvku je šest bonusových období v zásadě odpovídajících prodlužování nouzového stavu.

Příjem u podnikatelů bude posuzován za dané bonusové období odpovídající kalendářnímu měsíci, a to oproti srovnávacímu období z doby před vypuknutím pandemie.

Srovnávacím obdobím budou vždy dané tři kalendářní měsíce před bonusovým obdobím, a to v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2019. Pro začínající a sezonní podnikatele zůstane zachována možnost využití stávajícího srovnávacího období, tedy měsíční průměr od 1. června do 30. září 2020.

Video Havlíček o novém systému kompenzací pro podnikatele a firmy. A balík peněz pro kongresy a veletrhy - Blesk Zprávy / ČTK

Covid_19 ( 19. února 2021 16:42 )

firmy nemají často EET, protože obchodují bez hotových peněz, znám jich několik, žijí v pohodě i bez EET , jste hodně vedle

Covid_19 ( 19. února 2021 16:38 )

to je u menších firem jako podmínka, třeba nový program Ministerstva průmyslu a obchodu COVID – Veletrhy/Kongresy, tam je podmínka Výsledky hospodaření žadatele budou prokazovány na základě výkazu zisku a ztrát potvrzeného externím auditem na základě mezitímní účetní závěrky za období březen až říjen 2020-

marmat ( 19. února 2021 14:56 )

Zase zdenku za trubku ??? Existují ve firmách EET naštěstí a i ůčetní, co dělá i daňová přiznání...
My nejsme košér jako ve vyspělých Zemích .....my jsme rození sedmilháři...
Tak proč než rozdávat prachy udělat u větších a problematicky vedených audit !

Covid_19 ( 19. února 2021 14:05 )

některé kompenzace pro firmy podmínili auditem, takže si firmy musí zaplatit audit ( menší firmy ho nepotřebují) a potom jim řeknou, že kompenzaci nedostanou. Auditorské firmy se napakují, pěkná podpora velkým a smrtící náklady pro menší, protože u nás se podporují jen velcí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud