Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 15°C

Politolog o „zmizení“ Babiše a červeného svetru: Proč tvrdá opatření vyhlásil jen Prymula?

Autor: Nikola Forejtová - 
10. října 2020
05:01

Nepřítomnost premiéra Andreje Babiše (ANO) na čtvrtečním vyhlašování nejnovějších opatření pobouřila opozici. Nešetří tak slovy jako zbabělec, nebo premiér k ničemu. Politolog Josef Mlejnek v tom vidí PR reakci. Podle něj totiž nechce vypadat premiér jako posel špatných zpráv. Myslí tím i na blížící se parlamentní volby. Krátce poté, co absence ministerského předsedy vyvolala vlnu negativní kritiky, se ozval i samotný premiér a svolal mimořádnou tiskovou konferenci, kde nevyloučil celostátní lockdown.

Zatímco ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zveřejňoval ve čtvrtek na vládě sadu nových opatření, premiér Andrej Babiš (ANO) byl bůhví kde. Nepřítomnosti premiéra u vyhlašování nejdůležitějších opatření za poslední měsíce si nemohli nepovšimnout experti napříč obory, stejně tak opozice. 

Podle poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) nelze nazvat premiéra jinak nežli zbabělcem. „Vláda dnes přijala plošná omezující opatření, o kterých dříve měl premiér tvrdit, ‚že je už nikdy nezavedeme'. Nejsilnější zpráva z tiskové konference je ale fakt, že vyhlašování nebyl přítomen ani premiér, ani 1. místopředseda. Nemůžeme zvítězit, stojí-li v čele vlády zbabělci,“ uvedl na twitteru.

Kalousek tím narážel i na nepřítomnost Jana Hamáčka (ČSSD), vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu, který se díky svému červenému svetru stal jistou ikonou boje s virem. „Jsme v tom společně. Čemu ale nerozumím: proč ministra Prymulu nepodpoří vahou svého postu premiér. Že by strach o PR? Takový premiér je k ničemu,“ reagoval také poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný

Mlejnek: Babiš nechtěl být poslem špatných zpráv

V šoku není politolog Josef Mlejnek. „Premiér se politicky odklidil. Poslem špatných zpráv má být ministr zdravotnictví,“ konstatoval expert pro Blesk Zprávy. „Co se týče Hamáčka,

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud