Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Schillerová neví, jak „zalepí“ výpadek po superhrubé mzdě. Kalousek zmínil nedouky

Aktualizováno -
3. září 2020
19:52
Autor: ČTK - 
3. září 2020
19:12

Ministerstvo financí nemá plán, jak od příštího roku kompenzovat výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši několika desítek miliard korun, který vznikne po dohodnutém zrušení superhrubé mzdy. Schodek rozpočtu bude proto v několika příštích letech vyšší. Na dotaz ČTK to v Olomouci řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle které je chystané zrušení superhrubé mzdy investicí zvyšující spotřebu domácností, na příjmy státního rozpočtu bude mít prý pozitivní efekt v dlouhodobém horizontu. Vládě obratem „naložil“ šéf poslanců TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Vládní koalice se shodla na zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Zaměstnancům díky tomu z hrubé mzdy zůstane více peněz. Příjmy rozpočtu by ale opatřením měly ročně přijít o 74 miliard korun.

Schillerová s odkazem na aktuální propočty analytiků MF upřesnila, že reálný výpadek příjmů veřejných rozpočtů by měl být něco přes 70 miliard korun, z toho 50 miliard korun připadá na státní rozpočet.

„Já samozřejmě neumím říct, a říkám to otevřeně, že to vezmu tady a tímto to (výpadek příjmů) vyrovnám. Prostě my jsme v situaci, kdy se nacházíme v bezprecedentní krizi, která se dá srovnat jenom s 30. lety minulého století,“ uvedla Schillerová. Ekonomický růst podle ministryně táhne spotřeba a investice, do obojího nyní vláda investuje.

„Je to (zrušení superhrubé mzdy) investice do spotřeby, vrátí se to ne hned, ale postupně v dlouhodobém ekonomickém růstu. Podpoříme spotřebu, lidé se nebudou bát utrácet, získají rychlý efekt a postupně se to bude vracet. Bude to samozřejmě na úkor toho, že v těch příštích letech ten schodek ještě bude vyšší,“ podotkla.

Do vlády se po vyjádření Schillerové pustil její dlouholetý rival a oponent Miroslav Kalousek. „Na úkor schodku umí snižovat daně či zvyšovat výdaje každý nedouk. Míra neodpovědnosti této vlády vůči budoucnosti je bezbřehá. Další slušná slova nenalézám,“ napsal Kalousek na twitter. Místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek na stejné sociální síti napsal: „A nakonec budeme všichni žebráci a stát bude v bankrotu. Tato vláda je vláda lichvářů, která nás všechny nažene do exekuce. Každá rodina se chová zodpovědněji než tato vláda.“

Ekonomové: Zrušení superhrubé mzdy je nevhodné

Národní rozpočtová rada zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně považuje v současné ekonomické situaci za nevhodné. Pro povzbuzení poptávky je podle rady vhodnější podpora přímými vládními výdaji. Navíc existuje reálná možnost, že domácnosti kvůli očekávání nepříznivého vývoje ekonomiky značnou část nových příjmů uspoří, a tím bude ohrožen očekávaný dodatečný výnos DPH a spotřebních daní, který vláda očekává.

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler upozornil, že hlavním rizikem není deficit letošního státního rozpočtu, který je plánován na 500 miliard korun, ale vývoj v dalších letech. Zatím totiž nebylo blíže určeno, jak budou kompenzovány propady příjmů ze zrušení superhrubé mzdy či daně z převodu nemovitostí. „Výpadky v příjmech v řádech vyšších desítek miliard korun nebude jednoduché najít a vysoké deficity se tak patrně stanou v příštích letech běžnou praxí,“ varoval.

adeso ( 4. září 2020 11:51 )

a že ty jseš Kalouskův zlodějský dědic ono to totiž za Kalouska nefungovalo vůbec, ale musí si ho volit protože tam mají samé bl....

Omasta ( 4. září 2020 10:48 )

Proč né. Stát když se zadluží, dostane výhodné podmínky. Horší by bylo, kdyby se museli občané zadlužovat.
Mimoto Schillerová vymyslela novou daň z nárůstu hodnoty nemovitostí místo daně z nabytí. Ta způsobí, že ze lidi budou moci stěhovat a sníží se ceny nemovitostí. Prodělají na tom zahraniční vlastníci nemovitostí. Že jste o tom nikde neslyšeli? To je schválně, aby pomalejší nestačili nemovitosti prodat před poklesem cen nemovitostí.
Jinými slovy vyzíská peníze na úkor majitelů nemovitostí (kteří spekulují na růst ceny).

Omasta ( 4. září 2020 10:35 )

Místo Babiše přijde Trikolóra, pan Křivohubý a ten už to vyřeší. Plán má.

adeso ( 4. září 2020 10:34 )

hlupáku nějak ti uniklo co se děje v CELĚM světě.

Omasta ( 4. září 2020 10:33 )

Po Babišovi se bude uklízet desetiletí. Ale před minulými volbami nikdo lepší nebyl. ODSáci by taky rozkradli stát na koronavirových testech a povinných rouškách.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa