Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Táňa Fischerová (†72) šila do „zákeřného“ Zemana. Byla jako svatá žena, truchlí Pithart

Aktualizováno -
26. prosince 2019
06:35
Autor: simao, ČTK - 
25. prosince 2019
22:10

Někdejší první dáma Dagmar Havlová pláče pro svou dlouholetou přítelkyni Táňu Fischerovou, která zemřela ve středu ve věku 72 let. Podlehla rakovině. Na někdejší poslankyni, která ve Sněmovně hájila např. Českou televizi či registrované partnerství homosexuálů, ale také prezidentskou kandidátku, která se nebála vyzvat těžkou váhu v podobě pozdějšího vítěze Miloše Zemana, vzpomínají i politici. Právě Zemana přitom Fischerová nešetřila. A byla jeho výraznou kritičkou.

Fischerová byla poslankyní v letech 2002 až 2006 a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá dokonce i v prezidentských volbách, které však ve druhém kole proti Karlu Schwarzenbergovi vyhrál Miloš Zeman. Fischerová tehdy získala v prvním kole 3,23 procenta hlasů. Hlasovalo pro ni 166 211 lidí, což označila za úspěch.

Bylas bojovnice, vzkázal Štětina

Smutná zpráva o její úmrtí se Českem rozletěla na 1. svátek vánoční. „Táňo, klid v duši. Bylas bojovnice,“ vysekl jí na facebooku poklonu její někdejší kolega ze Sněmovny a bývalý europoslanec Jaromír Štětina.

Na sociálních sítích reflektovalo smrt Fischerové i ministerstvo kultury. „S lítostí jsme přijali zprávu, že zemřela česká herečka, aktivistka a politička Táňa Fischerová. Žena, která vždy pomáhala potřebným,“ uvedl úřad.

Svědkyně Dáši Havlové

Právě Fischerová šla 4. ledna 1997 za svědkyni Dagmar Havlové (za svobodna Veškrnové) při její svatbě s Václavem Havlem na žižkovské radnici. Havlovým svědkem byl tehdy Jan Tříska.   

Starosta Tomáš Mikeska pronáší ve své kanceláři projev. Za snoubenci stojí svědci Jan Tříska s Táňou Fischerovou a Nina Veškrnová. Starosta Tomáš Mikeska pronáší ve své kanceláři projev. Za snoubenci stojí svědci Jan Tříska s Táňou Fischerovou a Nina Veškrnová. | Foto: K. Kopáč a archiv T. Mikesky

S Havlovou se znala Fischerová z divadla - působili společně v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Někdejší kolegyně byly tehdy navíc shodně v jiném stavu a staly se z nich přítelkyně.

I na to Havlová nyní zavzpomínala na svém facebooku. „S Táňou jsme byly před 45 lety ve stejném angažmá, s Táňou jsme čekaly ve stejnou dobu dítě, s Táňou jsem se radila, smála i plakala. S Táňou jsme na sebe byly napojené,“ truchlí nyní Havlová.

„Táňa byla jako anděl šustící křídly pro každého, kdo potřeboval pomoc. Leť, Taňuldo, nahoře Tě asi potřebují. Nikdy nezapomenu,“ pláče bývalá první dáma pro svou nejlepší přítelkyni.

Zřejmě jedny z posledních fotografií Táni Fischerové sdílela moderátorka České televize Nora Fridrichová, která nemocnou herečku a spisovatelku navštívila necelé tři týdny předtím, než podlehla vážné nemoci. „Pro podpis do knížky jsem za ní přijela den po Mikuláši. Táňa Fischerová byla strašně hodná jako vždycky a měla doma i svého syna. Na něho teď myslím. Upřímnou soustrast,“ napsala Fridrichová na sociálních sítích

Maláčová: Odešla skvělá osobnost

Četné reakce se však objevily i u dalších současných politiků. „Je mi to líto. Odešla žena, v jejíž křehkosti byla velká síla. Odpočívejte v pokoji,“ napsal šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Foto Fischerové sdílel i předseda Pirátů Ivan Bartoš. A ministryn práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru uvedla: „Odešla skvělá osobnost, které jsem si vždy nesmírně vážila. Táňa Fischerová dokázala posunovat politickou kulturu na vyšší úroveň. O humanismu a demokracii nejen mluvila, ale především je důsledně praktikovala. Bude moc chybět.“

Povzdechl si i další lidovec - exministr Marian Jurečka (KDU-ČSL): „Věřím, že již ji Anděl Páně doprovodil k dnešnímu oslavenci branou široce otevřenou. Lidská, kultivovaná, laskavá, noblesní, upřímná, dáma s širokým srdcem a úsměvem. Rád jsem sledoval její působení v politice, kdy takových žen by bylo potřeba daleko více, ale nejen politické působení bylo inspirující. Na kulturním i charitativním poli odvedla neuvěřitelné množství plodné práce, nádherná průvodní slova při adventních koncertech byly pohlazením po duši, vyřazovala z ní pozitivní energie, kterou dokázala přenášet i přes televizní obrazovky. V modlitbě děkuji a myslím na ni a její blízké v tento požehnaný čas.“

Stropnický ml.: Už mi neodpoví...

Šéf STAN Vít Rakušan dodal: „Je mi smutno. Někteří lidé symbolizují svět, který je mi blízký a nechci, aby zmizel. A jejich odchod cítím jako osobní ztrátu. Čest životu Taťany Fischerové.“

Bývalý šéf Zelených Matěj Stropnický přidal osobní prožitek - Fischerové psal před Vánocemi, doufal, že ji povzbudí. Odpovědi se nedočkal. 

„′Milá Táňo, doslechl jsem se, že stůněš, tak píšu, abych Tě povzbudil, popřál aspoň trochu hezké Vánoce a sobě a zemi vyslovil přání, ať se z toho brzo dostaneš. Ještě není vyhráno, ještě mnoho vykonat je třeba. Kdybys potřebovala pomoct, tak rád! Matěj′ 22.12.2019 v 17.19.15. Odpověď nepřišla a už nepřijde. Ta mírná, až plachá a zároveň pevná a naprosto rozhodná Táňa Fischerová mi bude setsakramentsky chybět,“ truchlí Stropnický.

„Opustila nás Taťana Fischerová, velká žena, která se nebála hájit lidská práva a angažovat se ve veřejném životě. Její osobnost a odhodlání nám bude moc chybět. Čest její památce,“ přidal se i europoslanec a bývalý šéf TOP 09 JIří Pospíšil.

Útoky na „nemoudrého“ Zemana

Fischerová se na politickém kolbišti pokusila prorazit právě v prezidentském klání. Samotné účasti nelitovala, byť v 1. kole skončila hluboko v poli poražených.

„Kandidaturou na prezidentku sem chtěla ukázat, že to lze dělat i bez peněz, poněvadž pokud moc peněz a mediální manipulaci neporazíme, tak se nikdy nic nezmění. Kandidovat a vyhrávat budou vždy jen lidé moci a peněz, a podle toho bude politika vypadat,“ varovala po prohrané volbě.

A prezidenta Zemana později poměrně zostra kritizovala. „Nemoudrý člověk. Moudrost by tato země na takovémto místě potřebovala,“ uvedla v únoru 2014 Fischerová pro Blesk.

Když Zeman odmítl jít před 2. prezidentskou volbou do debat s oponenty, Fischerová v březnu 2017 uvedla: „Já to považuji za velké farizejství a porušení demokratických principů. To není rovné a čestné jednání, to je zákeřné. Je otázka, jestli si on sám sebe ještě váží,“ řekla tehdy Parlamentním listům.

Video  První triumf v přímé volbě: Zeman říká, že volby vyhrál díky dceři  - Petr Soukup, Eva Pospíšilová
Video se připravuje ...

Vadila jí hradní parta včetně Nejedlého

Tamtéž kritizovala Fischerová i Zemanovi muže, kteří za ním stojí na Hradě - včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Má za poradce člověka, který je evidentně navázán na ruské kruhy, ten člověk sedí v kanceláři na Hradě a není ani pověřen, dalšího poradce má z čínských nejvyšších kruhů, to všechno je naprosto devastující pro celou společnost. Už to začíná být pro mnoho lidí naprosto nepřijatelné. Je vidět, že buď je opravdu unaven a nemocný, nebo konat nechce a všechno záměrně zdržuje,“ vzkazovala Fischerová.

Klaus pro ní byl „ješita“

Nešetřila však ani Zemanova předchůdce. „Podle mě není člověk, který se vyvíjí, je zakonzervovaný v tom, co jednou přijal. Pak jsou tu i osobní vlastnosti jako ješitnost, neschopnost odpouštět nebo nedostatek sebekritičnosti,“ vytkla v červenci 2012 Václavu Klausovi Fischerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Bylo to poté, co se opakovaně pokoušela o politický návrat. Již v roce 2002 totiž byla jako nezávislá na kandidátce Unie svobody-DEU zvolena do Poslanecké sněmovny a do roku 2006 působila ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu či stálé komisi pro kontrolu činnosti BIS.

Pithart: Byla jako svatá žena

V roce 2006 kandidovala na Praze 2 do Senátu, postoupila do druhého kola. I další pokus o návrat do Sněmovny byl neúspěšný.

 „Paní Táňa svým zjevem, hlasem, modulací hlasu a takovou průzračností svého myšlení, ona byla něco jako svatá žena. A víte, že jsme jí to věřili? Tak jsme ji za to měli rádi,“ řekl ČTK bývalý disident, expremiér a předseda Senátu Petr Pithart. Kandidatura Fischerové na funkci prezidentky byla podle Pitharta oběť, kterou podstoupila. „Je to tak, že tím možná dodávala odvahy těm (ženám), které to zkusí po ní a budou úspěšné, a řekl bych, že už je nejvyšší čas. Ona razila cestu a dodávala odvahy těm po ní,“ dodal.

Ombudsmanka a bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová ČTK řekla, že Fischerová byla vzácná žena. „Oceňovala jsem především její občanské a politické angažmá, uměřené v projevu, ale odvážné, moudré a vizionářské svým obsahem. Bude nám chybět,“ uvedla Šabatová.

Ve Sněmovně hájila Českou televizi

Z její sněmovní éry zaujala řada vystoupení. V říjnu 2002 hájila veřejnoprávní Českou televizi, když se hlasovalo o výroční zprávě za rok 2001. „Někteří členové mediální komise opakovaně - naposledy minulý týden - hovoří o České televizi jako o molochu, který má příliš mnoho zaměstnanců. Odpovědnost poslance je větší než odpovědnost běžného občana, a proto by měl svá tvrzení vždy doložit fakty a čísly. Jinak se vystavuje podezření, že buď věci nerozumí, anebo je jeho jednání účelové,“ udeřila na poslance.

V únoru 2004 hájila ČT opět. „Česká televize v mezinárodním srovnání není ani drahá a ani přezaměstnaná,“ uváděla.

Společné foto Vladimíra Franze a Táni Fischerová na promítání filmu o zákulisí prezidentské volby nazvaném Kandidát Společné foto Vladimíra Franze a Táni Fischerová na promítání filmu o zákulisí prezidentské volby nazvaném Kandidát | Foto Blesk - Zbyněk Pecák

Za práva gayů

Fischerová byla také zástupkyní navrhovatelů v případě vydání zákona o registrovaném partnerství, které skupina poslanců předložila v dubnu 2004.

 „Žijeme na prahu 21. století, naše společnost se vyvíjí a od roku 1989 se vyvíjejí i naše občanská práva a naše představy o nich. Pokud vycházíme z premisy, že občanská práva jsou nedělitelná, pak je dlouhodobě nedobré část našich spoluobčanů vykazovat do pozice občanů druhé kategorie. Vím, že žádný zákon nemůže nikdy obsáhnout všechny problémy lidského soužití, ale je dobré se o to alespoň pokoušet,“ upozorňovala.

 „Nemyslím si také, že je to kamínek, který rozloží manželství, protože krize manželství je krize moderní doby. Myslím si, že je právě dobré podporovat každé soužití lidské a každou snahu o pomoc jednoho druhému,„ hájila registrované partnerství, návrh však Sněmovna zamítla v únor 2005 a prošel nakonec až následující návrh, který odolal i vetu tehdejšího prezidenta Václava Klause. Prohlasován byl v březnu 2006 a Fischerová se mohla radovat alespoň dodatečně.

Vzpomínají i Romové, Zaorálek vytáhl Brdy

Na Fischerovou nyní vzpomíná např. i organizace Romea. "Fischerová byla předsedkyní Českého helsinského výboru a podílela se na celé řadě lidskoprávních aktivitách, podpořila například kampaň organizace ROMEA Oni je do plynu, my je do škol. Bylo nám ctí s ní spolupracovat... Mi del o Del lake loki phuv!" uvedla na facebooku.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl jiné aktivity Fischerové. „Táňa Fischerová byla milý člověk a v politice spolehlivý partner. I když jsme přišli do politiky každý úplně odjinud, tak jsme se na konkrétních věcech často ve Sněmovně shodli. Ať už šlo o obhajobu role veřejných médií nebo o odmítnutí radarové základny USA v Brdech. Ale nejpozoruhodnější na ní bylo, že i navzdory pevnosti svého přesvědčení byla vždy neútočná a neagresivní. Člověk se v životě nemusí rozčilovat. Stačí přidat to svoje. Čest její památce,“ napsal ve středu večer Zaorálek na facebook.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud