Zaorálek odmítl torpédování směrnice chránící práva autorů. Pirátům není po chuti

Autor: ČTK, tva - 
12. 9. 2019
16:54

Pokud by se Česko přidalo k žalobě Poláků na evropskou směrnici o autorských právech na internetu, byla by to podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zahraničněpolitická chyba. Zaorálek při čtvrtečních sněmovních interpelacích na dotaz Piráta Ondřeje Profanta řekl, že takový krok by Česko znevěrohodnil.

„Česká republika by se podle našeho názoru neměla přidat k polské žalobě,“ uvedl Zaorálek, jenž toto stanovisko doporučil i premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ministr kultury poukázal na to, že Česko se stejně jako další členské státy zúčastnilo složitých vyjednávání o příslušném článku směrnice. „Výsledek je jakýsi kompromis, my jsme se na kompromisu podíleli,“ poznamenal.

Norma především ukládá velkým internetovým firmám, jako je například Google, platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Internetové platformy budou muset prověřovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Polsko podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU v srpnu

Pirátům vadí především zavádění automatických filtrů, které podle nich omezí svobodu vyjadřování. Polsko podalo kvůli stejné výhradě v srpnu žalobu k Soudnímu dvoru EU. Česko by se mohlo připojit do 23. září. „Pokud se na přijaté směrnici nic nezmění, vydá se Evropa cestou cenzury internetu,“ míní Profant.

Zaorálek ale zdůraznil, že cílem je zabránit masivnímu poškozování práv autorů. K obecnému sledování by směrnice podle něho vést neměla.

Státy budou mít dva roky na přijetí nových pravidel

Na podobě evropské směrnice se v polovině února po dlouhé diskusi dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu. Europarlament pak normu schválil koncem března. Směrnici uvítala Unie vydavatelů, podle ní umožní vydavatelům chránit jimi vytvořený obsah před bezplatným komerčním využíváním.

Cílem reformy autorského práva je přizpůsobit ho digitální éře. Nová pravidla posilují především postavení umělců a vydavatelů. Jednotlivé země budou mít dva roky na to, aby je převedly do svého práva. Mnozí komentátoři směrnici o copyrightu označovali za dosud nejspornější normu, jakou se Evropský parlament v minulém funkčním období zabýval.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

panda82 ( 12. září 2019 18:58 )

Jo Piráti, ti už se vidí jak to tady převrátí, takový Hřib už rozhoduje, ještě se nevyjdřil jak uhradí škodu filharmoikům, diplomacie? ani neví co to je, rozhoduje za Česko? dělá Česku ostudu

marmat ( 12. září 2019 18:13 )

Piráti VŽDY torpédují cokoliv, co není z jejich "dílny" !!! Jejich "dílna" není produktivní, takže ONI budou kontrovat , aby byli aspoň viditelní

Zobrazit celou diskusi
Další videa