Sucho už stálo Česko 30 miliard. „Za 25 let jsme nepostavili jedinou větší nádrž,“ říká Babiš

Autor: peb, ČTK - 
24. 8. 2019
14:36

Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

 

Podle něj si lidé musí zvykat na klimatické změny. „Loni jsme v Česku zaznamenali 47 dnů s tropickou teplotou. Na tuto úroveň jsme se přitom podle odhadů měli dostat až po roce 2070,“ uvedl Toman. 

Dodal, že voda je důležitou součástí zemědělství. V České republice se zavlažuje 65.000 hektarů zemědělských ploch. „Podporujeme nejen investice do závlahových zařízení, ale i do výstavby jednoúčelových nádrží na vodu pro zavlažování, které se naplní za příznivých podmínek a pak umožní překlenout sucho“ uvedl ministr.  

Otázka vody je priorita 

Premiér Andrej Babiš (ANO) na konferenci uvedl, že se v České republice nepodařilo za posledních 25 let postavit žádnou větší nádrž. Stát nyní plánuje výstavbu přehrady Senomaty na Rakovnicku. „Otázka dostatku vody je důležitá a je to naše priorita. Děláme pro to maximum a jsme odpovědní příštím generacím. Jedná se o celospolečenský zájem,“ uvedl Babiš.

Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička řekl, že vědci pracují na pilotním projektu s názvem Chytrá krajina proti suchu a povodním. Jedním z prvků je například větší propojení menších nádrží, které by navzájem mohly zadržovat vodu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

victor1 ( 26. srpna 2019 20:30 )

Ty kur*wy nemít kůrovce,tak ani nevytěží dřevo pro "milovaný" Západ.Totiž i laik vidí,že se kácí zdravé stromy a ne jen kůrovcové.

pooresh ( 26. srpna 2019 18:40 )

Soudjuzi,a proto jsme se v plenu rozhodli,ze v akci Z,si kazdy Cech vybuduje svoji malou vodni prehradku!

tomik007 ( 25. srpna 2019 22:12 )

Uz ma za lubem nadrz na dotacie

kusinda1 ( 25. srpna 2019 20:07 )

o nadržich to nebude zdevastuvana přiroda asik

pooresh ( 25. srpna 2019 19:05 )

Voda bude tvoje(nase),az si ji zaplatis strejdo! Voda zadarmo je jen ta voda seshora,vod panaboha!

Zobrazit celou diskusi
Další videa