Zeman poslancům slíbil „třetí krok“. V Izraeli ale zalitoval, že není diktátor
Nejsem diktátor, ale chci, aby byla ambasáda v Jeruzalémě. To zmínil prezident Miloš Zeman (74), který jako první český politik promluvil v izraelském parlamentu knesetu. Sám sebe prohlásil za nejlepšího přítele židovského státu a hned několikrát sklidil ovace, naposledy dokonce vestoje. Jenže mu netleskali všichni.
Zemanův projev poslouchal izraelský prezident Reuven Rivlin, premiér Benjamin Netanjahu i předseda knesetu Juli-Joel Edelstein. I tak ale zůstaly některé poslanecké lavice prázdné. Izraelem, podobně jako do minulého pátku Českem, otřásá vládní krize. A protože údajně kvůli Zemanově návštěvě neproběhlo citlivé hlasování, zřejmě přímo o nedůvěře vládě, někteří opoziční zákonodárci nedorazili.
Prezident v projevu řekl, že Česká republika je nejlepším přítelem židovského státu a že on sám je největším přítelem Izraele u nás. Za svá slova sklidil několikrát potlesk i během projevu, který pronesl v angličtině. A neopomněl se zmínit o tématu, které je pro něj klíčové – přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.
„Nejsem diktátor, bohužel, ale slibuji, že se vynasnažím, abychom dosáhli třetího kroku po honorárním konzulátu a českém domě a můžete hádat, co ten třetí krok bude,“ zdůraznil prezident.
Premiér Netanjahu zmínil Masaryka
Zeman přitom o přesunu mluví již dlouho, ale rozhodnutí není na něm, nýbrž na vládě. Stěhování brání napnutá atmosféra na Blízkém východě. Okolní arabské státy totiž neuznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele, a proto otevření velvyslanectví považují za nepřátelský krok a hrozí i přerušením diplomatických styků. I přes tyto výhrůžky ale už svoje velvyslanectví do Jeruzaléma přestěhovaly Spojené státy.
Před Zemanem vystoupil i premiér Netanjahu, který mluvil o podílu Československa na vzniku Izraele, historii obecně a zmínil i osobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Kneset je superstřežená budova izraelského parlamentu, kde zasedá 120 poslanců, a to nejen židovského, ale i arabského původu. Aby bylo jasně vidět, kdo je na zasedání, je k dispozici obrazovka s portréty zákonodárců. Kdo je barevně, je v práci, kdo není, má fotografii černobílou. Pokud poslanci nechodí na jednání příliš často, pocítí to na svojí výplatě.
TO NAS UČÍ STARKA MARMAT !!!