„Prasklo“ další Zemanovo jméno: Za kritiku Bakaly prý vyznamená novináře Erika Besta

Autor: peb, ČTK - 
24. října 2018
12:46

Prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání novináři amerického původu Eriku Bestovi. Důvodem mají být Bestovy kritické komentáře ke kauze společnosti OKD a vůči podnikateli Zdeňku Bakalovi. Informuje o tom Deník N. Zeman již dříve oznámil, že za boj proti Bakalovi vyznamená rovněž slovenského podnikatele Pavola Krúpu.

Best, který žije v Česku od začátku 90. let, se k případnému ocenění vyjádřit odmítl. Komentovat ho nechtěl ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Na otázky ohledně vyznamenání do 21:00, 28. října nikdy neodpovídám,“ sdělil Deníku N. 

Ve Vladislavském sále by tak letos měli být oceněni nejméně dva novináři. Miloš Zeman již dříve uvedl, že vyznamená Janu Lorencovou, která podle něj bojuje proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji. Loni Zeman vyznamenal mj. kontroverzního publicistu Petra Žantovského. 

Publicista Petr Žantovský dostal medaili od Miloše ZemanaPublicista Petr Žantovský dostal medaili od Miloše Zemana | ČTK

Lorencová je bývalá investigativní novinářka a také poslankyně za hnutí ANO. V České televizi byly nejznámější právě její reportáže o kauze lehkých topných olejů, o podvodech s drahými kameny nebo o krachujících kampeličkách.

Řád bílého lva letos prezident udělí někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi a medaile Za hrdinství třem českým vojákům, kteří zemřeli v létě při teroristickém útoku v Afghánistánu. Ocenění in memoriam dostane také velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý.

Video „Zpívá milionům lidí celý život.“ Zeman řekl, proč 28. října vyznamená Michala Davida - David Vaníček, redakce Blesk

Vyznamenání dostanou sportovci, umělci i úředníci

Vyznamenána má být rovněž dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká, bývalý tenisový reprezentant Radek Štěpánek, někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvák Michal David nebo učitelka mateřské školy Darina Nešporová za záchranu předškoláků při loňské dopravní nehodě na Olomoucku.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Video Státní vyznamenání v roce 2017: Zeman předal metál Troškovi, Vondráčkové, Sáblíkové i Nohavicovi - Lukáš Červený

penecas ( 24. října 2018 13:00 )

tak tohoto novináře jsem už víckrát slyšel a říkal jsem si, co je to za magora

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud