Vyčerpaného Murína nahradí v čele GIBS žena. Pak rozhodnou odborníci

Autor: ČTK, kal - 
30. dubna 2018
17:45

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dočasně povede Lenka Haderková, která dosud působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce. Řekl to mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Nového ředitele inspekce, který nahradí Michala Murína, bude vybírat nezávislá odborná komise. Navrženého kandidáta následně projednají bezpečnostní výbor Sněmovny a komise pro kontrolu GIBS, rozhodla dnes vláda.

V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce na počátku července. „Paní Haderková si odpoledne převzala rozhodnutí o dočasném vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ uvedl Mitáček. Babiš se s dočasnou šéfkou GIBS, která se vedení inspekce ujme 1. května, v pondělí také sešel.

Výběrové řízení na nového ředitele sboru bude podle mluvčí kabinetu Barbory Peterové vyhlášeno co nejdříve. Povede se podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Podle Peterové má řízení zvýšit míru transparentnosti při výběru nového šéfa GIBS.

Dosavadní ředitel Murín skončil ve funkci v pondělí. V uplynulých týdnech vedl spor s premiérem Babišem. Inspekce v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS.

Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

tomik007 ( 1. května 2018 01:43 )

Leonida ?

merano ( 30. dubna 2018 21:10 )

Já pořád přemýšlím jaký zvířátko mi ten velkohlavý Murín připomíná. Tak bratři ze Slovenska se nám nepohodli.

tomik007 ( 30. dubna 2018 21:02 )

Dostal som chut na vina - vycerpajme murina ! (hutoracka ludova)

marmat ( 30. dubna 2018 20:14 )

Jóóóó když na NĚCO nemáš, šíleně se vyčerpáš......!!! Asi to "vyžaduje" zlatý padák néééééééééééééééééééé ???

bizon_pepa ( 30. dubna 2018 19:34 )

Opet zena v čele. Nebylo uz tech Babisovych preslapu se ženami v cele dost?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud