Zeman oroduje u papeže za Duku: „Čestný člověk, neochvějný bojovník za pravdu“
Po aktivistech, kteří papeže Františka vyzvali k odvolání kardinála Dominika Duky, se nyní oficiálně vyjádřil i prezident Miloš Zeman - do Vatikánu poslal dopis pro jeho Svatost Františka, aby se za Duku otevřeně postavil a přinesl „své osobní svědectví o působení našeho statečného spoluobčana Dominika Duky“, kterého kritici označují za původce údajného „nahnědnutí církve“.
„Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi,“ napsal Miloš Zeman v dopise papeži Františkovi, který zveřejnil Pražský hrad.
Zeman připomněl, že byl Duka za minulého režimu pronásledován a vězněn komunisty. „V nelehkých dobách před rokem 1989 patřil kardinál Duka k bojovníkům proti zvůli totalitního režimu, za což byl perzekuován, a dokonce i vězněn spolu s dalšími významnými českými disidenty,“ upozornil Zeman papeže a o Dukovi prohlásil, že se těší pověsti vysoce morální osobnosti a „neochvějného bojovníka za pravdu“.
„Kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka,“ dodal Zeman na Dukovu obranu před jeho kritiky. Ti kardinálovi vyčítali mj. dopis šéfovi SPD Tomiu Okamurovi.
Papeži zaslali kritikové Duky požadavek, aby Dukovi funkci pražského arcibiskupa neprodlužoval. Naopak za kardinála se postavilo několik českých politiků - lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský vytvořil na internetu petici - či také Konfederace politických vězňů ČR.
Zeman označil kritiky za „pisklouny“
Duka v dubnu oslaví 75. narozeniny a bude do rukou papeže skládat demisi. Podle církevního historika Jaroslava Šebka ale petice několika katolíků proti Dukovi příliš velký význam nemá.
„Ani církevní mainstream se k ní nestaví jednoznačně. Je to spíše okrajová záležitost skupin, které jsou i v církvi na okraji, reprezentují spíše levicově liberální pohled,“ řekl. Petice je ale podle něj znakem toho, že se v tuzemské katolické církvi a v křesťanském prostředí začínají ozývat kritické hlasy. „Vůči kardinálu Dukovi i vůči tomu, že církev nereflektuje důležité otázky současnosti,“ míní historik.
To Zeman naopak považuje Duku za výraznou osobnost a vlastence. Skupinu katolíků, kteří jsou proti Dukově setrvání ve funkci pražského arcibiskupa, označil na TV Barrandov prezident za „pisklouny“.
Historik: Duka je s politickou mocí provázán
„Potvrzuje to, že pan kardinál Duka je s politickou mocí provázán. O tom svědčí nejen to, že se do tohoto případu vložil současný prezident, ale že se do něho vložil i minulý prezident Václav Klaus. To jsou dva lidé, kteří měli a mají s kardinálem Dukou velice dobré vztahy,“ řekl k tomu historik Šebek. Duka v minulosti nechyběl na oslavách Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře na Hradě či právě Václava Klause na pražské Štvanici.
Tak, tak. Když mají vše postaveno na axiomech jako že existuje Bůh, pak celé jejich tlachání je jedna velká lež. A Zeman by se mezi Dukovce a Antidukovce neměl plést.