Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Kvůli židovské krvi čelí Herman urážkám. Vzpomněl masakr příbuzných i strýce Bradyho

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. prosince 2017
05:45

Připouští, že i kvůli svým židovským kořenům čelí někdy urážkám. Není to přitom tak dávno, kdy Česko rozvášnila kauza jeho strýce Jiřího Bradyho, který přežil holokaust. Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nyní promluvil o svých židovských kořenech, na které je hrdý. Míní přitom, že židovství i křesťanství k sobě mají velice blízko. A vzpomněl svou práci pro kardinála Miloslava Vlka, u kterého byl tajemníkem. A za kterým chodil před Vánocemi debatovat Václav Havel.

Oba mají židovské kořeny, i proto se potkali při debatě „Žid a zdráv“ v kavárně Veletržního paláce. Michael Žantovský – v současnosti ředitel Knihovny Václava Havla, dříve Havlův poradce, působil coby velvyslanec v USA, Velké Británii, ale také právě Izraeli.

Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je sice původem katolický kněz (dnes již laicizovaný), ale jeho strýc Jiří Brady prošel kvůli svému původu Terezínem i Osvětimí. Brady nacistickou mašinerii přežil a v únoru 2018 oslaví devadesátiny. Jeho sestra Hana nikoli. A podobný osud potkal i další členy Hermanovy rodiny.

Urážky kvůli židovským kořenům

Někdejší kněz a tajemník kardinála Miloslava Vlka Herman nevidí problém mezi židovstvím a křesťanstvím. „Judaismus a křesťanství jsou pouze dvě etapy téže duchovní cesty,“ míní. Podle Hermana to dobře vystihl Jan Pavel II. tím, že židé jsou staršími bratry křesťanů.

Vyprávění Hermana o strastech jeho rodiny v publiku poslouchala i jeho matka. A řeč byla právě i o židovských kořenech Hermana. „Byl to jeden z velmi důležitých momentů takové té vysoké školy života, kterou jsem mohl doma studovat, protože řada mých blízkých příbuzných nepřežila tzv. konečné řešení židovské otázky. Včetně mého dědečka, tatínka zde přítomné maminky, který zemřel 7. dubna 1945 v Mauthausenu. A třeba sestřička zmíněného strýce Jiřího (Bradyho) zemřela v 13 letech v plynové komoře v Osvětimi,“ vzpomněl svou rodinu Daniel Herman a dodal, že v Osvětimi nacisté zabili i bratra jeho dědy, další z bratrů pak zemřel v Dachau.

Video Brady: Smrt rodičů mě zdrchala. Rozhodl jsem se být úspěšný. - Daniel Vitouš, Lukáš Červený

Svého času působil Herman i coby šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Na svou židovskou krev je pyšný. „Jsem hrdý na to, že v mých žilách koluje část krve židovského národa,“ upozorňuje Herman, který i dnes nosí v peněžence jeden šekel – izraelskou měnu. Právě kvůli svým židovským kořenům však čelí i dnes různým narážkám, připustil Herman.

S rasismem a antisemitismem v české společnosti je prý konfrontován prostřednictvím sociálních sítí dnes a denně. „Různé liebesbriefy, které mi posílají v uvozovkách mí ideoví přátelé, jsou opravdu někdy podivuhodné. Teď v posledních měsících se to orientuje hodně, soustřeďuje kolem letského areálu a samozřejmě i kolem mého židovského původu,“ podotkl exministr s tím, že česká společnost ve srovnání s jinými regiony na tom není zase tak špatně.

Výkupu vepřína v Letech si Herman váží

Herman však vnímá jisté zárodky netolerance. „Vidíme, že jisté politické subjekty si na tom založily předvolební kampaň a bohužel je nemůžeme nazvat neúspěšnými. Z toho mám jistou míru obavy,“ podotkl. Váží si přitom, že se za jeho působení podařilo dotáhnout do konce výkup areálu vepřína v Letech – místa, kde stál romský koncentrační tábor.

„Jeden z potomků vězňů mi řekl: Víte, kdyby se to týkalo kohokoliv jiného než nás – myšleno Romů – tak by to tady už dávno nebylo. A to myslím, že řekl velkou pravdu,“ říká Herman.

Video Tady pracoval Daniel Herman coby ministr kultury. Do výhledu mu pověsili čínské vlaky. Provokace? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Žantovský přitakával, že právě Romové jsou terčem rasismu nadále nejčastěji. Neodpustil si však jednu glosu. „Co jsme to za xenofobní a rasistickou zemi, když u nás může být premiér slovenský východniar a předsedou rasistické strany japonský Korejec narozený v Tokiu,“ rýpl si Žantovský do Andreje Babiše (ANO) s Tomiem Okamurou.

Český antisemitismus podle něj existoval odedávna. Sto, sto padesát let však již není tak agresivní, projevuje se však někdy v podobě verbálního antisemitismu, který se „v příznivých podmínkách může zvrhnout v něco daleko horšího,“ uvedl Žantovský.

On sám pochází z rodiny, kde jeho matku Hanu (rozenou Eislerovou) pronásledovali nacisté právě za její židovský původ. „Pro mámu to bylo takové trauma, že nám o tom vlastně vůbec nic neřekla,“ uvedl Žantovský, který tak k poznání svých kořenů musel dojít sám. A také prostřednictvím svého otce, který přitom neměl s židovskou obcí nic společného.  

Žantovský: V parlamentu nesedí 90 procent zločinců

K debatě přitom došlo v den 6. výročí od úmrtí Václava Havla, ke kterému měli oba blízko, i když každý svým způsobem. Když byl Herman Vlkovým tajemníkem, chodíval Havel v čase předvánočním na Pražské arcibiskupství, vzpomínal exministr.

V reakci na výsledek voleb, při kterých se nedostal do Poslanecké sněmovny, Herman pokorně uvedl, že spíš než kritizovat po volbách úspěšné, by se měli ti neúspěšní – mezi něž počítá i sebe – zamyslet, proč neuspěli. Někteří lidé v české politice podle něj neukázali vždy pozitivní stránky a zapomněli na službu lidem. „Krást se nemá. Krást se nemá v německém supermarketu, krást se nemá v politice, krást se nemá kdekoliv jinde. To je základní věc,“ vzkázal Herman, který je však stále přesvědčený, že „politika se dá dělat čistě, dá se dělat poctivě“.

Jeho osobní zkušenost spočívá v tom, že kdo je slušný v osobním životě, bude slušný v politice. Kdo slušný není, projeví se to u něj v politice o to víc. „Volme slušné lidi, protože pak i velmi pravděpodobně bude společnost slušnější,“ vyzval exministr, který se chystá v příštím roce kandidovat do Senátu.

Podle Žantovského však dnes roste počet křesel pro nesystémové strany – a zdaleka nejen u nás. V čem vidí příčinu? „Většina lidí má pocit, že na ně politici zapomněli, že už se o ně nestarají,“ míní Žantovský. „V parlamentu nesedí 90 procent zločinců,“ upozornil však také.

Společnost je navíc do jisté míry rozdělena. „Představa pražské kavárny je samozřejmě karikatura, ale jako každá karikatura má do jisté míry reálný základ,“ podotkl Žantovský.

hejhej ( 21. prosince 2017 11:57 )

Ne k vůli židovské krvi, ale kvůli podrazáckému chování. Chtěl pro svého "strýce z druhého nebo třetího "kolena" Bradu medaili, nasliboval jí dědulovi, jako by on sám o tom rozhodoval. Přitom Brada opustil republiku, není náš občan několik desítek let. Holokaus přežilo více lidí, kteří stát neopustili a taky medaili nedostali.Herman spolu s Krausem, šerednou Štěpánovou a ostatními šašky vyvolali hysterii. Leze sudeťákům spolu s Bělobrádkem do řiti. Je to odporný člověk.

kalina107 ( 20. prosince 2017 13:03 )

V každém státě , kde soudy a policie pracují ve prospěch občanů a né fašistických gaunerů , by tady toho zrádce ukazovali jako odstrašující příklad člověka . Bezpáteřní plaz , bez kouska cti v těle , morálky a zrádce úplně každého s kým přišel do styku . Je ze strany , kde každý je přímo ukázkou zla a zrady . Jho život je protkán zradou , lží a podvody . A to se to prase nestydí vylézt před lidi a tam zvracet ty své zrádcovské lži .

1912 ( 20. prosince 2017 04:26 )

 Hermane táhni a koukej jít někam k lopatě protože na tvoje žvanění a lezením do zadku sudetákům a neotravuj

gabreta ( 19. prosince 2017 11:27 )

Jestlipak si Herman vzpoměl na své židovské předky na sjezdu Sudetendeutsche Landsmannschaftu??

kukuku ( 19. prosince 2017 09:29 )

Aha, tak jediná změna je, že jsi Nežid, který pracovitě kňafá nesmysly od rána do večera.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud