Lhal Nečas před soudem? Soudkyně: Zkoumat to nebudu, ať se zapojí státní zástupci

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2017
12:56

Soudkyně Pavla Hájková, která rozhodovala v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, nebude dávat podnět k prověření možné křivé výpovědi bývalého premiéra Petra Nečase. Uvedla to ve čtvrtek na dotaz ČTK s tím, že očekává, že iniciativy se chopí státní zastupitelství. Hájková při odůvodnění odsuzujícího rozsudku řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své obžalované manželce Janě (dříve Nagyové).

Hájková z Obvodního soudu pro Prahu 1 dospěla minulý týden k závěru, že šéfka premiérova kabinetu Nečasová nezákonně zaúkolovala vojenské zpravodajce sledováním tehdejší Nečasovy ženy Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Obžalovaným uložila podmíněné tresty a zákazy činnosti. Nečasová tvrdí, že je nevinná, v čemž ji svou výpovědí podpořil i Nečas. Soudnímu senátu řekl, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny.

Podle soudkyně nevypovídal pravdu, za což mu v případě, že se to prokáže, hrozí až tři roky vězení. „Ve věci ponechám iniciativu státnímu zastupitelství, které, předpokládám, bude konat po obdržení písemného vyhotovení rozhodnutí, eventuálně poté, co o odvoláních rozhodne nadřízený soud,“ napsala ve čtvrtek k případnému prověřování Nečasovy pravdomluvnosti Hájková.

Video Zadržení Jany Nagyové - Česká televize

Státní zástupce Rostislav Bajger nechtěl po vyhlášení rozsudku ohledně stíhání bývalého premiéra spekulovat, hodlá se nejprve seznámit s písemným odůvodněním rozsudku. Poté prý olomoucké vrchní státní zastupitelství „zanalyzuje situaci a zvolí další postup“.

Trestní řád stanoví, že státní zástupce je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví. Policisté mohou věc prošetřovat na základě buď trestního oznámení, nebo vlastních poznatků.

Když má soudce podezření, že mu svědek neříkal pravdu, může prověření věci iniciovat sám. Tuto možnost nedávno využila například soudkyně pražského městského soudu Monika Křikavová, která dala při vyhlašování verdiktu nad drogovým dealerem Vítězslavem Meišnerem státní zástupkyni výslovně ke zvážení trestní stíhání svědčícího fotbalového reprezentanta Ondřeje Vaňka. Policie kvůli tomu sportovce prověřuje.

Obdobně jako Křikavová se dříve zachoval i její kolega Tomáš Kubovec, který podal podnět k prověření znalců obhajoby v kauze lobbisty Romana Janouška. Dopravního znalce Jiřího Dolečka poté soud nepravomocně potrestal za úmyslné hrubé zkreslení posudku podmínkou v délce 18 měsíců. Odvolací senát se bude tímto případem zabývat v lednu.

Video Nagyová v telefonu peskuje Nečase: Jsi primitiv, ty vole... - Redakce Blesk TV

Monikay ( 30. listopadu 2017 16:28 )

Dvojice k pláči

moiaza ( 30. listopadu 2017 16:06 )

Mi stačí jen to, že Nečas je z hnízda modrých strak. To už mluví samo za sebe. Je zbytečné ty všechny slinty okolo číst. ODS = lumpárny a podvody.

squirrel ( 30. listopadu 2017 15:45 )

zdravim..pro vilda696...ja nikdy nikoho neurazim ani nenadavam ve svych prispevcich,je to proste moje zasada..ted co napisu,take nemyslim jako urazku,myslim to jako fakt Ja kdykoli ty dva vidim vedle sebe,jako treba tady na te fotografii...tak si je okamzite dokazu zive predstavit ...jeho na kolenou v tech ruznych cernych popruzich a s roubikem v puse a cervenymi krvavymi sramy po tele a ona v cernych vysokych latexovych kozackach mu stoji jednou nohou na zadech s dlouhatanskym jehlovym podpadkem zapichnutych do jeho zeber...v cernem latexovem korzetu s ostrym bicikem v ruce a s desivym usklebkem dominy na tvari Ps..to ze to myslim,jako fakt,to znamena,ze si opravdu myslim,ze oni dva doma za zavrenymi dvermi takove hratky provozuji...on to bere jako vzruso,nebo to proste potrebuje a ona tp bere vazne,jak do neho praska tim bicikem...take to potrebuje

sores ( 30. listopadu 2017 15:30 )

No jasně že kec.al, jen aby zachránil svou dominu. Ten má výraz v ksichtě, to jedno velké na.s.r.a.né umučení Ten trpitelský výraz a ona zmalovaná t.r.uh.la.

tomik007 ( 30. listopadu 2017 15:13 )

ODSak lze pouze kdyz otevre tlamu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud