Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Kontroverzní poslanec Koten povede bezpečnostní výbor. Porazil lidovce Bartoška

Autor: ČTK, mah - 
29. listopadu 2017
18:05

Do čela bezpečnostního výboru Sněmovny usedne Radek Koten z hnutí SPD Tomia Okamury. Kontroverzní poslanec v tajném hlasování porazil místopředsedu KDU-ČSL Jana Bartoška. Kotenova nominace přitom ve Sněmovně vyvolala vášně, zejména kvůli obsahu jeho facebookového profilu.

Pozice v čele výboru měla SPD připadnout na základě politických dohod. Bartošek a také Vít Rakušan (STAN) ale poukazovali na to, že na obsazení předsednické funkce nepanuje mezi mezi stranami široká shoda. Proto navrhl Bartoška.

Koten ve výboru čelil dotazům od Bartoška, Rakušana a předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Týkaly se například informací, že v minulosti sdílel poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Koten byl údajně také členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo či fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel.

Video  „Ruský agent“ Koten z Okamurovy SPD: S Putinem jsem na kafi nebyl  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Koten: Facebook jsem si nespravoval sám

Koten v odpovědích naznačil, že facebookový profil nespravoval sám. „Podílelo se na tom víc lidí,“ uvedl. Řekl také, že zmíněné skupiny v podstatě nenavštěvuje. „Není to tak, že bych tam trávil tisíce hodin času,“ podotkl. Podle Kotena je důležité, aby měl povědomí o bezpečnostních hrozbách a o názorech lidí.

Nově zvolený předseda výboru řekl, že také nechápe, proč by měl být v této funkci bezpečnostním rizikem, když ke stejným informacím by se mohl dostat i jako řadový poslanec. Jako předseda výboru by chtěl Koten přispět k tomu, aby standard bezpečnosti v Česku zůstal nejméně na nynější úrovni.

Dotazy ale zazněly i na Bartoška. Poslanec ANO Josef Bělica se ho ptal, jakým způsobem by výbor vedl, když na plénu vystupoval podle něho agresivně vůči hnutí. Bartošek opáčil, že když mluvil o hlasovací koalici ANO, SPD a KSČM, bylo to jen konstatování faktu z hlasovací tabule a nejednalo se o nic nevybíravého.

Ačkoli byla dnešní volba tajná, z výsledku hlasování vyplývá, že Kotena mohli podpořit vedle členů SPD také poslanci za ANO a KSČM. Bartoškovi zřejmě vhodili hlas i členové za ODS, Piráty, TOP 09 a STAN.

EMBED_OFF

funebrak ( 30. března 2018 11:54 )

Je nějaký rozdíl mezi Kotenem a Bartoškem? Krom toho, že Bartošek vypadá jak obtloustlej Himmler.

asijo ( 30. listopadu 2017 00:32 )

Ty který,ten povaleč,nebo násilní?

jetstream ( 29. listopadu 2017 19:24 )

Radek Koten, pro koktave jenom Radek

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud