Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

„Rektální alpinismus, Číňanům děláme rohožku.“ Ostrá slova z debaty o investicích Číny

Autor: Zuzana Štíchová - 
14. listopadu 2017
05:01

Vyplatí se nám tanečky kolem miliardových čínských investic, nebo nám to „podlézání“ není k ničemu? O to se přeli během debaty v Praze třeba exministr zahraničí Jan Kohout nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Moderátor debaty, bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, se snažil držet své názory na uzdě, v rozhovoru pro Blesk.cz se ale rozpovídal i on.

Sliby megainvestic z Číny vyvanuly a zbyla jen realita. Růžové brýle, které mnozí kolem nastartování lepších vztahů s velmocí mnozí měli, spadly. Bilance vzájemného obchodu se totiž v podstatě nijak nezměnila. Čína stále do Česka vyváží téměř desetkrát více zboží, než putuje opačným směrem, navíc není mezi hlavními obchodními partnery.

Důležitější jsou pro Česko investice z Japonska nebo Jižní Koreje. Kolem těch ale tolik povyku nebylo. Přinesly přitom tisíce nových pracovních míst, zatímco Číňané jen skupují „hotové“ firmy, zaznělo mimo jiné na debatě pořádané Institutem pro politiku a společnost.

Exministr Kohout: Obrovská příležitost

Vystoupili však i zastánci obchodů s Čínou, kteří opakují, že jde o velkou příležitost. „Vítězem globalizace je do velké míry Čína. Tempo jejího růstu se nikterak nezpomaluje. Z našeho pohledu je to obrovská příležitost,“ uvedl někdejší ministr zahraničí Jan Kohout, který je aktuálně předsedou správní rady institutu, jenž má pomáhat s realizací konceptu Nové hedvábné stezky.

„ČR by se měla zamyslet, jak nového konceptu Hedvábné stezky využít, tedy i jak důsledněji prosazovat, aby se české firmy prosadily na čínském trhu,“ podotkl. Exministr Kohout přitom odmítl, že by ve své současné pozici „byl v čínských službách“. „Naši sponzoři jsou české firmy, které mají zájem o čínský trh. Můj zájem o Čínu vznikl v roce 2010 na Expu. Pochopil jsem, že v Asii leží budoucnost,“ uvedl ke svému angažmá.

Baracka Obama po příletu do Prahy přivítal na letišti ministr zahraničí Jan Kohout. Psal se rok 2010 Baracka Obama po příletu do Prahy přivítal na letišti ministr zahraničí Jan Kohout. Psal se rok 2010 | Michal Šula

Dlouhý oponoval čísly

Nevím, jestli byla takovým vítězem té globalizace. Základy své moci položila na mimořádně kruté politice Mao Ce-tunga. Byla ekonomicky nejrozvinutější většinu z těch let od Krista do roku 2000. Při tom znovuzrození po roce 1980 se domnívá, že má právo stát se znovu supervelmocí,“ oponoval Kohoutovi prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, bývalý ministr průmyslu a obchodu, a přidal pár čísel.

Nelíbí se mi, jak to Zeman zpolitizoval. V roce 2012 měla Čína vůči nám obchodní bilanci +11 mld. dolarů, v roce 2013 to bylo +10 mld. dolarů, v roce 2015 +15,4 mld. a o rok později +14,3 mld.,“ uvedl a dokumentoval tak, že Česko nemá ani po „restartu“ česko-čínských vztahů s nejlidnatější zemí světa lepší obchodní bilanci a stále tahá za kratší konec.

Video  „Policejní zákroky jsem neobjednal,“ naráží Zeman na čínskou návštěvu.  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Petr Kolář: Čínské peníze nám za rektální alpinismus nestojí

Skeptický byl k pozitivům současného stavu čínských investic i bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář, který zvažoval, zda by se Miloši Zemanovi nepostavil v boji o Pražský hrad. Nakonec ale do prezidentských voleb nešel. Svou kritiku současného stavu vyjádřil v rozhovoru.

Blesk.cz: Vy jste během diskuze mluvil o tom, že se Vám vždy vyplatilo jednat s čínskou stranou jako rovný s rovným. Máte pocit, že to tak je nastavené i v české zahraniční politice?

Právě, že ne. Zdá se mi, že se podbízíme úplně zbytečně a ponižujeme sami sebe. To nám v očích Číňanů neprospívá. Vytváří se tady dojem, že čím více budeme vstřícní a laskaví a budeme si nechávat leccos líbit, tak že to tím bude pro nás výhodnější. Když se podíváme na statistiky, tak uvidíme, že to tak opravdu není. I v době, kdy ty vztahy politicky nebyly ideální, tak obchod normálně fungoval. Číňané jsou dobří obchodníci, ví, kdy se jim to vyplácí, a my k tomu nemusíme provádět rektální alpinismus, který jsme tady předváděli od prezidenta republiky přes nejvyšší ústavní činitele. V době, kdy máme politicky vztahy s Čínou nastavené na nejvyšší úrovni, tak to neznamená, že tady nějak obrovsky narostl obchod. A investice, nejsou úplně investice, spíš jsou to akvizice, nebo jak někdo trefně poznamenal 'dotace pro některé'.

Video  Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve 3 minutách  - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV
Video se připravuje ...

Blesk.cz: Začalo to vše lobby Petra Kellnera, který se potřeboval v Číně prosadit? Politizovaní obchodních vztahů s touto zemí?

Petr Kellner má se svým byznysem v Číně legitimní zájem. Má zájem tam uspět. Obávám se, že někteří politici byli papežštější než papež. Začali to dostávat do roviny, která už nemůže být příjemná ani těm, kdo v Číně investují. Ono to nefunguje. Jasně, Home Credit (člen PPF Group vlastněné Petrem Kellnerem, pozn.red.) aby dostal celostátní licenci, tak nebylo vhodné dostávat se pro PPF s čínskou stranou do konfliktů. Ale to není jediný západní byznys v Číně. Není nutné kolem toho dělat to divadlo v té podobě, ve které jsme ho předvedli my.

Blesk.cz: Myslím tím spíš, jestli do toho Petr Kellner Miloše Zemana tak trochu nenamočil...

Myslím, že Miloš Zeman se do toho namočil do jisté míry sám. Chtěl se zalíbit a chtěl změnu kurzu. Chtěl ukázat, že je jiný a umí dělat tu velmocenskou politiku. Jeho přáním bylo, aby byl prezident, se kterým se budou bavit hlavy velmocí. Nejen Putin, ale i prezident Si a přál si i Donalda Trumpa. To mu zatím nevyšlo, třeba to ještě stihne.

Blesk.cz: Jednou z otázek spjatých s čínskými investicemi je i bezpečnost. V debatě zaznělo, že by mohla být úrodná spolupráce v oblasti letectví. Není to už na hraně právě v této otázce?

Už bych tam byl opatrný. Netvrdím, že čínské investice musí být vždy problém. Podívejme se na investici do švédského Volva. Sám jím jezdím už dlouho. Nezměnil jsem ji ani poté, co ji koupili Číňané. Ale jsou jisté oblasti, kde bychom měli být opatrní. Tam kde jde o technologie, bezpečnost, strategii...

Blesk.cz: Jak narovnat vztahy s Čínou, aby byli fér k českým podnikatelům i k Česku jako takovému? Kritici se nechávají slyšet, že investice jsou výhodné jen pro hrstku vyvolených...

Znamená to, aby se naše politická reprezentace pochlapila a snažila se vyznat v Číně. Měli by k tomu začít nejdřív přistupovat na základě našich vlastních zájmů a pokusit se o tom s nimi jednat. Například 'my vám sem pustíme určitý objem zboží, ale vy nám také'. Jistě by se o tom dalo alespoň jednat, já jsem z toho ten dojem zatím neměl.

Video  Prezident Zeman o obchodování s Čínou  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Blesk.cz: Není tohle ale podmíněné i změnou na Pražském hradě?

Samozřejmě. Dost zásadně.

Blesk.cz: Stojí nám čínské investice za to?

Nestojí. Ale to neznamená, že se to nemůže změnit. Mám s Číňany osobní zkušenost, která vůbec není jednoznačně negativní. Teď se nám to určitě nevyplácí, ale pokud bychom k tomu přistupovali racionálněji a zodpovědněji, to může být z dlouhodobého hlediska zajímavé. Musíme změnit přístup. Oni využívají toho, jak jsme se jim nastavili. Buď ze sebe děláme rohožku a nastavujeme jisté části těla, nebo naopak se snažíme důstojně a sebevědomě prosazovat své zájmy.

EMBED_OFF

kretenos500 ( 15. listopadu 2017 07:57 )

To je důsledek příbuzenské plemenitby. Po souloži s matkou vzniká touha jít volit Zemana, potom vojedu ségru a ona ho jde volit taky.

pochcanycarmin ( 14. listopadu 2017 15:38 )

krakonos500:No dobře, však víme, že největší jadernou hrozbou pro celý svět je Putinovské Rusko ohrožující existenci celého lidstva.

kretenos500 ( 14. listopadu 2017 13:00 )

kalina107: To už je úděl nás, levicových fanatiků

kretenos500 ( 14. listopadu 2017 10:44 )

My všichni rudí švábi a ostatní debilové z Bohnic jdeme jednotně volit soudruha Zemana! Při jeho oplzlých kecech v televizi se řehtáme jako blázni! To je náš prezident! Kdo nejde s námi, jde proti nám! Jako kretém i ty musíš volit Zemana! Čest práci!!

radar666 ( 14. listopadu 2017 10:37 )

Rektální alpinismus nám zde již drahnou dobu předvádí novináři české mediální žumpy.Nebo snad chce autor říci,že to samé předváděl nyní v Číně i Trump,který se zachoval stejně jako Zeman ? Ti samí novináři,kteří tvrdě odsuzovali Zemanovo chování k Číně,jsou nyní u vytržení a tleskají za stejné chování k Číně Trumpovi ! Tak kdo dělá Číňanům rohožku ? Dělala ji i Merkelová která se chovala stejně jako výše jmenovaní ? Na tyto otázky je jasná odpověď,kterou ovšem česká mediální žumpa i někteří politici nechtějí slyšet,protože se jim nehodí do antizemanovské kampaně !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud