Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Pirát Bartoš o marihuaně a alkoholu: Abstinuji a vidím věci s čistou hlavou

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
11. listopadu 2017
05:13

V Praze probíhá festival konopí a v metru zní, že lidé se sníženými schopnostmi orientace či pohybu mohou využít zvláštní linku. O marihuaně, drogách, ale třeba i alkoholu mluvil ve studiu Blesku šéf Pirátů Ivan Bartoš. Vede stranu, která skončila ve volbách na stupních vítězů, ale kromě oblasti IT je s ní spojovaná právě i snaha o legalizaci konopí. Sám Bartoš je však prý dnes „čistý“. Trávu nekouří a abstinuje. Promluvil i o svých dredech, vstupu do Pirátů i odporu k neonacismu.

Své dredy zkrátil, ale nikoli kvůli politice, ale kvůli zimě – čepici a helmě na lyže. O tom, že by je Ivan Bartoš shodil, nepřemýšlí. Cítí se tak dobře. „Já jsem ten účes měl někdy, když jsem dělal první doktorát. Dělal jsem s ním druhý doktorát, učil jsem s ním na univerzitě, je to kus mě, v čem se cítím dobře,“ prozradil Bartoš Blesk.cz.

Šéf Pirátů vystudoval knihovnictví a má doktorát v oboru informační věda, druhý pak na databázové modely, systémy a informační služby internetu. „Zrovna tak tetování nemám kvůli tomu, abych ho ukazoval v hospodě, ale mám to proto, že prostě ho chci mít a jde mi o vnitřní harmonii a klid,“ říká. 

Legalizace konopí by přinesla miliardy, míní Bartoš

Dredy, pirátská nátura – tyhle věci mají v očích veřejnosti krůček i k tématům, jako je třeba kouření marihuany. Piráti ostatně o legalizaci konopí usilují. „Je to jedno z témat dokonce ve volebním programu, asi jeden ze 160 bodů, které jsme prezentovali,“ upozorňuje Bartoš.

Podle něj by byla legalizace třeba i proto, že zákon o léčebném konopí nebyl dobrý, míní Bartoš. Na legalizaci by se navíc dle něho daly vydělat peníze, které jinak mizí na černém trhu. Podle Pirátů by mohlo jít až 3,5 miliardy korun do státní kasy.

Pro svůj postoj má však Bartoš i další důvody. „Velké procento české populace je kriminalizováno. A to nejsou jenom rekreační konzumenti marihuany, ale jsou to ti pěstitelé, jsou to ty mastičkářky. Společenská nebezpečnost legalizace konopí není žádná extrémní oproti třeba alkoholu. A alkohol tady je legální. Domácí násilí je pácháno pod vlivem alkoholu, neznáme moc případů, kdy pod vlivem konopí. Samozřejmě za volant nepatří ani alkohol, ani drogy,“ podotýká šéf Pirátů.

Sám se alkoholu vyhýbá, již několik let abstinuje. „Já nepiji už čtvrtým rokem. Byl jsem hospodský harmonikář, hrál jsem na harmoniku v hospodě jako mladý, jako starší, teď už na to není tolik času. A v kapele. A nějaký den někdy po evropských volbách jsem si řekl: Já nebudu pít. Musím říct, že kvalita toho života se strašně zvedá,“ prozradil Bartoš.

Video  Jak se stal Bartoš Pirátem a jak to má s marihuanou?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Marihuanu nekonzumuji a drogy taky už strašně dlouho. Člověk má nějaké etapy svého mládí a čím víc to člověk chce brát seriózněji, tak tím více oceňuje naprosto čisté hodnocení reality, tak, jak to skutečně je,“ říká otevřeně Bartoš.

Od vstupu do Pirátů po „heroinový“ útok Okamury

Čelil přitom i útoku Tomia Okamury (SPD), že prý chce legalizovat heroin. Podle Bartoše šlo jen o směšný „výkřik“, kterým si chtěl Okamura získat popularitu. Ivan Bartoš mluvil ve studiu Blesku však také i o tom, jak se vůbec k Pirátům dostal.

Je u nich přitom již takřka od samého začátku. Když je programátor Jiří Kadeřávek v Česku zakládal, Bartoš se záhy přidal. Do politiky ho to sice nejdřív netáhlo, ale vstoupil do ní. „Bylo to čistě náhodou. Já jsem byl vždycky aktivní v kulturním světě, v aktivistické rovině. V různých otázkách, týkajících se např. národnostních menšin, sociální problematiky, ale nebyl jsem angažovaný,“ vzpomíná Bartoš.

Bartoš: Řekněme neonacismu stop

Aktivismus Ivana Bartoše se však projevuje i jinak. Zúčastnil se třeba demonstrací, na kterých ho vyfotili vedle transparentu „Uprchlíci vítejte, nacionalisti táhněte“. A jeho kritici šíří fotku s vlajkou hnutí Antifa. On sám se však označuje za liberála a pacifistu. Tedy ne nějakého „agresivního a útočného levičáka“.   

„Někdo to hlavně dezinterpretoval, o jaké fotky se jednalo. Já jsem nikdy nebyl členem žádné ideologické, politické nebo vlastně jakékoliv strany, snad kromě klubu přátel ginga v dětství,“ bere to Bartoš s nadhledem a naráží na termín z foglarovek. „Je ale důležité říct neonacismu a fašismu stop,“ upozorňuje už s vážnou tváří.

Fotka s vlajkou Antify, kterou šíří dle Bartoše právě i Okamura, pochází z legendární berlínské volnomyšlenkářské čtvrti Kreuzberg, kde byl šéf Pirátů na výletu se svou tehdy partnerkou, dnes již manželkou Lydií Frankou Bartošovou.

„Vedle na zemi jsou zapuštěny dvě plakety obětem holocaustu. Bylo to v době, kdy tady Adam B. Bartoš rozvíjel své teorie o židovském spiknutí,“ upozornil Bartoš s tím, že se nemá za co stydět a není příliš symbolů, kterými člověk může vyjádřit postoj proti „nacionalistickým až skutečně nacistickým a fašistickým tendencím“. Násilí rozhodně nepropaguje. „Já odmítám násilí jako řešení, jsem pacifista, i když mám tedy hnědý pásek v judu. A dlouhodobě ukazujeme, že naše cesta je dialog, vzdělání a politika,“ dodává Ivan Bartoš.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 15. listopadu 2017 09:43 )

Piráti mi připadají jako svého času veverky. Taky nevěděli o co kráčí, ale ideály (sice pomýlené), ideály ty tedy měli...

alkoholik11 ( 14. listopadu 2017 06:02 )

 Piráti jsou vůbec nejlepší politickou stranou od vzniku ČR. Jen dutá hlava to nevidí.

alkoholik11 ( 14. listopadu 2017 05:57 )

 Legalizace by s největší pravděpodobností nepřinesla nic špatného. To že jsou zakázané určité látky jen způsobuje že jsou okolo nich problémy. Jsou drahé, takže se vyplatí je prodávat mafii, vyplatí se je ředit a tak se stává že příměs je často nebezpečnejsi než látka sama, člověk co zakázané drogy užívá je označen za někoho špatného aniž by něco špatného doopravdy dělal. Alkoholici alkohol fetuji vesele a nikomu to nepřijde divný, natož aby se pohorsoval. Lexaurin neurol rivotril se konzumují o sto šest a s požehnáním doktora a přitom jsou to jedny z těch nebezpečnejsich drog. Všichni maj na problematiku užívání drog spoustu chytrých názoru ale málokdo jde nazpět až do chvíle kdy tyhle nesmyslný zákazy vznikly a málokdo ví proč to tak vlastně bylo. Všichni řvou bije fetaka a nejspíš sami fetujou. Drogy jsou minimálně tak staré jako lidstvo a lidstvo se bez drog nikdy neobešlo. Máme v sobě holt touhu měnit stav vědomí a to téměř všichni. Už malé děti se točí dokola aby se jim motala hlava. Tahle tragédie jménem válka proti drogám je jedním z nejhorších vymyslu dvacátého století. Nejde nikdy vyhrát, z levných látek dělá dle prisnosti trestu za držení či obchodování drahé látky, způsobuje nasilnosti a vše špatné okolo L. Můj názor

bibijana ( 12. listopadu 2017 10:15 )

Teď jsou všichni opojení slávou a úspěchem z voleb, tak si to užívají. Ale přijde čas, kdy budou muset dělat opravdu závažná rozhodnutí a budou za ně zodpovědní, budou vidět všechnu tu špínu a binec, budou čelet útokům, různým potížím. Je to obrovský tlak na psychiku i fyzickou odolnost. Tohleto málokdo zvládne, jen odolný a splachovací člověk to vydrží. Čas prověří a ukáže, jací jsou to vlastně lidi.

henes ( 12. listopadu 2017 08:38 )

Dementní pražáci zvolili ...... vymaštěný feťáky....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa