„Jen blázni jsou pro odchod z EU.“ Sobotka varoval před sebevraždou a chce euro
Česko musí zůstat v jádru EU a přijmout euro. Pro ekonomiku závislou na exportu není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jiné cesty. Sobotka to uvedl dnes na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně. Všechny, kteří si pohrávají s myšlenkou vystoupení z EU, označil dnes za blázny a poloblázny.
„Nejvážnějším problémem na obzoru je podle mého názoru nejistota, která pro nás plyne z faktu, že ČR, ačkoliv je členem EU, dosud nepřijala společnou evropskou měnu. Jsou tady tedy otazníky nad tím, jak bude vypadat ono jádro EU a jakým způsobem my s ním budeme v kontaktu v situaci, kdy eurem zatím neplatíme,“ varoval dosluhující premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na prvním místě tak i pro novou vládu dle něj bude udržet Česko v EU a hlídat si co nejblíže jádro Unie.
Sobotka mluvil o bláznech a polobláznech
Myšlenky na případný czexit, odchod ČR z EU, rázně smetl ze stolu. „Pokud se podíváte na politickou scénu a z části na předvolební debatu, tak víte, že je tady řada bláznů a polobláznů, kteří si zahrávají s myšlenkou vystupování z EU,“ upozornil Sobotka s tím, že podle něj by to pro Česko byla „ekonomická i bezpečnostní sebevražda“.
Zatímco se názory na přijetí eura v Česku liší, Sobotka je jednoznačně pro jeho přijetí. „Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli přijmout euro, jakmile na to budeme z hlediska reálné konvergence připraveni,“ vzkázal Sobotka, který se však stáhl i z vedení ČSSD a kandiduje na jižní Moravě.
Sobotka upozornil, že Česko je zemí závislou na exportu. I proto by měla být vláda nad Českem pragmatická. Řídící se tím „nevést zemi, pokud možno, do ideologických nebo populistický experimentů“. Za důležitou prioritu označil udržení fungujícího společného trhu a snahu zabránit tomu, aby v EU vznikaly vnitřní bariéry.
„Kdyby na okrajích eurozóny vznikla jakákoliv hranice, pokud by se tam začaly vršit jakékoliv překážky pro ostatní členské země EU, ocitneme se v riziku nepatřičné a také zbytečné izolace,“ varoval dále Sobotka.
V zahraničí máme dobrou reputaci, věří premiér
Kromě varování si Sobotka během projevu však i řadu věcí pochvaloval. „Poslední dva roky patříme k nejvýkonnějším ekonomikám v celé Evropské unii,“ upozornil. Věří, že Česko je zemí s dobrou reputací v zahraničí. „Jsme vnímáni jako aktivní a odpovědný člen EU i NATO. Naše země má za sebou čtyři roky politické i ekonomické stability, máme za sebou čtyři roky sociálního smíru,“ hodnotil Sobotka působení momentálně již značně rozhádaného vládního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Sobotka však vyzdvihl nové domácí i zahraniční investice, růst turistického ruchu a také růst mezd. Pochvaloval si také nízkou nezaměstnanost. „Už déle než rok jsme země, která má nejnižší nezaměstnanost v rámci celé EU. Už to není Německo, už to není Rakousko, které vždycky byly před námi, ale je to ČR,“ připomněl. Zmínil však několik neodkladných úkolů, které bude muset řešit nová vláda vzešlá z blížících se voleb.
Kritiku za státní zaměstnance odmítl
Podle Sobotky má přitom Česko nyní zdravější veřejné finance než před čtyřmi lety. Připustil přitom, že přibylo státních zaměstnanců. Odmítl však kritiku za jejich navýšený počet.
„Já musím skutečně potvrdit, že nejvíce jich přibývá tím, že posilujeme armádu, policii, že jsme udělali reformu, která podporuje tajné služby, protože nejefektivněji můžeme bojovat s nebezpečím teroristických útoků právě tím, že budeme mít včas dostatek informací,“ hájil Sobotka nárůst počtu státních zaměstnanců.
Upozorňoval také, že vzrostl počet učitelů a to už od mateřských školek. Sobotka při té příležitosti zmínil snahu umožnit matkám, aby se dříve mohly vrátit do práce.
Problémy s páteří Česka
Sobotka vyzdvihl opatření v boji proti šedé ekonomice a vyšší výběr daní, neuhýbal však ani od problémů. A jako jeden z hlavních zmínil bariéru dalšího rozvoje v podobě problémů v dopravní infrastruktuře. Podle něj bude muset nová vláda přistoupit k revizi stavební legislativy, aby Česko do budoucna vůbec bylo schopno dobudovat svou páteřní síť.
„Ne všechno se podařilo, jak bychom sami chtěli. Strávili jsme hodně času hledáním legislativní cesty, která by umožnila neopakovat proces EIA alespoň u některých prioritních úseků našich dálnic,“ podotkl Sobotka. Ačkoliv se našla cesta, stále se většinu klíčových staveb, na které se podařilo získat výjimku EIA, nepodařilo zahájit, poznamenal.
„Musím říci, že to není proto, že by na ty stavby nebyly peníze, není to proto, že by ty stavby nebyly připraveny, není to proto, že bychom neměli vykoupeny pozemky. Je to proto, že narážíme velmi často na zlou vůli. Narážíme na permanentní napadání staveb ze strany některých spolků a jednotlivců,“ míní Sobotka.
Nový blok Dukovan jako nutnost
Podle premiéra bude muset nová vláda také řešit budoucnost české energetiky. „Je třeba pracovat na proměně energetického mixu,“ podotkl Sobotka a jako další cíl vytyčil zachovat energetickou stabilitu země. „Proto budeme muset podniknout další kroky k tomu, abychom nejpozději v roce 2025 začali stavět nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech,“ uvedl.
I na to by měla navázat nová vláda – a vyřešit otázku financování. „Je důležité, aby energie u nás byla i nadále cenově dostupná jak pro firmy, tak pro domácnosti. Cenově dostupná energie je spolu s dobrým připojením k vysokorychlostnímu internetu klíčovou podmínkou také pro digitalizaci českého průmyslu,“ poznamenal s tím, že přechod na průmysl 4.0 přináší Česku nejen nutnost překonání úskalí, ale i nové šance a možnosti. Samotný stát má přitom podle něj jít příkladem v digitálním řešení a přenést je také do státní sféry.
Naštěstí už nás nebudou děsit Sobotkovo šílenosti a pro tebe kašpárku Sobotků.......chceš Euro? Tak se odstěhuj na Slovensko!