Nejdřív dort ve tvaru čapího hnízda, pak debata o Babišově kauze: Chovanec vyrazil na Hrad

26. 9. 2017
20:30

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v úterý na Pražském hradě zopakoval Miloši Zemanovi, že nemá informace k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kvůli níž Sněmovna vydala k trestnímu stíhání předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Chovanec to po schůzce řekl novinářům. Prezidentovi donesl i narozeninový dort ve tvaru čapího hnízda. Na Hrad s Chovancem přišli také policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel finanční policie Petr Lysák.

„Panu prezidentovi jsme osvětlili, že nemáme šanci o Čapím hnízdě vědět nic jiného, než ví on sám z médií,“ řekl Chovanec. Zeman dříve postup policie v kauze zpochybnil. Schůzka trvala více než dvě hodiny. Ministr uvedl, že kauze Čapí hnízdo, v níž figuruje vedle Babiše také první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, se věnovali jen několik minut.

Během schůzky stihl Chovanec popřát prezidentovi k narozeninám, přinesl s sebou i originální dort – ve tvaru čapího hnízda. „I já jsem se přidal k narozeninovým gratulantům, aneb s panem prezidentem jsme se dnes přeci jen nakonec bavili i o čapím hnízdě,“ okomentoval ministr na Twitteru.

Ve zbylém čase se podle Chovance diskuse týkala fungování finanční policie. „Pokoušeli jsme se dobrat toho, jak funguje trestní řízení v České republice,“ prohlásil. „Debata se točila kolem toho, jak toto oddělení řeší závažnou trestnou činnost,“ dodal.

Zeman již o Čapím hnízdě mluvil s Babišem nebo s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Koncem srpna prezident prohlásil, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO k trestnímu stíhání není Chovanec. Prezident také uvedl, že kauza mohla být policejní provokací. Proti tomu se ohradili policejní prezident Tuhý i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Chovanec v úterý poznamenal, že stejně jako prezident má o případu informace pouze z médií. Ty jsou podle něj často protichůdné. „Objevuje se spousta polopravd a věcí, které si oponují,“ řekl. Debata o případu je podle něj zbytečná, protože jediný, kdo o něm má informace, jsou osoby, které jsou zapojeny do vyšetřování.

Podle serveru Neovlivní.cz začíná policie v těchto dnech rozesílat obvinění jednotlivým aktérům kauzy Farmy Čapí hnízdo. Kolika osobám bylo obvinění odesláno, není oficiálně známo. „Toto bych ještě nekomentovala,“ řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

V případu jde o padesátimilionovou dotaci na stavbu Čapího hnízda. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Náměstkyně jihlavského primátora a někdejší manažerka Čapího hnízda Jana Mayerová (ANO) v úterý ČTK řekla, že obvinění od policie kvůli Farmě Čapí hnízdo nedostala. „Ale předpokládám, že každým dnem dorazí, pokud to policie začala rozesílat,“ uvedla. Jak v srpnu uvedl server iRozhlas.cz, Mayerová jako o spornou dotaci požádala.

Mayerová v úterý uvedla, že se starala o administraci dotace pro farmu, ale v době jejího převodu pod Agrofert už tam nebyla. Vyšetřování považuje za vykonstruovanou záležitost. „Dodnes jsem přesvědčená, že jsme v ničem nepochybili,“ řekla. Podle Mayerové nevyšel podnikatelský předpoklad u velkého množství dotovaných projektů a není slyšet o tom, že by u nich byl někdo trestně stíhán.

Podívejte se na video s Milošem Zemanem v USA:

Video Konečně to přišlo: Zeman se setkal s Trumpem. - Vera Renovica
720p 360p

idknl ( 27. září 2017 08:09 )

Je smutné, že ministr musí čerpat informace o Čapím hnízdě z médií. Přeci policie má tiskového mluvčího, který musí znát oficiální stanovisko policie ČR, které nejspíš sdělil novinářům. A teprve může použít ministr. Možná by ještě mohl vytvořit funkci mluvčí mluvčího a tomu zvednout plat.

starypes ( 27. září 2017 05:47 )

Prezident měl nechat ty tři sedmilháře nechat shodit do Hradního příkopu, nebo máčet v koši ve Vltavě z Třískova mostu.

jajanene ( 26. září 2017 21:59 )

Chudák Chovanec, nejdříve osobně nařídí celou akci, sám předá tomu správnýmu policajtovi spis až do ruky včetně příslibů (i sankcí) podle toho, jak to vyřeší a ten ho nakonec vůbec neinformuje o tom, jak se věci mají. Tak to si ten mafián ale opravdu nezaslouží.

rudyptak48 ( 26. září 2017 21:00 )

Nejdřív dort čapí hnízdo a pak upřímné ujištění sedmilhářů z ČSSD. Jen doufám, že Zeman netrpí demencí, protože tohle je tak průhledná provokace, že by neprošla ani u nejhlubšího retarda. To nás má ČSSD a její mediální poskoci za blázny? Nevolte ČSSD ! To už raději Babiše, ten už si nakradl dost a víc nemusí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa