Vydání Babiše s Faltýnkem má sněmovní termín. Zeman mluví o policejní provokaci

Video se připravuje ...
Autor: jer, ČTK - 
24. srpna 2017
21:30

Sněmovna by měla jednat o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo ve středu 6. září. Ve čtvrtek to navrhl sněmovní organizační výbor. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že do té doby už budou mít poslanci k dispozici doporučení sněmovního mandátového a imunitního výboru, zda mají, nebo nemají poslance vydat. V prezidentovi Miloši Zemanovi trestní stíhání vzbuzuje podezření o zneužití policie pro politické účely. 

Žádost označil Zeman za policejní provokaci a za podvod na voličích. Řekl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. Policie podle Zemana podezření vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi.

Zeman zmínil, že věcně nic proti vyšetřování Babiše a Faltýnka nemá. Vadí mu ale načasování žádosti dva měsíce přes sněmovními volbami. Do voleb podle něj policie kauzu nestihne vyšetřit. Pokud to tak dopadne, budou podle Zemana voliči v situaci, kdy si budou o Babišovi a Faltýnkovi myslet, že jsou buď obětí politické provokace, nebo jsou dotační podvodníci.

Prezident záležitost označil za policejní provokaci a srovnal ji s takzvanou Kubiceho zprávou, kauzou Budišov či obviněním spojeným s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Podezření, že jde o zneužití policie pro politické účely, podle Zemana umocňuje informace, že dozorující státní zástupce nebyl o akci policie předem informován. Zeman již dříve prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Policejní vyšetřování pro jmenování předsedou vlády podle něj není překážkou, o vině má rozhodnout soud.

Poslanci můžou program upravit

Schůze začne v úterý 5. září, poslanci mohou zařazení tohoto bodu ještě změnit. „Předpokládám, že v úterý se bude diskutovat pořad schůze. Je možné, že kolegové budou navrhovat změny, tak je lepší, abychom na tu diskusi, která může být relativně dlouhá, měli dostatek času,“ řekl Hamáček České televizi.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

Babiš opakovaně ale jakékoli provinění v celé kauze odmítl, podle něj jde o kampaň, která má za cíl odstranit ho z politiky.

Video  Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním.  - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

Na zákony v prvním a druhém čtení se už nedostane

Policejní žádost o souhlas s trestním stíháním obou politiků však není jediným bodem na programu. V úterý 5. září by měla Sněmovna projednávat zákony vrácené nebo zamítnuté Senátem. Ve středu by se měla věnovat zákonům ve třetím čtení. Na programu jsou také druhá čtení mezinárodních smluv. „My jsme se rozhodli už neprojednávat zákony v prvém a druhém čtení, protože je evidentní, že není možné stihnout to třetí čtení tak, abychom vyhověli jednacímu řádu,“ řekl Hamáček.

Na návrhu programu schůze je 90 bodů, poslanci ale mohou další doplnit nebo jiné vyřadit. Ve Sněmovně je nyní téměř 290 návrhů zákonů, smluv a zpráv, jejichž projednávání ještě nebylo ukončeno. Zákony a další materiály, které poslanci neprojednají do voleb, skončí svoji legislativní pouť a už se o nich jednat nebude.

Další schůze už naplánovaná není, podle Hamáčka je ale možné, že by se v případě potřeby sešla. „Sněmovna funguje až do konce volebního období. A pokud by se ukázalo, že máme například nějaký zákon ze Senátu a je potřeba se k tomu vrátit, nebo pokud kolegové využijí svého práva na svolání mimořádné schůze, tak je to samozřejmě možné,“ uvedl Hamáček.

Video  Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací  - Nguyen Thuong Ly, František Kára
Video se připravuje ...

ODS: Babiš kauzou popírá své vlastní výroky o imunitě

Andrej Babiš by se podle předsedy ODS Petra Fialy měl kvůli kauze Čapí hnízdo vzdát mandátu, pokud stojí za svým dubnovým vyjádřením, že imunita poslanců by se měla vztahovat jen na jejich výroky ve Sněmovně. Fiala to ve čtvrtek uvedl na tiskové konferenci své strany.

Babiš v dubnu na svém facebookovém profilu mimo jiné uvedl, že „imunita poslanců je zcela zbytečná a přežitá“. Podle Fialy ale šéf ANO svá slova zřejmě nemyslel vážně. Babiš označil žádost o své vydání za „poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat“. Podobně jako ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) označil žádost za snahu ovlivnit sněmovní volby. Fiala toto vyjádření z úst šéfa justice označil za nepřijatelné.

Kauza by podle Fialy neměla patřit mezi hlavní témata kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny a Babiš by neměl být pasován do role mučedníka. „Odmítáme především to, aby se kampaň točila kolem kauzy Čapího hnízda nebo jakékoli jiné kauzy,“ řekl Fiala. Obvinil ANO i ČSSD, že na rozdíl od ODS nemají žádný jasný program, který by se týkal například daňové reformy nebo zahraničního směřování České republiky.

oldedek ( 25. srpna 2017 09:54 )

Rozumprd se zvláštní schopností, zase se mu povedlo přes hlavu uprdnout ...

dsmann ( 24. srpna 2017 23:12 )

Informuj se aspoň trochu, debile. Půlkou jeho ochrany je, že splnil požadavek na to aby ze Slovenska okamžitě vypad, druhou půlkou jeho ochrany je právě veřejná funkce a ochranka čítající kolem stovky machrů na různá bojová umění a různé způsoby boje, co za prachy udělaj cokoli.

1pravda1 ( 24. srpna 2017 23:01 )

KAŽDÝ JE NĚČÍ PŘÍTEL, NAPŘÍKLAD PŘÁTELÉ CHOVANCE JSOU POLICEJNÍ PREZIDENT TUHÝ A BÝVALÝ NÁMĚSTEK POLICEJNÍHO PREZIDENTA LAUBE - za dobré a rychlé služby při deformě policie byl odměněn trafikou pod Chovancovým MV. Co budete říkat, až se kauza potáhne roky a nakonec to soud ukončí pro nedostatek důkazů nebo bůhvíčeho. Zřejmě OLAF chtěl dát zprávu, že k dotačnímu podvodu nedošlo, tak rychle musela konat naše policie, nic jiného na snížení volebních preferencí ANO nenašli a ČSSD hraje vabank.

1pravda1 ( 24. srpna 2017 22:54 )

Proč ODS poučuje v poslaneckých lavicích za ODS sedí v pohodě obžalovaný Bohuslav Svoboda v kauze Opencard a rozhodně se mandátu nevzdal. Už bylo hodně kauz, které se táhly dlouho, a nakonec byli osvobozeni soudem, tato kauza se může táhnout léta, jestli se vůbec dostane k soudu, a to nemá být Babiš premiérem? Vládnout bude někdo jiný, například ČSSD a pak se policie omluví? Můj pocit je, že chtějí hodit Babiše do vazby, aby nemohl dělat předvolební kampaň - takové to ovlivňování svědků atd. To by bylo Chovanče a Kalousku super co? Babiš by nemohl chodit za voliči, to je zřejmě cíl. Nová sněmovna je možná nevydá, ale účel ovlivnění voleb bude splněn.

villon ( 24. srpna 2017 22:51 )

 Zeman je moc velikej kamrat s Babyšem. Něco jako Bratrstvo kočičí pracky (Bohouš = paní první dáma Ivana).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa