Dalíkovi zpřísnili trest, po rozsudku utekl. „Úplný nesmysl,“ čílil se u soudu

Autor: Zuzana Štíchová, ČTK - 
25. 7. 2017
17:42

Poražen a s hlavou sklopenou si vyslechl lobbista a někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka (OSD) verdikt o zpřísnění trestu. Místo čtyřletého vězení mu po krátkém období svobody „zatnul tipec“ znovu pražský vrchní soud. Za pokus o podvod dostal Dalík pět let a pokutu 4 miliony korun. Verdikt poté odmítl jakkoliv komentovat a před novináři utekl.

Oči sklopené do dřevěné desky stolu na straně obhajoby. Pokud bojoval s emocemi, umě to Marek Dalík během vyhlášení rozsudku, podle kterého si má odpykat o rok více, skrýval. S kamennou tváří pak také odešel z budovy Vrchního soudu v Praze. Do smíchu, který se na jeho tváři byť sporadicky objevoval před začátkem jednání při konzultaci s advokátem, už mu ale rozhodně nebylo.

VIDEO: Takhle Dalík prchl před novináři:

Video Takhle utekl Marek Dalík před novináři na Vrchním soudě v Praze. Soudce mu zpřísnil trest o rok. Za podvod v kauze pandurů si tak má odsedět 5 let. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

Kauza kolem pandurů leží u soudů od roku 2012, táhne se už ale deset let, na což upozorňovali Dalíkovi obhájci. Tehdy si měl podle policie i soudu říct Dalík o astronomický úplatek půl miliardy korun za to, že bude Česko v zakázce na obrněné transportéry značky Pandur pokračovat. Podle Dalíka šlo o povolební lobbing a obchodní jednání.

Pandury prošly pod rukama Špidly, Grosse, Paroubka i Topolánka

Už v roce 2003 přitom nákup obrněných vozidel odsouhlasila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Koupit se jich mělo 240. Tendr pak vypsali jejich nástupci pod taktovkou Stanislava Grosse (ČSSD). Do něj se přihlásilo sedm firem. Ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s pandury.

25. ledna 2006 rozhodla vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), že vozy koupí od Steyru. Nakonec ale jen 200 za 23,6 miliardy korun. Poslední den ve funkci zakázku podepsal ministr obrany Karel Kühnl. Klid kolem nákupu byl ale jen rok a půl.

V prosinci 2007 rozhodl Mirek Topolánek (ODS), že obchod se Steyrem se konat nebude. Transportéry totiž nevyhověly testům. O této době obsáhle mluvil u soudu také Marek Dalík. Ten prý zalobboval u Kühnla, aby zakázku podepsal ještě on a nad případnými problémy si tak mohl umýt ruce nastupující premiér Topolánek, kterému radil.

„Během 8 měsíců jsem dospěl k tomu, že musím říct, jak to bylo od A do Z. Bez ohledu na to, že to nikdo nepotvrdí,“ řekl k tomu v úterý před soudem Dalík.

„Do prvního kontaktu s tzv. kauzou pandur jsem přišel těsně po volbách v roce 2006 v období, kdy ODS vyhrála volby, Mirek Topolánek byl designovaným premiérem. V tomto období se na mě obrátil člověk, který byl členem nejužšího poradenského týmu při předsedovi ODS. Měl na starosti energetiku a ekonomické otázky,“ přiblížil také.

„Vysvětlil jsem panu předsedovi Topolánkovi, že pokud to pan Kühnl podepíše, bude odpovědnost padat na vládu, která odchází. Další argument byl, že pokud to vláda nepodepíše, dojde k arbitráži. Což byla pro Topolánka černá můra. Kühnl poslední den ve funkci překvapivě ten kontrakt skutečně podepsal,“ popsal tehdejší události lobbista.

Úplný nesmysl, odmítl Dalík „úplatkářskou“ verzi

Zakázka se ale nakonec přeci jen i přes problémy uskutečnila. Ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun v březnu 2009. O rok později se začaly objevovat informace, že během zakázky šla část peněz politickým stranám. Informace pramenily z výpovědí zaměstnanců firmy Steyr.

Proto se případem začala zabývat jak rakouská, tak česká policie. Jeden ze zaměstnanců pak mimo jiné vypověděl, že Marek Dalík v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Dalík to označil za „úplný nesmysl“. Dalík byl zadržen v říjnu 2012, do vězení poprvé nastoupil 1. září 2016. 

Doporučujeme
tomik007 ( 26. července 2017 16:03 )

V BASE se pry uczil slovensky - kam se chysta odstehovat

zdenek43 ( 26. července 2017 09:56 )

10-2015...V Rakousku obvinili dvě osoby v souvislosti s údajnou korupcí při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu.....s odvoláním na sdělení šéfa rakouské prokuratury pro stíhání hospodářských trestných činů a korupce Norberta Hausera.....jedním z obviněných je slovenský lobbista Miroslav V ý b o h , blízký premiérovi Robertu Ficovi. .....vyšetřování týkající se úplatkářské aféry kolem pandurů v Rakousku celou dobu směřovalo právě k Výbohovi a k Izraelci Lovovi Drorimu ze zbrojovky Rafael..... //////Dalíka obvinil bývalý zaměstnanec Steyru Stephan Szücs z toho, že požadoval za pokračování v nákupu pandurů 18 milionů eur (půl miliardy korun), což Topolánkův poradce popřel. Tutéž částku pak údajně při neformální schůzce ve Vídni zmínil Výboh bývalému manažerovi zbrojovky Steyr Lutzi Kampmannovi. Výboh, který je dlouholetým poradcem a přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, v kauze před soudem tvrdil, že se vyjednávání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut.//// F O R ........... L E D E N 2016 ..... Rakousko zastavilo stíhání dvou lidí ohledně nákupu pandurů „Stíhání jednoho slovenského a jednoho izraelského státního příslušníka bylo nedávno zastaveno,“ potvrdil šéf rakouské prokuratury pro stíhání hospodářské trestné činnosti a korupce Norbert Hauser. Dodal, že při vyšetřování se nepodařilo prokázat dostatečně závažné podezření pro trestní řízení. ++++V procesu s Dalíkem, který trvá už půldruhého roku, vypovídal minulý pátek prostřednictvím videokonference bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber. V souvislosti se zakázkou a s podezřením na požadování úplatků potvrdil, že nákup obrněných vozidel Pandur pro českou armádu provázelo neetické jednání. Dalíkovo jméno ale neuvedl, prý se nezmiňovalo....

zdenek43 ( 26. července 2017 09:42 )

je zajimave??? ze Cesky narod a novinari v CR jsou chtivi KDO KOLIK BERE --- dokonce Cesku - Petru KVITOVOU . . . . +++ STANISLAV HUML: PETRA KVITOVÁ JE JAKO ČLOVĚK ŠPÍNA!července 2014 • Poslanec Huml se naváží do Kvitové: Neplatí tu daně, vemte jí občanství....Podruhé v kariéře triumfovala na Wimbledonu, vyhrála 60 milionů korun.....To popudilo poslance ČSSD Stanislava Humla. TAKZE STEJNOU O P T I K O U soudruhu-pratel z CSSD +++ Rakouská firma byla ochotna vyplatit lobbistům za jejich služby provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč). +++ cca od 2001 do 2006 - TANECKY Pandury - v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka(ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. 20,8 miliardy korun ---- provize 7 % ------ 1,4 miliardy korun K D O dostal za SMLOUVU podepsanou na 199 kousku zelenych auticek PANDURU za 20,8 miliardy korun?????????????????????????????????????????? ++++ podařilo získat dohodu mezi výrobcem transportérů Pandur (firmou Steyr) a konzultantem Janem Vlčkem......Dohoda vznikla v roce 2002, tedy zhruba o rok dříve, než se vláda premiéra Vladimíra Špidly usnesla, že země potřebuje nové vojenské kolové transportéry. Vlček se v dohodě zavazuje, že rakouskému výrobci transportérů zprostředkuje schůzky s ministrem vnitra Stanislavem Grossem, ministrem průmyslu Jiřím Rusnokem (oba ČSSD), s velitelem generálního štábu Štefkou s náměstkem ministra obrany Škopkem. T A K Z E OPTIKOU soudruha-pritele z CSSD H U M L A ------------ kde je ta provize ????? 1,4 m i l i a r d y korun???????

salto ( 26. července 2017 08:14 )

Mám obavy, že se jedná o spravedlnost typu Janoušek a pod.

prdlafka ( 26. července 2017 05:44 )

a hodit je psům

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa