Česko chystá obří armádní zakázku. Za 9 miliard pořídí 140 obrněnců

Autor: ČTK - 
24. 7. 2017
19:30

Armáda pořídí v příštích letech více než 140 obrněných vozidel za 9,2 miliardy korun. Zakázku v pondělí schválila vláda, uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pro současný kabinet je to největší nákup armádního vybavení za funkční období a je to také třetí největší armádní zakázka za posledních více než deset let.

Až 4,4 miliardy Kč armáda vydá na 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco. Za 4,8 miliardy korun pořídí 62 obrněných vozů od dodavatele Tatra Export.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes zdůraznil, že na zakázkách se bude podílet český zbrojní průmysl. Většina vozů se bude montovat v Česku. „Tatra Export navíc získá licenci na prodej do třetích zemí, takže to může být vývozní artikl,“ uvedl Stropnický.

Pro případ krizí

Vozidla TITUS bude armáda využívat během zahraničních misí i na českém území, a to i v rámci integrovaného záchranného systému, kde mohou plnit funkci mobilních komunikačních a řídících prostředků v případě krizových situací.

Lehké obrněné vozy jsou určeny pro jednotky a čety radiačního průzkumu v Liberci, která má vynikající reputaci, její vybavení ale podle ministra zastarává. Vozidla budou sloužit k automatickému zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek v prostoru, taktickému odběru vzorků a zpracování a odesílání informací vojenským jednotkám.

Máme zastaralou techniku, říká náčelník

„Armáda ČR je v současné době vybavena v dané oblasti již zastaralou technikou, která vyžaduje obměnu, díky nové technice dojde k rozšíření a zrychlení schopností velení a řízení nasazených jednotek. To vše se pak pojí především se zásadní generační obměnou komunikačních a informačních systémů,“ uvedl k zakázce náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Nová vozidla nahradí postupně zastaralé sovětské vybavení. Armádě je do konce roku 2022 dodá státní podnik Vojenský výzkumný ústav, který je oprávněn k nakládání s bojovými chemickými látkami nezbytnými k testování vozidel. Podvozky budou od italské automobilky Iveco, od níž má nyní česká armáda víc než stovku terénních vozů.

Nákup u zbrojaře Strnada

Druhá zakázka, kterou v pondělí kabinet schválil, je na 62 obrněných vozidel TITUS 6x6 na podvozku Tatra. Armádě je v letech 2020 až 2024 dodá společnost Tatra Export.

V areálu kopřivnické automobilky Tatra, kterou spoluvlastní zbrojař Jaroslav Strnad, se pro českou armádu vyrábějí kolová obrněná vozidla Pandur II, obrněné kabiny pro nákladní auta Tatra T810 a zajišťují generální opravy tanků T-72.

„V případě obrněných vozů TITUS se jedná o úspěšnou spolupráci s francouzskou stranou, kdy na podvozku Tatra je francouzská kabina. Bude to ve třech konfiguracích. Budou to vozidla velitelsko-štábní, vozidla spojovací a vozidla pro koordinaci palebné podpory,“ podotýká Stropnický.

Třetina vozidel Titus bude určena ke koordinaci palby dělostřeleckých a minometných jednotek. Šest obrněných vozidel bude sloužit jako velitelsko-štábní vozy. Zbylých 36 vozidel se bude využívat k zabezpečení a přenosu informací.

VIDEO: Reportér Blesk.cz na obhlídce bitevníku Yankee, který patří mezi další nákupy české armády

Video Blesk.cz si vyzkoušel nový bojový vrtulník. - Václav Lang, Jan Jedlička

Zakázky za 124 milionů 

Kromě dodávky nových vozidel v pondělí vláda projednala také několik dalších armádních zakázek v součtu za 124 milionů korun.

Do listopadu 2019 chce armáda pořídit a instalovat radiokomunikační systém zajišťující přechod systémů letového řízení z analogové na digitální bázi. Předpokládaná hodnota zakázky, jejímž dodavatelem bude státní podnik Vojenský technický ústav, je do 95 milionů korun. Dalších 39 milionů korun chce armáda vynaložit na nákup systémů vojenské letecké informační služby.

Další velké nákupy už vládě Stropnický před říjnovými volbami předkládat ke schválení nebude. Chce ale pokračovat v přípravách zakázek. „Ať už bude po volbách úřadovat kdokoliv, tak je důležité, aby tam měl rozpracované projekty, což já jsem to privilegium neměl,“ podotkl Stropnický.

Ministerstvo obrany v posledních měsících čelí kritice za zpožděné uzavírání důležitých modernizačních projektů. Kritika je často cílena na sekci vyzbrojování, v jejímž čele se za dobu působení Stropnického vystřídali čtyři úředníci.

Na konci června ministerstvo zrušilo výběrové řízení na pozici náměstka pro nákupy, kterého úřad hledá již od února, kdy z postu odešel Daniel Koštoval. Koštoval se stal politickým náměstkem ministra obrany. Jeho místo dočasně obsadil Pavel Beran. Konkurz se bude opakovat, přihlásil se do něj totiž pouze jeden uchazeč.

VIDEO: Podívejte se na rozhovor o branné výchově i teroristické hrozbě pro Česko s ministrem Stropnickým 
Video Rozhovor s ministrem Stropnickým: O branné výchově i teroristické hrozbě pro Česko - Blesk - Jaroslav Šimáček

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

starypes ( 25. července 2017 07:09 )

Že by se u nás připravovala vojenská přehlídka. Jiný důvod pro nutnost nákupu tolika obrněných vozidel nevidím.

santikxauz ( 25. července 2017 05:37 )

Budou ty zbytečné obrněnce pro obranu České republiky,nebo amerických zájmů daleko v zahraničí.

kradu ( 25. července 2017 05:35 )

cirkusáku to se ti to utrácí za naše zrušte armádu je uplně k hov.nu

1912 ( 25. července 2017 05:08 )

těch pár žoldáků co si říkají armáda má více generality a potřebuje utrácet miliardy ??A kde chtějí válčit ??Místo aby hlídali hranice tak žoldácké bestie pomáhají zločinecké USTohle Stropnické ho..vado co má modrou knížku umí tak akorát lézt do z..adku těmto zločincům a necht sem navést tu teroristickou pakáž aby mohla ta jeho š..tětka mít co do postele když je tu také chce mít !!!!!!!!

zdenek43 ( 25. července 2017 00:10 )

I proto rekapitulují dosavadní spolupráci. Přitom zmiňují datum, kdy se uskutečnily schůzky s politiky. "19. února 2003 pánové Malzacher (šéf firmy Steyr), Habitzl a Kriegbaum přijeli do Prahy na setkání s reprezentanty vlády, které jste zařídil," stojí v memorandu. Lidé ze Steyru tehdy zřejmě jednali právě s šéfem Poslanecké sněmovny Z a o r á l k e m a poslancem Turkem. "Ta schůzka se mnou byla spíše taková z d v o ř i l o s t n í ," říká nyní Zaorálek. "K žádným konkrétnějším projektům jsme se nedobrali. A nejsem si jist že by obrněné transportéry padly jako téma," uvedl. O několik měsíců později se Česko rozhodlo transportéry koupit. Jak zjistila , v té době už se Steyrem spolupracovala firma Pavla Musely, blízkého přítele Stanislava Grosse. ....... P a v e l M U S E L A ?????? - - - 2010 - Klíčový svědek o pandurech nic nepoví, ochrnul při podivné nehodě na lovu????? +++ Zbrojařský magnát Pavel M u s e l a je svědkem, který by mohl rozkrýt pozadí nákupu pandurů. O zakázce, nad níž se vznáší podezření z korupce, ale nikdy nic neřekne. Nemůže.... jednání o nové smlouvě mezi Steyrem a ministerstvem obrany, utrpěl vážná zranění při lovu??? -- Policie zpočátku vyšetřovala zranění Musely jako nehodu. Na lovu v lese byl se zbrojařem jen jeho kamarád Luboš N., který uvedl, že jeho šéf nešťastnou náhodou spadl z posedu. "Tvrdil, že ušel asi 20 až 30 metrů od posedu, uslyšel nějaký zvuk, a když se obrátil, viděl padat tělo," popisuje zlínský krajský státní zástupce Roman Kafka. Sám Luboš N. s médii nekomunikuje. Musela utrpěl vážná poranění mozku a otevřené zlomeniny lebky. Přerazil si také osm žeber a krček kloubu nohy. Podle informací však přišla k r i m i n a l i s t ů m celá řada okolností p o d e z ř e l á - především přílišná vzdálenost těla od posedu či role Luboše N., který už byl v minulosti trestán za násilí. Znalec z oboru forenzní biomechaniky Jiří Štraus navíc vyloučil, že by se Muselovo tělo mohlo dostat na místo nálezu pádem z posedu. Štraus

Zobrazit celou diskusi
Další videa