Českého poslance nepustili na Ukrajinu: Šarapatka uvázl na letišti v Kyjevě

Autor: bru/ČTK - 
3. července 2017
13:06

Ukrajinské úřady nevpustily v neděli nezařazeného poslance Milana Šarapatku na Ukrajinu, kam cestoval s dalšími členy delegace do Parlamentního shromáždění NATO. Šarapatka musel zůstat v Kyjevě v letištním tranzitním prostoru, dnes se vrátil do Česka. ČTK řekl, že ukrajinské úřady mu svůj postup nezdůvodnily.

Ptal jsem se výslovně, co bylo příčinou, oni mi řekli, že mi to nemusí sdělovat. Skutečně jsem zůstal v tranzitu, zatímco mí kolegové odjeli,“ uvedl Šarapatka. Postup ukrajinských úřadů ho, jak řekl, zaskočil. Věc chce řešit. „Požádám ministra zahraničí o protestní nótu, požádám předsedu Sněmovny o reciproční zákaz cestování některých ukrajinských poslanců,“ řekl.

Šarapatka pozorovatelem na Krymu

Šarapatka byl před třemi lety na Krymu jako pozorovatel referenda o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku. Do souvislosti s nynějším nevpuštěním na Ukrajinu to ale nedává. „Od té doby jsem na Ukrajině několikrát byl s týmž pasem, nikdy nebyl žádný problém,“ podotkl. Ukrajinská strana podle poslance o nynější cestě dopředu věděla a mohla tedy s předstihem sdělit, že na Ukrajině není žádoucí. Česká vláda stejně jako celá Evropská unie obsazení Krymu Ruskem neuznává.

Členové stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO cestovali na Rose-Rothův seminář. Cestu schválil v půlce června sněmovní organizační výbor. Kromě Šarapatky vycestovali sociální demokraté Antonín Seďa a Václav Klučka, Martin Sedlář (ANO) a Josef Nekl (KSČM).

Bezpečnostní stopka

Poslanec Seďa ČTK sdělil, že věc ohledně Šarapatky řešil v neděli s českým velvyslancem Radkem Matulou a tajemnicí delegace Ivou Masaříkovou. „Podle mých informací má do roku 2018 zakázaný pobyt na Ukrajině z bezpečnostních důvodů. Z jakých, to nemusí ukrajinské orgány zveřejňovat,“ uvedl Seďa. Po návratu se chce na tento problém zeptat ministerstva zahraničí.

Loni v lednu ukrajinská diplomacie podle místních médií protestovala proti soukromé cestě komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do oblasti Doněcku, který kontrolují separatističtí povstalci. Letos dostal pětiletý zákaz vstupu na ukrajinské území poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Holík, protože se zúčastnil oslav třetího výročí obsazení Krymu Ruskem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 4. července 2017 15:01 )

Milan Šarapatka (* 5. prosince 1955) V letech 1975 až 1983 vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze (získal titul Ing.)........ Začínal pracovat jako vedoucí oddělení Strojexportu (1983 až 1988)....... Stranická příslušnost Členství nestraník Nestraník do zastupitelstva za Úsvit (2014)..... N E S T R A N I K ??????? tady neco n e s e d i ??? jak muze a hlavne mohl byt N E S T R A N I K v dobe B U D O V A N I Ceskoslovenske socialisticke republiky zamestnany .... vedoucí oddělení Strojexportu (1983 až 1988).... STRIEXPORT - kde pacovali jen a jen P R O V E R E N I lide . . . clenstvi v KSC 100% ...... i uklizaceka a vratny byli v KSC........... TO ZASE S M R D I .... ala B A B I S O V I N O U ........ Evidence Andreje Babiše coby agenta StB „je v rozporu se skutečným stavem“.......… jako agent StB (odpovídá vědomé spolupráci) Andrej Babiš odmítá vědomou spolupráci s StB a v v lednu 2012 podal žalobu na ochranu … Strana měla vypracovaný široký seznam funkcí (nomenklaturu), do kterých mohl být jmenován pouze člověk prověřený kádrovým posudkem KSČ. Šéfy největších fabrik prokádrovaly krajské výbory KSČ, méně důležité pozice schvalovaly okresní a městské stranické orgány. "Nesmíme zapomenout na vytváření takzvaných kádrových rezerv," připomíná Barcuch další důležité kolečko v soukolí mocenského aparátu. Kádrové rezervy tvořily stovky straníků (i prověřených nestraníků) na řídící funkce.

tgbg ( 4. července 2017 08:43 )

Měli tomuto komunistickému debilovi rozmlátit rovnou dršťku!!!!

salto ( 4. července 2017 07:52 )

1912 ( 3. července 2017 17:51 )

naše politická sebranka podporuje ukrajinské fašisty a US žoldáky co tam operujI a dělají poradce pro veškerou politickou moc kterému vládne zločinec US tak nikdy tam nebude pokoj na Ukrajině

tomik007 ( 3. července 2017 16:56 )

Any jim tam neco nezprivatizoval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud