„Babiš musí příjmy vysvětlit kvůli své reputaci.“ Sobotku už omrzelo dopisování

Autor: mah, ČTK - 
22. 3. 2017
15:01

Andrej Babiš (ANO) by měl vysvětlit své příjmy a finanční transakce. Zaslouží si to především veřejnost, řekl dnes po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerský předseda také označil za zbytečné, vyměňovat si o celé věci dopisy. Podle Sobotky je dostatečné vysvětlení důležité pro reputaci Babiše i celé vlády, pro kterou je boj proti daňovým únikům prioritou. 

Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Babiš poté v dopisu Sobotkovi napsal, že ho poslanci bez důkazů obviňují z daňových podvodů a chtějí ho i soudit. Takové jednání označil za lynč.

Sobotka řekl, že si s Babišem dnes o záležitosti krátce promluvil. „Je zbytečné, abychom si v té věci vyměňovali dopisy, já jsem ho především požádal, aby celou věc maximálně vysvětlil veřejnosti,“ uvedl. Jedná se podle něj o reputaci Babiše i celé vlády.

„Tři roky jsme prosazovali opatření, která eliminují šedou ekonomiku,“ dodal Sobotka. Je proto důležité, aby ministr nebyl v podezření, že se dopustil daňové optimalizace, uvedl. „Očekávám, že (Babiš) využije svou lhůtu, kterou dostal od Sněmovny, aby všechno veřejnosti vysvětlil,“ řekl.

Babiš v dopise pro Sobotku uvedl, že podvod je trestný čin, u něhož o vině rozhoduje jedině soud. Poslanci se podle něj staví do role žalobce, policie i soudu, když po něm žádají vysvětlení a sami chtějí posuzovat, zda je dostatečné. Babiš rovněž uvedl, že na výzvu Sněmovny bude v daném termínu, tedy do konce dubna, reagovat písemně. Je přesvědčen, že veřejnosti už své příjmy vysvětlil.

Skupina Agrofert ve středu ve třech celostátních denících zveřejnila inzerát, ve kterém se proti nedávnému jednání Sněmovny ohledně daňových záležitostí Agrofertu a Babiše ohradila. Agrofert odmítá tvrzení o daňových optimalizacích či podvodech a tvrdí, že veškeré transakce, o kterých poslanci diskutovali, „proběhly naprosto v souladu se zákonem“.

Podle zákona byly i diskutované emise tzv. korunových dluhopisů z roku 2012, uvádí Agrofert. „Dluhopisy jsme vydávali z důvodu zajištění dlouhodobého financování chystaných investic naší společnosti. Taktéž desetiletý úrok ve výši 6 procent p.a. považujeme za zcela standardní, navíc podpořený znaleckým posudkem,“ uvedla v inzerátu firma.

Jak Babiš vysvětluje dluhopisy Agrofertu:

Video Babiš o korunových dluhopisech: Kalousek lže a dělá beranidlo, Sobotkovi napíšu dopis. - Blesk - Jaroslav Šimáček, Martin Sekanina
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
anna1234 ( 22. března 2017 21:31 )

.. njn, ale v tomhle má hlubokou pravdu.

honzazchaIoupky ( 22. března 2017 20:50 )

to je tvoje parketa, umečený kozomrde

byvalyvoIiccssd4 ( 22. března 2017 20:49 )

Byvalý i současný debile zdenkku a kde k tomu majetku církev přišla, než ji ho komouši sebrali?

byvalyvoIiccssd4 ( 22. března 2017 20:28 )

Protože je to zlodějský lempl a za malou domů chystal velký privatizační podvod pro církve.

honzazchaIoupky ( 22. března 2017 20:25 )

to je opravdu hloupý blábol

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud