Babiš couvl, za Kalouskem nejede. Ten ho chtěl grilovat za „daňové podvody“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. 3. 2017
12:50

Hodně živo bylo ve středu kolem programu Sněmovny a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho kritik a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek si na něj nachystal bod „Daňové podvody ministra financí.“ A hned kritizoval, že Babiš ve středu mezi poslanci chybí. Ministr financí byl před polednem na jihu Čech na startu stavby nového úseku dálnice D3. Nejdřív tvrdil, že na Kalouskův bod nedorazí, pak zas že ano. Nakonec Blesku řekl, že nechá kolegy jen přečíst své vyjádření.

„Já jsem chtěl dorazit, prosil jsem, aby to přerušili na 18. hodinu. To zamítli. Potom se naši domlouvali, že budou brát nějaké přestávky, ale to by zase brzdili zákony, že bych dorazil na půl pátou, ale oni evidentně nechtějí, abych tam byl. Protože kdyby chtěli, tak by přece jen odsouhlasili přerušení a mohl jsem vystoupit, což jsem měl v plánu,“ uvedl Babiš pro Blesk.cz, aby dodal: „Nakonec nedorazím. Požádal jsem kolegy, aby tam za mě vystoupili s mým vyjádřením.“

Kalousek přitom dopředu avizoval, že chce probrat podvody, kterých se měl Babiš podle něj dopustit. „Jsou zřejmé a ministr se z nich sám usvědčuje. Není možné, aby tento pán trýznil živnostníky za každou korunu a sám všechny občany šidil o miliardy,“ čertil se na sociální síti. Babiš označil v úterý Kalouskovo počínání za šaškárnu.

Kalousek mluví o pohrdání, Babiš o „šaškárně“

„Dokáži si představit dojemný příběh o pracovním vytížení pana ministra,“ uvedl ve středu ve Sněmovně Kalousek.

„Pan ministr financí tady není, protože se účastní slavnostního zahájení stavby úseku dálnice D3 Borek - Ševětín. Představte si, dámy a pánové, každý z vás, že jste ministr vlády ČR a že Poslanecká sněmovna zařadí bod, kde chce jako kontrolní orgán, kterému se vláda zodpovídá, projednávat důvodné podezření na vaše vlastní protiprávní jednání,“ stěžoval si šéf TOP 09.

Kalousek Babišovi vytkl, že vyrazil na akci, kterou považuje za „osobní prezentaci a volební akci“. „Pokud dáte přednost své osobní prezentaci, která vám konec konců ani nepřísluší do portfolia vašeho resortu a omluvíte se - v uvozovkách - Poslanecké sněmovně, neděláte nic jiného, než že vyjadřujete pohrdání Poslaneckou sněmovnou, pohrdání parlamentní demokracií,“ dodal.

VIDEO: Kalousek šil do Babiše, který nedorazil do Sněmovny: „Pohrdá parlamentní demokracií“

Video Kalousek ve Sněmovně osočil Babiše z pohrdání parlamentní demokracií - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Faltýnek: Babiš se bránit chce

Po Kalouskovi vystoupil Babišův „anděl smrti“ a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. „Rád by byl u této debaty a dokázal odpovědět na konkrétní dotazy,“ hájil Babiše. A požádal o odklad projednávání do 17. hodiny. Aby se Andrej Babiš mohl včas vrátit do Prahy a dorazit do Sněmovny. Faltýnkův návrh však byl zamítnut, pro bylo 43 poslanců, proti 75. Kalousek navíc návrh označil za „neslušný“. Faltýnek si následně vzal dvouhodinovou pauzu na jednání poslaneckého klubu ANO do 12:35.

Do Babiše si přitom s chutí rýpli i další členové TOP 09. „Ministr Babiš, který svou kariéru postavil na tom, že zamezí daňovým podvodům, se sám placení daní úspěšně vyhýbá,“ tvrdí místopředsedkyně strany Markéta Adamová.

Babiše kritizoval i Kalouskův poslanec Michal Kučera„Jak by asi probíhala kauza ′Babišovy dluhopisy′ v západoevropské demokracii? Bývalý politik Babiš by dnes čekal na výrok soudu,“ napsal Kučera na Twitteru a přidal hashtag Sorry jako.

Babiš: Kalousek zadlužil ČR nejvíc

Sám Babiš přitom s oblibou viní šéfa TOP 09 Kalouska z řady věcí. Označuje ho za „symbol korupce“ a kritizuje jej i jako svého předchůdce v křesle ministra financí, který dle Babiše nejvíce zadlužil Českou republiku.

Kvůli zadlužení ČR však kritizuje Babiš i Sobotku, který byl šéfem státní kasy také a to ve vládách Špidly, Grosse a Paroubka. Projevilo se to i na nedávném sněmu ANO, kde delegáty hned u vstupu vítal plakát s tím, jaké „úspěchy“ jednotliví ministři zaznamenali.

Sněm ANO: Takhle se babišovci navezli do Kalouska se Sobotkou, exministrů financí.Sněm ANO: Takhle se babišovci navezli do Kalouska se Sobotkou, exministrů financí. | 

VIDEO: Andrej Babiš chce kandidovat do voleb z posledního místa kandidátky. Miroslav Kalousek to označil za „panický“ strach z debat s ním. Co na to šéf ANO?

Video Babiš o spolupráci se Sobotkou i "strachu" z Kalouska! - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
panda82 ( 16. března 2017 12:05 )

Kalousek vydal dluhopisy, protože erár byl na dně, Babiš je koupil, aby ho dostal z bryndy a on takhle, a že ty bezcenné papíry zhodnotil , je ekonom na rozdíl od chemika, a nebyl v politice, od kontroly je FÚ, ne poslanci, ti by se měli starat o blaho národa

pokrok ( 15. března 2017 20:18 )

Jsi vůl hejhej - víš o tom ?

pokrok ( 15. března 2017 20:16 )

Bureš byl posranej až za ušima a proto nepřišel , ale poslal za sebe náhradníka Faltýnka a to jsem kolikrát řekl slovo Kalousek - nepočítal. Ale ani jednou se nezmínil k tomu na co měl odpovídat což se týkalo Burešových daňových podvodů !

sportak ( 15. března 2017 15:10 )

Jo, ale ostatní strany ti tam chybí , ukaž jednu čistou

sportak ( 15. března 2017 15:08 )

Kluci jak se tam masírují , zase komedie pro kamery, publikum jsme my , herci Předseda je nestačí napomínat .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa