Šéfa Hradní stráže Prskavce už nestíhají, státní zástupkyně proces zastavila

Autor: ČTK - 
28. února 2017
17:10

Státní zástupkyně podmíněně zastavila trestní stíhání bývalého velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Vyšetřován byl kvůli podezření z podvodu. Státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová přímo nesdělila, že rozhodnutí se týká Prskavce, vyplývá to ale z kontextu.

Vyšetřování Prskavce Vojenská policie ukončila a předala státní zástupkyni v polovině února. V úterý bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. Podle Aktuálně.cz se měl Prskavec obohatit o téměř 20 000 korun. Nesrovnalosti měl údajně mít ve vyplácení cestovních náhrad.

Podle paragrafu 209 hrozilo Prskavcovi odsouzení až na dva roky. Státní zástupce může podmíněně zastavit trestní stíhání, pokud se obviněný k činu doznal, nahradil škodu nebo vydal bezdůvodné obohacení. Přihlédnout při tom může k dosavadnímu životu obviněného a okolnostem případu.

Prskavec byl z funkce odvolán loni 2. prosince. Musel odejít údajně kvůli nesrovnalostem ve vyplácení cestovních náhrad. Záležitost od té doby prošetřovala Vojenská policie. Aktuálně.cz s odkazem na náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jana Kaše uvedl, že částka, o kterou se údajně Prskavec neoprávněně obohatil, byla o něco nižší než 20 000 korun.

Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil 18. prosince 2015. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října poté, co skupina Ztohoven vyvěsila na Hradě červené trenýrky.

Kaše zatím pověřil velením Hradní stráže Karla Kroupu, Prskavcova statutárního zástupce. S hledáním nového velitele chce počkat na vyjasnění trestního stíhání, sdělil v lednu Petr Cupák z Hradní stráže. Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho zhruba 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 28. února 2017 20:09 )

Obohaceny PRSKAVEC pujde na koberec pred moravskeho Mlynare objasnit proc nezaplatil desatek

havran2 ( 28. února 2017 18:14 )

Bohužel,Mynář je Hradní pán ! ! !

zdenek43 ( 28. února 2017 17:24 )

11.2016.....Mynář zavřel bránu, aby měl doma klid, stěžují si členové Hradní stráže Nedávné nařízení kancléře Vratislava Mynáře uzavřít východní bránu Pražského hradu znepokojilo členy Hradní stráže. Za kancléřovým rozhodnutí vidí soukromé důvody, neboť v blízkosti brány bydlí. Nelíbí se jim ani to, že Mynáři musejí vzdávat poctu. Uzavření východní brány Pražského hradu přitom není jediným speciálním požadavkem kancléře, s nímž jsou členové stráže nespokojeni. „Máme pořád nařízené, že máme kancléři vzdávat poctu,“ řekl jeden z členů stráže, který si z obavy ze ztráty zaměstnání přál zůstat v anonymitě. V minulosti něco takového přitom nebylo vůbec běžné, neboť pocta se vzdává například prezidentovi, ústavním činitelům či vysokým důstojníkům. +++++++++++++5. prosince 2016 ● Na Hradě se v poslední době dějí změny. Kromě konce šéfa protokolu Jindřicha Forejta, zatím stále oficiálně nepotvrzeného, zaujal i náhlý a poměrně nečekaný konec šéfa Hradní stráže Petra Prskavce.+++++++++++++++++

zdenek43 ( 28. února 2017 17:18 )

to at je rad .... ze ho neodstrelili???? pedofilii v jeho pocitaci ......... Bez zveřejnění důvodů byl dnes z funkce odvolán velitel Hradní stráže Petr Prskavec. Hrad pouze potvrdil toto rozhodnutí. Spekuluje se ovše, že by za tím mohly bát neshody mezi vojáky a kancléřem Vratislavem Mynářem. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše dnes odvolal z funkce velitele Hradní stráže Petra Prskavce. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil loni 18. prosince. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října poté, co skupina Ztohoven vyvěsila na Hradě červené trenýrky. Prskavec před nástupem na Hrad velel 251. protiletadlovému oddílu ze Strakonic. Vojáci Hradní stráže byli nedávno zmíněni v médiích v souvislosti s kritizovaným uzavřením Hradu. Hospodářské noviny s odkazem na členy Hradní stráže uvedly, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle jednoho z nich si například nechal otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat, což Mynář odmítl. Vojáci si stěžovali i na neefektivnost hlídek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud