Sobotka půjde zřejmě k výslechu kvůli reformě, exdetektiv mluvil 12 hodin

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2016
10:55

Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek v úterý dokončil výslech před sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizaci policie. Kritik policejní reformy mluvil před poslanci potřetí, po ukončení slyšení před novináře nepřišel. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) nepřineslo setkání nic překvapivého.

Komárek celkem před komisí mluvil asi 12 hodin. Blažek uvedl, že při dnešním zhruba hodinovém jednání stihl dokončit svůj úvodní projev a následně odpovídal na dotazy poslanců. „Pan Komárek mi sdělil, že by média chtěl případně informovat sám,“ vysvětlil Blažek důvody, proč přišel na tiskovou konferenci sám.

Blažek uvedl, že Komárek dnes svojí výpověď významně zkrátil. Důvody nechtěl uvádět. Podle Blažka ale neřekl, že by to bylo kvůli tomu, že nemá v komisi důvěru.

Komárek při prvním slyšení v polovině srpna hovořil hlavně o tzv. Šlachtově zprávě, která se zaměřuje na sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru. Z různých dokumentů ji dával dohromady právě Komárek. Bývalý detektiv v minulosti nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení.

Při druhém slyšení na začátku září Komárek hovořil o tom, že sloučení útvarů nebylo plánovaným opatřením. Prohlásil například, že důvodem změn byla „předvolební schizofrenie“ a reforma začala na pokyn ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ministr jeho tvrzení popřel. Komise později přijala usnesení, podle něhož Komárkova tvrzení nejsou průkazná a nepředložil přímé důkazy, které by jeho vyjádření potvrdily.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.

„Návrat“ Šlachty

Zatím jsou naplánována tři další jednání. Nejprve by měl 10. listopadu před poslanci znovu promluvit bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a poprvé vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů Milan Vaculík. O pět dní později chtějí poslanci vyslechnout žalobce Jarmilu Ošlejškovou a Petra Šeredu z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr, 8. prosince znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

Komise ještě bude rozhodovat, zda si nepozve premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jehož výslech chce navrhnout poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). Chalupa dnes novinářům řekl, že zatím neví, kdy výslech předsedy vlády navrhne. Záležet podle něj bude na počtu přítomných členů a politickém rozložení sil uvnitř komise. O návrhu se totiž musí hlasovat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

robin5 ( 1. listopadu 2016 11:48 )

No a co. Ti klauni stále chodí před různé vyšetřující komise a co se stane - nic. A pokud se nějaký činovník dostane nějakým řízením božím až k soudu, co se stane - nic. Takže, komise zrušit, stejně jsou to pouze výdělečné posty ve kterých se střídají vyslýchaní s vyslýchajícími. Stejně tak soudy, než odsoudí nějakého politika, trvá to spoustu let a většinou to tak nějak šumí až vyšumí.

kalina107 ( 1. listopadu 2016 11:39 )

 Na kobereček je málo . Na lavici a řezat a řezat .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud