Brusel a Kanada podepsaly ožehavý obchodní pakt. CETA potrvá šest let

Autor: ČTK, kal - 
30. 10. 2016
14:35

Kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie v neděli v Bruselu podepsali obchodní a hospodářskou smlouvu CETA. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou.

Podpis rozsáhlého dokumentu, který se dojednával více než šest let, o několik dní oddálil odmítavý postoj některých belgických regionů. Bez jejich souhlasu nemohla se smlouvou souhlasit belgická vláda.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Za EU v neděli dokument podepsali předseda Evropské rady Donald Tusk, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a slovenský premiér Robert Fico, jehož země Evropské unii nyní předsedá. Podepsána byla i dohoda o strategickém partnerství bloku a Kanady.

Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) mezi EU a Kanadou podepsaly obě strany v Bruselu.Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) mezi EU a Kanadou podepsaly obě strany v Bruselu. | 

„Konec dobrý, všechno dobré“

Juncker v poledne při příchodu novinářům řekl, že dnešek je významný den jak pro Evropskou unii, tak pro Kanadu. „Nastavuje mezinárodní standard, který budou následovat ostatní, se kterými vyjednáváme dohody o volném obchodu,“ uvedl a připomněl, že EU má rozpracováno 20 různých jednání. „Konec dobrý, všechno dobré,“ komentoval Juncker odklad konání summitu.

Ambiciózní dohoda CETA, o které se vyjednávalo od roku 2009, odstraňuje naprostou většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou. Podpis umožňuje její předběžnou platnost už od příštího roku.

V roce 2015 byla Kanada pro EU z hlediska importu dvanáctý nejdůležitější obchodní partner, pro export partner v pořadí třináctý, uvádí Eurostat. Objem vzájemné obchodní výměny v tom roce představoval 63,5 miliardy eur (1,72 bilionu Kč).

Evropské investice v Kanadě v roce 2014 odpovídaly částce 274,7 miliardy eur (7,42 bilionu Kč). Přímé investice Kanady do EU ve stejném roce dosahovaly zhruba 166 miliard eur (4,49 bilionu Kč).

Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) mezi EU a Kanadou podepsaly obě strany v Bruselu.Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) mezi EU a Kanadou podepsaly obě strany v Bruselu. | 

Problémy v Belgii podpis oddálily

Evropská komise dohodu vnímá jako takzvanou „smíšenou“, kdy ji podepisují i všechny země EU. Belgická vláda potřebovala k podpisu souhlas všech parlamentů v zemi.

Především regionální sněm ve Valonsku ale déle než týden odmítal vládě mandát poskytnout. Složitá jednání nakonec cestu k dnešnímu podpisu odblokovala, aniž se změnil text samotné smlouvy. Obavy Valonů a dalších má rozptýlit několik stránek právně závazných prohlášení, která smlouvu doprovázejí.

Proti podpisu smlouvy se v Bruselu konají protesty, několik desítek lidí se za silné policejní přítomnosti sešlo přímo u budovy, kde se summit koná.

Doporučujeme
tomik007 ( 30. října 2016 22:58 )

 Pokud budou obe strany dovazet a vyvazet zbozi napr. za miliardu - nechapu jak by se melo vytvorit mnoho novych pracovnich mist ???

1pravda1 ( 30. října 2016 18:33 )

Kolik času informování o této smlouvě věnovala veřejnoprávní televize a naše vláda. Něco tak velmi důležitého, ale Čt to je pořád Zeman a Brady a Herman!!! A informace od vlády? Mládek - podepsali jsme!

sleepka ( 30. října 2016 17:40 )

Kdo se koho ptal ???? Ti vocasové si už dávno podepsali i vlastní smrt - kromě Fica, ten jim musí dělat "demogratycký křoví".

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa