
Klausová byla se Sobotkou na červeném koberci. A Merkelová ví o krizi EU

Evropská unie je podle německé kancléřky Angely Merkelové v krizi, ale řešení prý nelze očekávat od jednoho summitu. Ten nyní hostí Bratislava a poprvé po odhlasovaní brexitu na něm chybí Velká Británie. Za Česko se účastní Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého na červeném koberci doprovodila Livia Klausová. Po dopoledním jednání a společném fotu se vydali státníci na oběd podávaný na luxusní a ostře hlídané lodi na Dunaji.
Neformální vrcholná schůzka 27 zemí EU bez Británie v pátek odstartovala, Merkelová uvedla, že věří ve shodu státníků na potřebě společného řešení problémů. „Doufám, že Bratislava ukáže, že chceme pracovat společně a že chceme řešit problémy, kterým Evropa čelí,“ uvedla německá kancléřka.
„Je třeba konkrétními skutky ukázat, že můžeme být lepší v oblasti vnější i vnitřní bezpečnosti, potírání terorismu, spolupráci v oblasti obrany, v otázkách hospodářského růstu a pracovních míst,“ dodala.
Merkelová a spol. stolovali na Dunaji
Dopolední část debaty na Bratislavském hradě měla být věnována problémům včetně řešení migrační krize. Diskutovalo se prý poměrně živě, na zástupce všech zemí se zatím nedostalo. Poté došlo na společné „family foto“, na kterém nechybí ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a pak již vyhládlí státníci společně poobědvali – na lodi Regina Danubia při projížďce po Dunaji.
Společná armáda? Nemůžeme nahrazovat NATO, řekla prezidentka
Šéfové států a vlád před novináři připomínali potřebu soustředit se například na posílení vnější i vnitřní bezpečnosti, ochranu unijních hranic, společnou obranu evropských hodnot či na podporu hospodářského růstu. V otázce bezpečnosti se zmiňovala i společná evropská armáda – podle litevské prezidentky Dalie Grybauskaitéové platí: „Nemůžeme nahrazovat NATO, vytvářet jeho kopii.“
Diplomaté obeznámení s děním v sále podle ČTK naznačují, že předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi se příliš nepodařilo udržet původní plán, kdy dopoledne mělo být věnováno „diagnóze stavu“ a odpoledne možným návrhům řešení.
Tusk přitom má v plánu seznámit lídry i se svými rozhovory s britskou premiérkou Theresou Mayovou, spolu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem pak chce šéfy států a vlád EU také požádat, aby věnovali více pozornosti ratifikaci klimatické dohody uzavřené loni v Paříži.
Bratislavské školy měly politické prázdniny
Pořádání summitu má přitom dopad i na samotnou Bratislavu. Zavřené školy, úřady či muzea, v ulicích hlídky policistů i vojáků, ale také mnohem méně lidí či aut než obvykle. Zatímco ranní dopravní špičku i ve slovenské metropoli tradičně provázejí kolony, tentokráte bylo mnoho ulic téměř prázdných.
„Zrušila jsem všechny schůzky ve městě a budu pracovat z domova,“ říká podnikatelka Jana (38), která bydlí v jednom ze satelitních sídlišť za Bratislavou. Dala na radu slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, jenž vybídl veřejnost, aby v den summitu do metropole nejezdila, Bratislavanům ministr zase doporučil využít i čtvrteční svátek k prodlouženému víkendu mimo město.
Bodejď by Merkelová nevěděla o krizi v Evropě, když ji sama zavinila a chce nutit celou EU, aby ji za ní vyřešili, aby mohla podě . . . zase něco jiného.