Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

„Ztracené“ miliony za Tonču a Hanču jsou prý nesmysl: „Je to kampaň,“ hřmí rozvědka

Autor: ČTK, tmp - 
28. června 2016
17:35

Civilní rozvědka důrazně odmítla informace serveru Neovlivní.cz o tom, že měl někdo zpronevěřit část výkupného zaplaceného za Tonču a Hanču v Pákistánu. Kauzu měly údajně už čtvrt roku řešit tajné služby. Podle šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška jde o pokus o diskreditaci.

Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek informace o zpronevěře popřel. „Úřad pro zahraniční styky a informace důrazně odmítá všechny informace, které dnes ve vztahu k naší zpravodajské službě publikovala česká média o případu dívek unesených v Pákistánu,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Podle něj jde o pokračování kampaně s cílem diskreditovat rozvědku a celý bezpečnostní systém.

Záležitost jednoznačně považujeme za pokračování účelově vytvořené kampaně, která má zjevné znaky zpravodajské dezinformace s cílem zdiskreditovat vnější civilní zpravodajskou službu a celý bezpečnostní systém. Ve svých důsledcích pak tato kampaň velmi významně poškozuje bezpečnostní zájmy České republiky v mezinárodním měřítku,“ dodal Šašek.

O podezření ze zpronevěry části peněz hovořil v březnu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Zdroj Neovlivní.cz z bezpečnostní komunity pak uvedl, že existují dvě verze. Podle jedné se stát rozhodl vyplatit osm milionů dolarů, k únoscům jich ale dorazilo jen šest. Podle druhé varianty mělo být původně vyplaceno šest milionů dolarů, z toho se ale čtyři miliony ztratily.

Celé vyjádření šéfa civilní rozvědkyCelé vyjádření šéfa civilní rozvědky | reprofoto

Vrchní státní zástupkyně v úterý potvrdila, že podnět zastupitelství obdrželo a po vyhodnocení jej postoupí místně příslušnému zastupitelství. Stát nikdy oficiálně nepotvrdil, že výkupné zaplatil. Týdeník Respekt nejprve informoval o částce asi 145 milionů korun, prezident Miloš Zeman pak mluvil o 150 milionech. Později ale uvedl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

Dvojice Češek Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.ad-ga ( 29. června 2016 09:44 )

Kolik peněz budou ty slepice vracet?

Bystrozraky ( 28. června 2016 23:14 )

Nikdy bych neřekl, že takové dvě slepice budou mít na trhu tak velkou cenu. Kdyby stát místo těchto dvou poblblin dál peníze radši na domovy důchodců, mohl by mít čisté svědomí.

zwil ( 28. června 2016 20:02 )

 Za a) tady uz neni co diskreditovat,proflakli jsme vsude a za b)je nehoraznost,kdyby jen koruna ze statnich sla na tyhle dve cub.ky,co tam mely zhnit,kdyz se tam sra.ly.Na nase lidi,co cely zivot racovali,ci na deti neni a musi se poradat sbirky a tady se nejaci hajzlo.ve pakuji.Snad bozi mlyny melou...

majojo ( 28. června 2016 19:58 )

Ukažte mi blba, nota bene z rozvědky, který by tuhle teorii potvrdil. Srandisti a zloději jsou tam všichni. 

tomik007 ( 28. června 2016 19:10 )

ze 150 milionu dostali pakosi 50 a zbytek se vyparil - ted poczitejte

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud