Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Blokování webů v Česku kvůli hazardu podpořil Senát. Babiš: Cenzura to není

Hráč u kvízomatu a ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Hráč u kvízomatu a ministr financí Andrej Babiš (ANO)  (Autor: Blesk - Mária Rušinová a Daniel Černovský)
Autor: ČTK, kal - 
26. května 2016
17:40

Senát schválil přísnější regulaci hazardu beze změn. Ministerstvu financí Andreje Babiše (ANO) tak ponechal možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Rozhodl o tom ve čtvrtek navzdory snahám řady senátorů tuto možnost zrušit nebo alespoň omezit.

Ministr Babiš námitky, že jeho úřad novou pravomocí kvůli obecné formulaci dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. „Skutečně se nejedná o cenzuru internetu,“ prohlásil.

Zákon, který nyní posoudí prezident, uloží povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístupu na internetové stránky, které Babišovo ministerstvo bude mít na seznamu nepovolených internetových her.

Norma má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren, kontrolovat je a vymáhat sankce.

Změna v poplatku za automaty

Zdanění hazardu bude v Česku nadále podléhat dvěma sazbám. Změní se pouze sazba u hracích automatů. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu tak jako dosud sazba 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Vláda původně navrhovala tři daňové sazby na hazard, její plány ale zmařila Sněmovna. Ministerstvo financí neuspělo u poslanců s námitkou, že jejich verze připraví stát ročně o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun.

Nová úprava má spolu se zákonem o regulaci hazardu nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku.

Vicepremiér Andrej Babiš byl v květnu hostem Studia Blesk. Mluvil například o tom, že je chybou systému:

Video  Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním.  - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa