Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Zeman dá rozhovor ruskému novináři, kterému u Zaorálka zamítli akreditaci

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Olomouckém kraji
Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Olomouckém kraji  (Autor: ČTK)
Autor: Vera Renovica - 
20. května 2016
11:50

Ruský novinář Vladimir Sněgirev, kterému společně s dalším kolegou ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci pro práci v Česku, má nového spojence - prezidenta Miloše Zemana. Ten mu totiž podle informací Blesku v pátek na závěru návštěvy Olomouckého kraje poskytne rozhovor. A pošle tak vzkaz resortu Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

„To mohu potvrdit. Tento novinář žádal takřka dva roky o rozhovor a v nedávné době napsal panu prezidentovi osobní dopis, vysvětlil svoji situaci po odebrání akreditace a pan prezident se rozhodl tento rozhovor poskytnout,” řekl Blesku hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Odmítá však logickou dedukci, že jde ze Zemanovy strany také o gesto vůči Zaorálkovi, s nímž se na zahraniční politice ne vždy shodují.

„Vůbec bych to nehodnotil takto politicky. Jde o to, že pan prezident dlouhou dobu neposkytl interview zástupcům ruských médií a pan Sněgirev je zkušený novinář, který má za sebou desítky let práce. Mimochodem, co je zajímavé a co je zarážející: desítky let se přátelil s europoslancem za TOP 09 Štětinou (Jaromírem, pozn. red.), kterému pomáhal v tehdejším SSSR při jeho cestách. A po oznámení o neudělení akreditace přestal pan Štětina brát panu Sněgirevovi telefon,” dodal.

Sněgirev, zpravodaj listu Večerňaja Moskva, a Alexandr Kuranov, zpravodaj RIA Novosti, v dubnu zjistili, že jim ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci. Spekulovalo se, že je Bezpečnostní informační služba vyhodnotila jako bezpečnostní riziko a považuje žurnalisty za takzvané „spící agenty” - lidi instalované v Česku, kteří mají být v případě potřeby k dispozici tajným službám své vlasti, tedy Putinova Ruska. Samotné ministerstvo se nechalo slyšet, že důvody svého rozhodnutí vysvětlí dvěma dotčeným a nebude je ventilovat v médiích.

Pro oba novináře zamítnutí akreditace znamená, že nebudou vítání na akcích ministerstva zahraničních věcí. Také to může být důvod neprodloužení pobytu v Česku. Jak Sněgirev, tak Kuranov považují nařčení za směšná.

„Pracuji jako novinář už více než padesát let, vím, že byste chtěli slyšet něco senzačního. Budu maximálně otevřený. Bohužel se nemohu přiznat, že bych v noci kladl jaderné bomby pod Karlův most nebo sypal jed do minerálních pramenů v Karlových Varech. Můžu se přiznat, že jsem se potkával s vašimi politiky, s některými často, zašli jsme i na pivo,“ okomentoval zálěžitost na dubnové tiskové konferenci Sněgirev a dodal, že zvažuje stížnost k soudu.

Fotogalerie Prezident Miloš Zeman v Olomouckém kraji 15 fotografií

anka ( 20. května 2016 14:41 )

sendrasak ( 20. května 2016 14:34 )

Zeman nemá exekutivní pravomoce, nemáme prezidentský systém, vládne vláda. Zeman vpodstatě může leda veký hov.no.

sendrasak ( 20. května 2016 14:00 )

Vláda, jako jediný exekutivní orgán, který může Zemana odvolat, by měla konat. Zeman je vlastizrádce.

tgbg ( 20. května 2016 13:26 )

Ano Zeman je katastrofou pro tuhle republiku. Každý líný komunista, každý líný bolševik, každý líný vlezdoruszadku je pro tuhle zemi ničemným hnojem. Tito lidé, kteří uctívají svoje bývalé okupanty by měli odtáhnout za nimi a nelikvidovat tuto zemi. Podpora ruských fašistů v jejich imperiální politice je jen ubohá zaslepenost, která nevidí dále. Putler a jeho ruští fašisti se nezastaví jenom na Ukrajině. To už je dávno zřejmé. Věčně opilý hradní hlupák nemůže z hradního příkopu vidět, ruské fašisty, kteří cílevědomě vyhání a masakrují civilní obyvatelstvo na Ukrajině. Adolf Hitler a Stalin jsou jim největšími vzory.

ruprecht286 ( 20. května 2016 13:16 )

Ten zkušený a "otevřený" ruský novinář bomby nekladl, nesypal jed do jídla,... jen u piva dobře poslouchal a předával dál informace Rusku. Tak mu prezident Zeman poskytne poslední audienci a předá mu něco důvěrného jen pro Putinovy uši ? Putinovi lidé jsou přece jeho velcí přátelé - stejně, jako prezident je podporovatelem prezidentského systému Ruska. Jednou dějiny našeho prezidenta Zemana možná semelou jako zrádce Česka..?!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud