Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Odborníci domácí porody zatracují. A co poslanci, kterým se letos narodilo dítě?

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  30. 12. 2015
  05:30

  Téma domácích porodů v České republice opakovaně vyvolalo celospolečenskou diskusi. Zatímco odborníci je zatracují a varují před kritickými následky, mezi matkami mají řadu zastánkyň. Blesk.cz se zeptal na názory politiků a političek, kteří mají sami dítě s rokem narození 2015. O názor se tak podělila europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a poslanci Roman Váňa (ČSSD) a Petr Bendl (ODS).

 • 1.Manželka Petra Bendla (ODS) rodila doma

  Syn Adrian se narodil exministrovi Bendlovi a jeho ženě letos na jaře. Je to již Bendlův třetí syn. „Adriankovi se daří dobře, je mu devět měsíců. Díky absolutní péči, kterou mu poskytuje moje žena, je spokojené a šťastné dítě. Já se v rámci svých možností snažím maximálně s ním být, protože ty okamžiky, které člověk zažívá s malým dítětem, ještě takto kojencem, jsou nezapomenutelné. Zvlášť pro člověka, který ve starším věku má dítě, je to jiné. Člověk k tomu přistupuje přece jen s nějakou zkušeností a jiným pohledem,“ uvedl Bendl pro Blesk.cz. 

   

  Na sociální síti přitom Bendl zaujal fotkou, kdy polonahý držel svého novorozeného syna – po domácím porodu, který jeho manželka 14. března podstoupila.

   

  Bendl již tehdy upozorňoval, že se snažili minimalizovat veškerá rizika, měli k dispozici porodní asistentku a nemocnici za rohem. „Jsem přesvědčený o tom, že je to primárně žena, která má rozhodnout, kde se cítí nejbezpečněji a co ji nejvíce vyhovuje. Toto bylo přání mé ženy a já jsem se tomu snažil být nápomocný. Jsem přesvědčený o tom, že jsme udělali správně, ale jak říkám, primárně to musí rozhodnout žena, jestli chce rodit doma, anebo v nemocnici,“ stojí si za svým i nadále Bendl.

   

  Syn exministra Bendla Adrian se narodil při domácím porodu. Syn exministra Bendla Adrian se narodil při domácím porodu. | Facebook

 • 2.Váňa (ČSSD) byl i na rodičovské

  Poslanec Roman Váňa (ČSSD) je podruhé ženatý. Má čtyři děti ve věku 25 a 21 let, 3 roky a několik měsíců. Právě to poslední – syn Matyáš – se mu narodilo letos v září. „Malý už má nějakých 10 týdnů, takže spí dokonce i tři hodiny v kuse, což je skvělé,“ řekl Blesk.cz Váňa a smál se.  

   

  „Mám tu nevýhodu – nebo výhodu, jak se to vezme – že musím jezdit do Prahy na zasedání sněmovny. Musím říct, že třetí den v Praze už je to k nevydržení a už bych chtěl být doma,“ přiznává pro Blesk.cz Váňa.

   

  V jeho životopise přitom na první pohled zaujme jedna věc – v letech 1992 a 1993 byl doma na rodičovské s prvním synem. „Bylo to naprosto skvělé. Popravdě řečeno to nebylo asi to, co si člověk představuje, protože ženy si naštěstí některé činnosti nenechají vzít. Takže jsem měl výhodu, že jsem nemusel ani prát, ani žehlit, ani vařit a mohl jsem se věnovat jenom malému. To byl velmi luxusní prožitek a v podstatě jsem si to hlavně užíval,“ vzpomíná Váňa v dobrém na tohle období.

   

  I on se pozastavil nad domácími porody, i když jeho manželka rodila v olomoucké porodnici (a on sám při tom nechyběl). „Vnímám to jako určité riziko, na druhou stranu v českých podmínkách to asi není takový problém, protože záchranná služba je za pár minut u vás. Nicméně my se ženou dáváme přednost tomu, mít lékaře přímo tak říkajíc u nosu, u porodu, takže jsme volili porodnici, a zkušenosti s lékaři jsou skvělé,“ míní Váňa.

   

  Roman Váňa (ČSSD) se fotkou syna nepochlubil. Roman Váňa (ČSSD) se fotkou syna nepochlubil. | ČTK

 • 3.Konečná (KSČM): Domácí porod? Hazard

  A do třetice chlapec. Syna Šimona porodila letos v říjnu europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Malý roste a je den ode dne větší, den ode dne akčnější. Troufnu si ale říci, že to snad zvládáme. Nikdy jsem si ale neuvědomovala, jak se člověku zcela změní svět. Člověk s tím malým toho nestíhá tolik jako normálně,“ přiznává Konečná, která si manžela podnikatele Zdeňka Trefila brala v roce 2008 a mají spolu první dítě.

   

  Konečná bez obalu říká, že je její syn tím nejkrásnějším vánočním dárkem. Přes práci v Bruselu a Štrasburku rodila doma, ovšem nikoli doslova. Svěřila se do péče doktorů a sester v karvinské nemocnici. A cítí, že právě oni možná rizika komplikací výrazně minimalizovali.

   

  „Podle mě je to obrovská odvaha, pokud se člověk takto rozhodne. I při tom, co jsem si v porodnici zažila, musím říct, že jsem byla velmi vděčná za péči lékařů a sestřiček. Troufnu si říct, že je to podle mého názoru až hazard. Mám pocit, že pokud se dnes žena rozhodne rodit nějakým netradičním způsobem, tak se jí nemocnice snaží maximálně vyjít vstříc. Dnes u porodů velmi často nemusí být do poslední fáze, pokud není třeba, lékař, je tam jen porodní asistentka, ale přece jen kdyby náhodou se cokoli stalo, tak je tomu dítěti poskytnuta péče okamžitě. A já si myslím, že je to docela rozhodující,“ řekla Blesk.cz o domácích porodech Konečná.

   

  Musím sama za sebe říci, že já bych na domácí porod odvahu nikdy neměla a považuji to trochu za hazardování s tím velmi křehkým a citlivým, co to dítě je. Sama jsem si zažila, že z minuty na minutu může být vše jinak. Pro mě je tohle ne úplně pochopitelné. Ale neberu to nikomu,“ dodala.  

  Europoslankyně Kateřina Konečná má syna Šimona. Europoslankyně Kateřina Konečná má syna Šimona. | Archiv Kateřiny Konečné

 • 4.ANO či Topka bez přírůstků

  Při bleskovém průzkumu v poslaneckých lavicích na další dítě českých poslanců Blesk.cz nenarazil. Nulu v kolonce letos narozených potomků u poslanců či poslankyň ze svých stran hlásily jak mluvčí ANO Lucie Kubovičová, tak i mluvčí TOP 09 Martina Macková. „Vím jen o panu Bendlovi,“ dodávala Blesk.cz mluvčí ODS Jana Havelková, stejnou situaci s poslancem Váňou a nikým dalším potvrdila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

 • 5.Jurečka (KDU-ČSl) se těší na páté dítě

  Taktéž mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová uvedla, že z žádného dalšího syna či dcery se nikdo z Bělobrádkovy party letos čerstvě neraduje. Pro příští rok však bude situace u lidovců podle všeho jiná. Jak Blesk.cz zjistil, na narození již pátého potomka se v roce 2016 těší ministr zemědělství Marian Jurečka. Doma má přitom již tři syny, ten poslední se narodil v březnu 2014 a dostal jméno Mikuláš. Co to bude tentokrát? Pátý kluk, nebo první holčička?

   

  Ministr Jurečka přitom Blesk.cz řekl, že o domácích porodech mluvili s manželkou také. „Když jsme čekali první dítě, tak jsme se ženou hovořili i o možnosti domácího porodu. Jsme zajedno v tom, že i když všechno v těhotenství probíhá bez problémů, tak během porodu může jeden okamžik všechno změnit a dostupnost rychlé pomoci je potom fatální. Proto bychom domácí porod nikdy nezvolili. Samozřejmě ale respektuji všechny, kdo se pro tento způsob porodu rozhodnou, je to každého věc,“ míní Jurečka.

   

  Starostlivý otec Marian Jurečka s manželkou a čtvrtým synem na Velehradě Starostlivý otec Marian Jurečka s manželkou a čtvrtým synem na Velehradě | Foto Blesk - Slávka Červená

buban ( 30. prosince 2015 15:35 )

To píšete o situaci v Československu? Asi nee, neboť komunismus zde nebyl-jen rozvinutý socialismus.

ellenic ( 30. prosince 2015 14:54 )

tgbg Já jsem nevážila ani 2 kila a na mráz mne nestrčili , přestože jsem se narodila na začátku února , takže pěkně kecáš tgbg . Ale pokud Tebe někdo z toho mrazu vytáhl, tak Bohužel s trvalými následky . Tedy aspoň podle komentáře.

ellenic ( 30. prosince 2015 14:49 )

Normálně uvažující člověk by domácí porod neriskoval, to jen snílkové uvažují o tom rodit doma . Viděla jsem video z domácího porodu a měla jsem jasno. Ani lékař v nemocnici nemůže předem říct, že bude vše v pořádku a bez rizika. Řeči, že když je těhotenství bez problémů, bude i porod bez problému může říct je člověk neznalý . Jsem dětská sestra, ale sama bych nikdy doma nerodila, byla jsem velmi vděčná, za veškerý personál kolem mne, protože oba porody byly komplikované, přestože těhotenství bylo relativně v pohodě.

tgbg ( 30. prosince 2015 10:12 )

Nejhorší podmínky v porodnicích byly za komunizmu. Velmi malé děti, o kterých měli tehdejší lékaři pochybnosti, jestli budou žít, dávali v zimě ven na mráz umřít. Běžná komunistická praxe.

honzazchaloupky. ( 30. prosince 2015 08:29 )

Ať si kravky klidně rodí doma, ale pokud potom požádají nebo jim bude muset být poskytnuta lékařská pomoc, tak všechno do poslední koruny zaplatit!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud