Poslanci vyrazí do světa. Za 30 milionů se podívají do Asie, Afriky i Ameriky

Autor: ČTK, zst - 
16. prosince 2015
16:52

Poslanci procestují příští rok téměř 30 milionů korun. Necelá polovina připadá na zahraniční cesty sněmovních výborů. Neprošel pouze návrh poslanců ze školského výboru, kteří chtěli vyrazit do Austrálie. Zástupci sněmovny pojedou v roce 2016 například do USA, Chile, Brazílie, Chorvatska, Nepálu, Japonska nebo na Kubu.

Sněmovní organizační výbor ve středu schválil záměry zahraničních cest sněmovních výborů na příští rok. Neuspěl pouze školský výbor s plánem navštívit Austrálii. Jak novinářům řekl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), tato cesta by byla příliš drahá. Na cesty výborů má sněmovna pro příští rok vyčleněno 12,5 milionu korun, což je zhruba stejně jako letos. Na veškeré zahraniční cesty má sněmovna 29,5 milionu korun.

Hamáček připomněl, že o cestě do Austrálie se debatovalo už loni. „A argumenty byly stejné: vysoké náklady, protože takto, jak to bylo navrženo, náklady na cestu tohoto výboru patřily k nejvyšším v rámci té tabulky jednotlivých výborů,“ řekl. Předpokládá, že výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu předloží návrh na jinou cestu.

Poslanci pojedou do Ameriky, Asie i Afriky

Například hospodářský výbor plánuje navštívit USA, petiční výbor má v plánu navštívit Kubu a zahraniční výbor chce navštívit Brazílii. Mandátový a imunitní výbor chce vycestovat do Chorvatska. Kontrolní výbor by měl vycestovat do Japonska a ústavně právní výbor do Nepálu.

Výbor pro sociální politiku by měl jet mimo jiné do Chile. Během cesty, jejíž náklady by se mohly pohybovat kolem 650 tisíc korun, chce v této jihoamerické zemi jednat například o tamním důchodovém systému.

„Postupovali jsme podle stejné metodiky jako v minulých letech. To znamená: výbory daly své priority, ty byly konzultovány s ministerstvem zahraničních věcí, poté byly upraveny tak, aby se neopakovaly cesty do jednotlivých zemí, aby ta naše přítomnost byla rovnoměrně rozložena,“ popsal Hamáček. Například cesta výboru pro životní prostředí do Senegalu byla podle něj konzultována s ohledem na budoucí českou rozvojovou pomoc.

Organizační výbor zvažoval i bezpečnostní rizika. „Vždy je ta cesta koordinována s naším zastupitelským úřadem a v případě, že by došlo ke zhoršení bezpečnostní situace v jakékoli destinaci, tak bychom zvažovali, zda tu cestu uskutečnit, či zda přijmout nějaká opatření,“ uvedl předseda sněmovny.

Schváleny jsou zatím pouze záměry jednotlivých cest. O konkrétní podobě rozhoduje během roku ještě organizační výbor.

tomik007 ( 16. prosince 2015 18:28 )

 Co k tomu rici?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud