Desetihodinová hádka o rozpočet: Poslanci odklepli schodek 70 miliard

Autor: val, ČTK - 
21. 10. 2015
19:19

Po desetihodinovém jednání poslanci ve středu schválili v prvním čtení základní parametry rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o 30 miliard korun na 70 miliard. Celkové výdaje budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Pravice neúspěšně navrhovala vrácení rozpočtu vládě k přepracování s cílem snížit výdaje i schodek.

Středeční schválení v prvním čtení ještě neznamená celkový souhlas s rozpočtem, poslanci ale hlasováním souhlasili se základními ukazateli. V druhém čtení už budou moci pouze navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování přijde na řadu v prosinci. Nyní jednotlivé kapitoly rozpočtu projednají sněmovní výbory.

Pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovalo 95 poslanců, proti jich bylo 65.

Vláda předpokládá, že letošní schodek bude ještě nižší, než původně plánovala. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že ve středu ráno činil deficit 25 miliard korun.

Opozice volala po nižším schodku

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přinese takto navržený rozpočet v neklidné době potřebnou stabilitu, podpoří růst, zaměstnanost a dobré fungování veřejných služeb. Babiš uvedl, že rozpočet je odpovědný vůči příštím generacím. 

Opozice naopak rozpočet podrobila kritice. TOP 09 neúspěšně navrhovala vrátit rozpočet vládě k přepracování tak, aby výdaje a schodek klesly nejméně o 20 miliard korun. ODS chtěla snížit výdaje o 30 miliard korun. Pravici se nelíbily například nízké výdaje na investice nebo na podporu vědy a výzkumu.

Miroslav Kalousek kritizoval příliš vysoký schodek rozpočtu.Miroslav Kalousek kritizoval příliš vysoký schodek rozpočtu. | ČTK/Michal Kamaryt

Podle KSČM vláda rezignovala na zvyšování příjmů státního rozpočtu opětovným zavedením progrese u daní z příjmů jednotlivců i firem. „Nemůžeme tolerovat takto předložený státní rozpočet,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš mimo jiné poznamenal, že některé vládní zákony nemusí přinést do rozpočtu očekávaný efekt.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) reakce opozice komentoval slovy, že i kdyby byl rozpočet pozlacený, tak se pravici líbit nebude.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

salto ( 22. října 2015 11:31 )

Ještěže Kalousovi nepraskla cévka...

balika ( 22. října 2015 08:30 )

Jak snížit dluh. . Zrušit Senát, který je úplně zbytečný. 2. Zrušit nebo alespoň snížit státní dotace do politiky 3. Zrušit nebo alespoň snížit výsluhy policistům a vojákům. 4. Snížit počet poslanců na 73. Současný počet 200 je zbytečný. 5. Snížit počet státních úředníků,policistů, vojáků o 25%. 6. Snížit sociální dávky pro vícečlenné rodiny, např. integrované Indy tak, aby byly omezeny celkovou dávkou a ne jako dosud se zvyšovaly na každé dítě (vzor dle Slovenska). Např. Sociální dávky pro integrované Indy činí 20 miliard ročně. 7. Snížit max. příjem státním zaměstnancům na max. 2,5 násobek průměr. platu. Platí především pro poslance, ministry, soudce apod. 8. Uzákonit prac. povinnost vězňů. 9. Propustit prac. důchodce ze státních služeb. Plat nebo důchod, obojí ne, tím se sníží nezaměstnanost a státní deficit. 10. Zdanit hazard 11. Zákon o církevních restitucích změnit. 12. Volit do PS pouze jeden den. Ve všech zeních EU je to běžné.

pajaad ( 21. října 2015 20:03 )

Nevím, kdo je tu postižený, už jen ten charakterní nick... (doufám, že nejste dle nicku Bureš)

Zobrazit celou diskusi
Další videa