Exprezident Klaus pro Blesk: Zemanovi kritici jsou dětinští
Bývalý prezident Václav Klaus (74) v první části rozhovoru pro Blesk okomentoval kroky svého nástupce, Miloše Zemana (71). Konkrétně jeho nedávnou cestu do New Yorku na Valné shromáždění OSN. Pokud jde o zahraniční politiku, zastal se ho. A zkritizoval jeho kritiky…
Prezident Zeman v New Yorku slavil narozeniny v ruské restauraci, bydlel v hotelu, kde byla čínská a ruská delegace. Kritikům to přišlo jako významná »shoda okolností«. Co vám?
„Jsou to dětinské názory lidí, kteří nemají žádný pozitivní program. Ti lidé si nevidí ani na špičku nosu. A opravdu se musím přiznat, že v 90 procentech případů člověk jezdící na takové akce, jako je Valné shromáždění OSN, netuší, v jakém hotelu bude bydlet. Vůbec by se neodvážil zkoumat, kdo ještě jiný tam bydlí.“
Co jste říkal na projev, který přednesl na Valném shromáždění OSN? Mimo jiné volal po protiteroristické jednotce.
„Kdybych soudil podle toho, co jsem si četl v novinách, tak to jsem si dost ťukal do čela a říkal »to opravdu mluvil o tom, že potřebujeme rychle vojenské jednotky, které budou mít drony a ty budou zabíjet šéfy teroristů?« . Když jsem si celý projev přečetl, musel jsem konstatovat, že je daleko vyváženější a já proti němu nic nenamítám.“
Protiteroristická jednotka pod záštitou Rady bezpečnosti OSN by tedy mohla fungovat?
„To už dáváte moc konkrétní otázku. Já si myslím, že je naprosto nezbytné, aby světové společenství v místech, jako jsou dnes Sýrie či Irák, zasáhlo. A pokud řada těch států chce mít na to jisté schválení Rady bezpečnosti OSN, tak ať něco takového zkusí. Já jinak OSN za významnou a důležitou organizaci nepovažuji.“
Ani slůvkem se však prezident ve svém projevu nezmínil o Ukrajinské krizi, což mu vyčítá opozice v čele s TOP 09. Vy byste to tam zmínil?
„Že to kritizují páni Schwarzenbergové a jeho papouškující poslanci či senátoři, to není žádný argument. Světové společenství žije dneškem. A v současném okamžiku je důležité migrační drama v Evropě vyvolané rozbitím Středního a Blízkého východu a severní Afriky. Takže já bych možná z tohoto důvodu také Ukrajinu nechal v letošním roce, na rozdíl od loňského roku, stranou.“
Jak by tedy vypadal váš projev, kdybyste byl ještě hlavou České republiky?
„Já bych cítil, že otázka nešťastného rozbití států v severní Africe a na Blízkém Východě vyvolala dnešní migrační krizi. O tom bych já v New Yorku hovořil.“
Vy jste byl v Bílém domě roku 2005 u George W. Bushe. Prezident Zeman byl ale v USA jako hlava státu podruhé a ještě se do oválné pracovny nepodíval. Proč si myslíte, že to tak je?
„Já jsem v Bílém domě byl vícekrát. Ale o to nejde. Zrovna když se koná Valné shromáždění OSN, je americký prezident v kontaktu s desítkami členských zemí. To, že jsme byli v mimořádném postavení po pádu komunismu a že v tu chvíli jsme měli najednou ty dveře do Bílého domu docela slušně otevřené, bylo logikou toho dějinného okamžiku, kdy se Amerika radovala z vítězství ve Studené válce. V normální situaci, když Česká republika neprochází žádnou krizí, v podstatě není, o čem by český prezident s americkým hovořil.“
Chcete říct, že fakt, že český prezident neletí do Bílého domu, je dobrá zpráva?
„To je v podstatě dobrá zpráva. Kdybychom byli velmoc a nebyli zváni do Bílého domu, tak je to známka, že ta velmoc není zrovna vítána. Ale pro naši malou zemičku je to signál, že je vše v pořádku.“
Jinými slovy tedy říkáte, že je i naše zahraniční politika v pořádku?
„To je závěr, který nevím, jak se odvažujete udělat z toho, co jsem řekl. Zahraniční politika má mnoho dimenzí. A je to na úplně jinou debatu. Ale nesouvisí to s tím, jestli jsme nebo nejsme přijímáni v Bílém domě.“
A co obavy o takzvané provýchodní směřování konkrétně hradní zahraniční politiky?
„Prezident Zeman nedělá žádné, pokud já tomu rozumím, provýchodní směřování. To si může myslet snad jen pan Schwarzenberg nebo někdo takový. Prezident Zeman se jen snaží trochu vyvažovat nesmyslné antivýchodní směřování České republiky v éře několika předchozích vlád.“