Rebelové z Úsvitu přišli o dalšího člena klubu a řeší: Jak nazvou stranu bez Okamury?

Rebelové z Úsvitu: Černoch, Adam a spol. vyloučili Okamuru z klubu  (Autor: Foto Blesk - Ladislav Křivan)
Autor: ČTK, simao - 
2. dubna 2015
18:07

Rebelové z poslaneckého klubu Úsvitu, odkud již vyloučili Tomia Okamuru, se chystají založit novou stranu. Rýsuje se i její název, i když zatím prý jde jen o pracovní verzi. Poslanecký klub však mezitím opustil další člen. Po Šarapatkovi i Pražák, který chce být raději nezařazeným poslancem.

Poslanecký klub Úsvitu vyloučil ze svých řad Tomia Okamuru i jeho stoupence Radima Fialu. Původně měl 14 členů, nyní jich je však již jen 10. Dobrovolně totiž odešli i poslanci Milan Šarapatka a nyní i Karel Pražák.

Poslanci z klubu, kteří nejsou členy Úsvitu, pak s dosavadní dvojkou Okamurovy strany a šéfem vzbouřenců Markem Černochem za zády přemýšlí o vzniku nové strany. Jak by se měla jmenovat? Prý Národní zájmy. „Jde zatím o pracovní název,“ upozornila Aktuálně.cz poslankyně Jana Hnyková, místopředsedkyně klubu Úsvitu. Ve hře je pak i spojení se se zbytky Úsvitu a vytvoření např. Úsvitu národních zájmů, dodal web. 

Kdo uteče, vyhraje?

Poslanců, kteří byli zvoleni na kandidátce Úsvitu, ale nejsou členem strany, je přitom více. A právě jim se nelíbilo, že Úsvit v minulosti nepřibíral nové členy, i když Tomio Okamura tvrdil, že se na to strana chystala.

Opoziční poslanecký klub Úsvitu přitom nyní opustil další muž – poslanec Karel Pražák. Úsvit je v rozvratu, Okamura s Černochem na sebe navzájem útočí, obě znesvářené strany si vyčítají pochybení a při výčitkách jde mnohdy o miliony ze stranické kasy! „Nechci být spojován s nesrozumitelnými a pro někoho neprůhlednými procesy, aby nemohla být nikým zpochybňována osobní důvěryhodnost člena zákonodárného sboru,“ vysvětloval Pražák, proč se rozhodl z klubu odejít. Ve sněmovně tak bude nezařazeným poslancem. To samé před ním učinil i další poslanec Milan Šarapatka.

Hnutí Úsvit rozdělily spory hlavně kvůli hospodaření. Obě křídla v hnutí se navzájem obviňují ze zbytečného utrácení, případně i vyvádění peněz.

Okamura nechce démonizovat Bártu

V klubu hnutí Úsvitu přitom figurují i členové Věcí veřejných. Spekulovalo se proto o napojení pučistů na Víta Bártu. „Nechtějte po mně démonizovat Víta Bártu. V jistou dobu jsme se s VV a několika dalšími stranami a hnutími dohodli na spolupráci. Ze strany VV byla ta spolupráce na vytvoření Úsvitu nejvýznamnější, jelikož to byla parlamentní strana se zázemím a jejich podmínkou byla místa na kandidátce nebo smluvní spolupráce v rámci budoucí legislativní práce. Ano, dnes teprve zjišťuji, kolik lidí v Úsvitu je napojeno na VV a jak mne ve skutečnosti mnozí od počátku hluboce nenávidí a po celou dobu mi za zády házeli klacky pod nohy. Jenže my v té době neměli téměř nikoho za politického partnera,“ vysvětloval tento týden svržený Okamura pro Týden.

9rot6 ( 3. dubna 2015 06:03 )

Naprostý souhlas,nikdo jim nebrání založit cokoli,stranu, hnutí, ALE,ze všeho nejdřív ať projdou celým "vývojovým" stádiem, to je -založení-stanovy-oslovení voličů jakýms takýms programem-získání voličů-volby, ane využít v tomto případě populistického hnutí Úsvit jako "žebříku" do vyšších pater politiky!Je to ten samý guláš co tu předváděli VV-nulový vývoj jejich představ o svěřených resortech,vnitro,doprava,později také devítidenní mise jedné rádobyministryně armády,nebo obrany, oda to samé v jiném provedení a of to bylo jen první porevoluční rozdělování postů a vlvů,kdy nikdo nic nevěděl,nikdo za nic nemohl,k moci se dostávali i "šmejdi" bez jakéhokoli vzdělání,stačilo si zajít na demonstraci za demokracii, a šup,nechat se vyfotit, či natočit jak jste diskriminový a už se rozdělovali posty,večer jste šel na párty na hrad a ráno jste odcházel jako ministr a to čehokoli!

9rot6 ( 3. dubna 2015 05:43 )

A už je to zase tady," Když komedie byla králem",co to je za institut-nezařazený poslanec, nemá tam co dělat,pokud byl zvolen za "hnutí" Úsvit a z tohoto hnutí odešel,tak koho nyní v PS zastupuje, je to stejné jako když tzv. Lidem "cvičila" s celou vládou,také toto uskupení do PS nikdo nevolil a vesele schvalovali zákony,třeba "slavné" církevní restituce aj.aj.PROČ se nikdo v PS ČR nezabývá tímto problémem,koho zastupuje nezařazený poslanec,to je demokracie jak vystřižená z akčního filmu,k čemu jev PS poslanec "bezdomovec",je tam akorát na "krmníku",nic víc nic míň a z rebelové nemají v PS co dělat!

hejhej ( 2. dubna 2015 19:39 )

moiaza:

igipop ( 2. dubna 2015 19:27 )

z rebelů je cítit zápal a energie, Tomio už je ohraný

tomik007 ( 2. dubna 2015 19:14 )

Przelozeno do cestiny - chtej se chytnout v CEZu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud