Babiš se zastal Ťoka kvůli korupci ve Skansce: Je to jen dělání politiky

Babiš se zastal ministra dopravy Daniela Ťoka
Autor: ČTK - 
22. 3. 2015
14:05

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš nevidí důvod k odvolání ministra dopravy Daniela Ťoka (za ANO). Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v souvislosti s podezřením na korupci v české pobočce firmy Skanska v době, kdy ji Ťok vedl. Podle Babiše Ťok všechny okolnosti dostatečně vysvětlil.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že bude chtít o záležitosti mluvit s koaličními partnery. Do té doby by prý měl Ťok rozptýlit všechny pochybnosti. Babiš tuto výzvu označil za "dělání politiky", protože ministr dopravy Sobotkovi zaslal ve středu dvoustránkový dopis, v němž to podle Babiše Ťok vysvětlil. Okolnosti podezření podle Babiše Ťok vysvětlil také při vystoupení v televizi. Šéf ANO zároveň zpochybnil svědectví auditora.

O podezření z korupce v české pobočce Skansky informoval tento týden Český rozhlas. Švédští interní auditoři v roce 2011 údajně zjistili, že pobočka vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun. Peníze prý putovaly na úplatky do firmy, s níž Skanska spolupracovala na dostavbě silnice R7.

Výběrové řízení na dostavbu silnice R7 vyhrálo v roce 2008 konsorcium firem EDS, Geosan Group a Skanska. Šlo o zakázku za 2,2 miliardy korun. Vedoucím konsorcia byla podle Radiožurnálu Skanska s podílem 71,5 procenta, o dva roky později se 16,5 procenta vzdala ve prospěch Geosanu. Geosan získal peníze, ale místo aby začal sám stavět, najal si na výstavbu mostu Skansku, ale za méně peněz, popsal v úterý Radiožurnál.

Ťok korupci nebo porušení etických zásad odmítá, ve středu Sobotkovi poslal dopis. Uvedl v něm například, že rozdíl v cenách podle něho způsobil pokles hodnoty stavebních prací na trhu mezi roky 2008 a 2011, kdy se zakázka začala realizovat. Jako problematickou naopak vidí skutečnost, že Skanska byla zároveň objednatelem a zhotovitelem prací.

Doporučujeme
alenam ( 22. března 2015 21:08 )

Velkozloděj se s velkozlodějem vždycky shodne, když si nekonkurují... Naopak je pro ně spojenectví v tom jak oškubat lidi a celou zem, výhodné mají svoje lidi všude a můžou si vzájemně pomáhat.

santini ( 22. března 2015 16:54 )

Vrána vráně oči nevyklove

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa