Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

České Budějovice ovládne ANO: Vítězové vyšachovali sociální demokraty

Primátorem Českých Budějovic bude Jiří Svoboda z ANO.
Primátorem Českých Budějovic bude Jiří Svoboda z ANO.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, lm - 
25. října 2014
18:16

Radnici v Českých Budějovicích povede koalice vítězného hnutí ANO, Občanů pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. Rozhodlo o tom noční povolební vyjednávání. Model vládní koalice ANO, ČSSD a lidovců zkrachoval na požadavcích ČSSD, kteří chtěli pět míst v radě a křeslo primátora.

"V jedenáctičlenné radě budeme mít pět zastupitelů, Občané pro Budějovice čtyři a KDU-ČSL s TOP-09 po jednom," upřesnil lídr ANO Jiří Svoboda. Čtyřiapadesátiletého Svobodu sněm ANO před dvěma týdny nominoval do funkce primátora. V dosavadní koalici na radnici tak hnutí ANO nahradí ČSSD a po letech se tam vrátí lidovci.

"Koalice ve stávající podobě nebyla předem dohodnutá, nejednali jsme za zády ČSSD. Před nočním jednáním se ale sešel sněm ANO, který nám rozvázal ruce a určil další postup při jednání," uvedl Svoboda. Koalice vzešla z nabídky lídrů stran v prvním kole vyjednávání.

Podle lídra ČSSD a prvního náměstka primátora Miroslava Jocha hnutí ANO třikrát změnilo dohodnutou nabídku. Nejdříve se vyjednávači shodli na variantě šest křesel pro ČSSD, čtyři křesla pro ANO s postem primátora a jedním mandátem pro lidovce, potom na variantě 5:5:1 s pěti křesly pro ANO a postem primátora pro ČSSD až po model 5:5:1 s postem primátora pro ANO. "Poslední nabídku učinili v pátek v noci, my jsme odešli s tím, že ji projednáme v městském výboru ČSSD. Za půl hodiny už tam byli zástupci OPB a TOP a dohodli se na koalici," popsal průběh jednání Joch. Vyjednávání vedla tentokrát poslankyně ANO Radka Maxová.

Pro vítězné ANO i ČSSD byl půdorys vládní koalice od začátku vyjednávání prioritní, alespoň to tvrdili jejich lídři. Sociální demokraté odmítli uzavřít koalici, kterou jim nabídlo dosud vládnoucí hnutí Občané pro Budějovice, ve které by ČSSD dostala čtyři křesla v radě včetně primátora, OPB tři, TOP-09 dvě, stejně jako KDU-ČSL. Zejména předsedovi městské ČSSD Jiřímu Trachtovi vadilo obvinění lídra OPB a primátora Juraje Thomy ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, které získalo 20,65 procenta hlasů a v zastupitelstvu bude mít 12 křesel. Druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm mandátů, čtvrté KSČM šest, TOP-09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud