Petice za děti gayů: Dovolí jim politici, aby měly v rodném listě dva táty a dvě mámy?

720p480p360p240p
Autor: dv - 
21. 10. 2014
15:57

Už brzy budou poslanci jednat o novele zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila, aby mohly mít české děti v rodném listě dva otce nebo dvě matky. V Česku už v homosexuálních rodinách vyrůstá téměř tisíc dětí. Petici na podporu gay rodin podepsalo téměř 9 tisíc lidí, dnes ji zástupci sdružení PROUD odnesli do sněmovny.

Podle současné právní úpravy totiž hrozí, že pokud by například zemřel biologický rodič dítěte z gay/lesbické rodiny, dítě by muselo do dětského domova, protože druhý partner by pro něj byl cizím člověkem. Právě to má novela změnit.

Česko by se v takovém případě dostalo na úroveň některých států USA, kde mají rodiny dvou leseb nebo dvou gayů plná práva a mohou se o děti starat oba jako stoprocentní rodiče.

Jenže zatím není jasné, jakou bude mít úprava politickou podporu. Pod zákon se podepsalo 26 poslanců předkladatelů, v čele s Radkou Maxovou z Hnutí ANO. Novelu pak dostala na stůl vláda, ale nezaujala k ní žádné stanovisko. "Podle mého názoru lze takové případy řešit i za současné právní úpravy," komentoval po jednání vlády vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Lesbické matky s malou Sárou - jedna z nich je ale pro dítě úplně cizí osobou. Novela by ji umožnila dát stejná práva i povinnosti jako biologické matce.Lesbické matky s malou Sárou - jedna z nich je ale pro dítě úplně cizí osobou. Novela by ji umožnila dát stejná práva i povinnosti jako biologické matce. | 

"To stanovisko vlády lze, podle některých právních názorů, považovat po třiceti dnech za souhlas. Zásadní je to, že novela jde do sněmovny na stůl poslanců, já věřím, že získáme dost hlasů," řekl Blesku zástupce PROUDU Jan Kozubík.

Zatím nejsilnější podporu mají homosexuální rodiny u Hnutí ANO a taky v poslaneckém klubu KSČM. "V jiných stranách vždy asi polovina poslanců váhá, nebo je proti," dodal Kozubík. Spolu s kolegy aktivisty donesl do sněmovny petici a předal ji předsedkyni petičního výboru. O novele pro gay rodiny by sněmovna měla jednat v následujících dnech.

Radikálnější odpůrci osvojení a adopcí do "duhových rodin" ale namítají, že model rodiny s dvěma matkami a otci vážně narušuje model tradiční rodiny.

Podívejte se na reportáž, když novela putovala do sněmovny poprvé.

Video Roční Sára má dvě maminky. Jednu ale načerno! - David Vaníček
720p 480p 360p 240p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
dzery ( 22. října 2014 13:22 )

Nevolit strany které takové osoby podporují a bude pokoj.

salto ( 22. října 2014 08:30 )

Inu je taková doba, že pokud není člověk přihřátej (řek bych teplej jako kaborky) tak není IN

kobyla1 ( 22. října 2014 07:45 )

je ostuda, že tě ještě neblokli ty fašistickobuzerantská ochechule

kraken666 ( 21. října 2014 23:31 )

Je to tvoje ostuda že máš doma buzeranty!

hanzelkajan ( 21. října 2014 19:00 )

Jan jen doufam ze v zadnem pripade co stoho vyroste dalsi ritopich

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa