Nejsou politickými celebritami, jako lídři různých stran, premiér či ministři. Pro své okolí jsou však velmi důležití. Zasvětili své životy komunální politice, usadili se do křesel v čelech obcí, které pod jejich rukama vzkvétají. Žádné zlodějiny, ale poctivá práce. Před blížícími se komunálními volbami vám představujeme 10 úspěšných starostů a starostek obcí. Nejde samozřejmě o jediné úspěšné starosty v Česku. V těchto vybraných případech je však jejich úsilí dovedlo mezi vítěze a finalisty klání o Era Starostu roku.
10 starostů a starostek obcí, kteří nic neukradli, ale naopak pomohli a hodně dokázali!
1.Vladislava Moravčíková, Oplany, Středočeský kraj
Poradenská psycholožka Vladislava Moravčíková vyhrála první ročník soutěže Era Starosta roku 2009, kam lidé přihlašují starosty obcí s max. dvěma tisíci obyvateli. Obec Oplany to splňuje se 75 lidmi s přehledem. Moravčíková ji vedla od roku 2004 a obyvatelé si vážili především jejího přínosu k rozvoji společenského života. "Změnila se celková atmosféra v obci. Lidé začali být aktivní, vycházejí ze svých domovů a vzájemně se scházejí. Probudila v lidech zájem o dění v obci," uváděli tehdy obyvatelé v její nominaci do soutěže. Moravčíková však sama po vítězství přiznávala: "Nejsem si jistá, že by se na práci starosty v malé obci dalo vůbec něco závidět. Mně osobně nejvíc vadí zvládání stresu při komunikaci s agresivními křiklouny." Dnes je členkou kontrolního výboru, od roku 2011 vede obec Robert Bláha.
2.Josef Zámečník, Písečná u Žamberka, Pardubický kraj
Josef Zámečník se do čela téhle zapadlé horské vesnice postavil již v roce 1971! Tehdy se stal předsedou místního národního výboru. Zvelebování obce se věnuje takřka celoživotně. Udržel zde také malotřídní školu, dočkal se i ocenění na mezinárodní úrovni. To když komise celoevropské soutěže Entente Florale Europe ocenila Písečnou jako jedinou obec v ČR nejvyšší Zlatou plaketou. Vítěz Starosty roku 2010 přitom upozorňoval: "Tady je pořád co dělat a to je motor, co mě žene dopředu. Vůbec si nevšímáme, že budou volby, prostě pořád na něčem děláme," říkal před časem na idnes.cz Zámečník, který dálkově vystudoval ČVUT a vedle starostování dělal dlouhá léta i učitele na průmyslovce v nedalekém Letohradu. Do dalšího funkčního období již nekandiduje.
3.Pavel Kašpárek, Úsilné, Jihočeský kraj
Když Pavel Kašpárek vyhrál Starostu roku 2011, bylo to ocenění pro celou obec Úsilné. "Všechny akce, které se zdají absolutně nesplnitelné, tak jeho velké umění je, že všechno dokáže nějakým neskutečným způsobem dotáhnout do konce. Získal si nás svojí bezprostředností. Je schopen se účastnit všech možných akcí," upozorňovala hlavní iniciátorka nominace Jana Božková na Českém rozhlasu.
Kašpárek se do čela obce postavil již v roce 1990 a od té doby byly z 90% zrekonstruovány místní komunikace v obci, osvětlení, vybudována plynofikace, kanalizace, vodní rozvody... Ale právě péče o kulturu a turistiku, např. zpřístupnění Eliášovy dědičné štoly, si cení obyvatelé nejvíc. Zajímavou akcí je i každoroční Svatováclavská pouť, která v obci probíhá od roku 2001. Do akce se při ní pouští i místní pekařky, které připravují místní specialitu - "voselské uši".
4.Vlasta Mokrá, Násedlovice, Jihomoravský kraj
"Kamarádka do deště". Tak prý děti v Násedlovicích přezdívají energické starostce Vlastě Mokré, která aktivně spolupracuje právě s mládeží, ale zastřešila např. i sjezd rodáků. Mokrá vyhrála titul Era Starostka roku 2012. Obec vede již 10 let a zažila v ní mnohé. Mj. i povodně, během kterých zorganizovala pomoc násedlovických občanů a dobrovolných hasičů okolním obcím. "Život v obci se za dobu působení naší starostky změnil k nepoznání. Lidé v obci pochopili, že pokud budou táhnout za jeden provaz, bude to ku prospěchu všech spoluobčanů," stálo v její přihlášce do soutěže.
5.Antonín Novotný, Podbřezí, Královéhradecký kraj
Je tátou nejen osmi dětí, ale i celého Podbřezí. Starostou se Antonín Novotný stal v roce 1994. O dlouhých 19 let později pak Novotný vyhrál soutěž Era Starosta roku 2013. Obec se stala za jeho "vlády" vesnicí roku Královéhradeckého kraje 2006, v současnosti má přes 500 obyvatel a nachází se v ní mj. zámek, škola, hostinec, sportoviště i hasičská zbrojnice a také Montessori mateřská školka, o kterou je zájem i mezi přespolními. Když Novotný soutěž vyhrál, byla z toho velká sláva. Na svém starostovi prý občané oceňují jeho široký záběr, obrovskou píli a pracovitost, zájem o stabilní vedení obce, otevřenost názorům ostatních a pokoru. Zažil si však v úřadu i těžké chvíle. To když se krajem Orlických hor prohnala v roce 1998 ničivá povodeň.
6.Vladimír Stříbrný, Heřmanice, Liberecký kraj
Ničivé povodně jsou noční můrou všech starostů. Výrazně se s nimi potýkaly i Heřmanice. Malá a milá obec, kterou v roce 2010 zasáhla blesková povodeň s tisíciletou vodou. Staly se z ní liberecké Troubky. Kdo by tehdy řekl do potůčku jménem Oleška, jak se umí rozvášnit... Ve funkci byl tehdy (a stále ji vykonává) starosta Vladimír Stříbrný. Osobně u povodně zasahoval a obětavě informoval občany před blížícím se nebezpečím, zatímco jeho vlastní majetek zaplavovala voda...
Stříbrný se však do finálové pětky Starosty roku 2011 nedostal jen proto, že obci vdechl nový život a dohlížel na rekonstrukci zdevastovaných částí. Jde o protyp akčního starosty, který vymyslel již všechno možné. A v době, kdy se Heřmanice dostaly do finančních problémů, neváhal se vzdát svého platu. Zašel však ještě dál. Rozhodl se postarat i o bezpečnost obyvatel - aby zabránil kriminalitě, objížděl obec po setmění. "Podle zákona se mám postarat o bezpečnost obyvatel. Když však vím, že v noci celé Frýdlantsko objíždí jediná hlídka Policie ČR, tak musím jednat sám," vysvětloval ihned.cz.
7.Tomáš Kocourek, Zděchov, Zlínský kraj
Vedení Zděchova se ujal v roce 2006. "Určitě jsem získal potřebný nadhled a umění rozpoznat věci důležité a méně důležité. Musel jsem se naučit operativně rozhodovat a brát na sebe zodpovědnost za tyto rozhodnutí. Měl jsem také možnost potkat spoustu zajímavých lidí. Je to velká zkušenost pro život i pro moji případnou další práci a jsem za ni nesmírně vděčný," shrnul Tomáš Kocourek ve Valašském deníku, co mu práce starosty dala. Za velkou výhodu, ale i obrovskou zodpovědnost označil to, že vede dědinu, kde se takřka každý zná. Do historie obce se zapsal zejména projekty modernizace koupaliště se sportovním zázemím, kterým obec láká návštěvníky ze širokého okolí a také projektem revitalizace centrální části obce. Vznikl tak zajímavý prostor na nejrůznější společenské akce. Kdo by odolal koštu slivovice nebo třeba buchtobraní.
8.Karel Sklenička, Lány, Středočeský kraj
Podle slov nominujícího se obecní úřad po nástupu Karla Skleničky v roce 2006 stal partnerem pro všechny občany a nikoli nepříjemným úředním místem. A tak by to mělo být všude. V Lánech však mají řadu výjimečných věcí. Především sem jezdí často pan prezident. "Jako malý jsem na ulici nikoho z hlav státu, kteří v Lánech pobývaly, nikdy nepotkal. Komunističtí prezidenti na zámek jezdili, ale do obce nechodili. Byli za zdí," řekl Sklenička Kladenskému Deníku. Prolomili to prý Václavové Havel a Klaus, kteří chodili mezi lidi. "Budete se divit, ale více mezi Lánské chodil pan Klaus," prozradil starosta, který v přímé volbě 2013 podpořil Karla Schwarzenberga. Sklenička však především podporuje řadu zájmových spolků a sportovních organizací. Každoročně se tak v Lánech koná na čtyři desítky nejrůznějších akcí. Změna ve fungování úřadu se prý projevila i v soužití občanů, z dříve rozdělených skupin starousedlíků a novousedlíků se stala "jedna vesnice".
9.Růžena Balláková, Svatý Jan nad Malší, Jihočeský kraj
Oceněných starostek ve funkci jsme měli v přehledu několik. A rčení "běda mužům, kterým žena vládne", v našem přehledu určitě neplatí. Důkazem toho je i starostka Svatého Jana nad Malší. Do funkce se v roce 2010 dostala vlastně vůlí lidu. Růžena Balláková uspěla v anketě mezi obyvateli, koho by si přáli v novém zastupitelstvu. K jejímu překvapení. Důvěru občanů se snaží nezklamat. A i díky jejímu osobnímu nasazení se malá jihočeská obec postupně stává jednou z turisticky nejvyhledávanějších lokalit v regionu. Pro místní však bylo stejně jako jinde důležité i zachování základních služeb v obci - obchodu se smíšeným zbožím, pobočky České pošty a mateřské a základní školy.
10.Radim Sršeň, Dolní Studénky, Olomoucký kraj
Radim Sršeň se starostou Dolní Studénky stal v poměrně nízkém věku - jako třicetiletý. Byla to však pro něj výzva.Uspěl. A umístil se mezi pěti nejúspěšnějšími finalisty Era Starosty roku 2013. "Když jsem se dozvěděl, že jsem v soutěži o starostu roku, tak jsem tehdy zažertoval, že pokud uspěji, na stromech budou viset jitrnice a pivo poteče po ulici," vysvětloval pak Sršeň Šumperskému Deníku, proč se po soutěži objevilo loni 30. prosince na stromech 600 stovek jitrnic a pivo teklo proudem jako ve známé pohádce Dařbuján a Pandrhola. O veselé akce však není nouze ani jindy, již tradiční se stala "Hudba bez hranic", přehlídka místních i zahraničních hudebníků a umělců.
Starostování však má Sršeň v krvi, navázal na práci své maminky. V legraci svou obec nazývá „královstvím“, ale ani vedení malé obce do 2 tisíc obyvatel legrace není. Sršňovi se povedlo zúročit třeba i zkušenosti ze studijního pobytu v zahraničí a daří se mu především pro obec získávat důležité dotace. A tak mají v Dolní Studénce dětské hřiště, centrální parkoviště nebo nové autobusové zastávky. Na to jídlo jsou ale přece jen nějak zatížení. Sršeň totiž pravidelně pořádá snídaně se starosty - které však kromě zaplnění prázdných žaludků slouží především jako prostor pro výměnu zkušeností s vedením obcí.
11.
Všichni vyjmenování starostové se za svou činnost dočkali ocenění a veřejné pochvaly v soutěži ERA Starosta roku. Na výsledky jejího letošního ročníku si ještě musíme počkat, soutěž přitom probíhá v rámci programu podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj, kterou Era vyhlašuje ve spolupráci s Nadací VIA. Soutěž se zaměřuje specificky právě na činnost starostů malých obcí, ale také na myšlenku občanské společnosti a participaci veřejnosti na rozhodovacích procesech. Vítězný starosta neodchází s prázdnou. Kromě věcné ceny – tzv. Rychtářského práva - získává pro svoji obec také finanční dar ve výši 250 000 Kč.
to ale nikdo nemůže vědět, jestli něco ukradli nebo ne, všichni jsou vždycky jako svatí a pak se jenom divíme. Kážou vodu a chlastaj víno