Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Bílá labuť letí do Bruselu: Babišovu ministryni vybrali jako eurokomisařku!

Ministryni Věru Jourovou vybrala koalice jako kandidátku Česka na eurokomisařku
Ministryni Věru Jourovou vybrala koalice jako kandidátku Česka na eurokomisařku  (Autor: Foto Blesk - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák)
Autor: simao, ČTK - 
21. července 2014
17:01

Věra Jourová při jmenování Sobotkovy vlády celá zářila, nešlo ji přehlédnout. Ze svého šatníku tehdy vytáhla bílé šaty. Jenže tahle "bílá labuť" patrně skončí jako první ze Sobotkových ministrů, což se příliš nečekalo! Nejde ale o to, že by vyhořela. Koalice se totiž shodla na tom, že právě ona by se měla stát novou českou eurokomisařkou.

Bylo to poměřování svalů mezi ČSSD a ANO, jak naznačil třetí do koaliční party Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Koalice se dlouho nemohla dohodnout, kdo by měl být český kandidátem na eurokomisaře. Sobotkova parta se snažila protlačit do Bruselu ekonoma a exministra financí Mertlíka, nakonec ale uspěli Babišovci.

Zeman: Jourová je skvělá volba

Kandidátkou na eurokomisařku, tedy na prestižní a štědře placený post, je Věra Jourová. Současná ministryně pro místní rozvoj. Vyřešil se tak týdny trvající pat mezi vládními spojenci, kteří se ne a ne dohodnout. Koalice kvůli tomu čelila notné dávce kritiky.

ČSSD nakonec návrh na Mertlíkovu kandidaturu stáhla. Výměnou za to však žádá souhlas koaličních partnerů s navýšení peněz na sociální služby a rychlejší růst minimální mzdy. Podle ČSSD by se měla od ledna zvýšit nikoli o 500 korun, ale o 700 korun na 9200 Kč.

Volbu Jourové dnes ocenil i prezident Miloš Zeman, který dorazil na jednání vlády. Výběr Jourové označil za skvělý a za velmi rozumné řešení. "Myslím, že se vláda mohla dohodnout daleko dříve," neodpustil si však koalici popíchnout.

Ona je žena

Jourové může ve funkci výrazně pomoci prostý fakt - že je žena. Výrazné zastoupení političek chce mít ve své komisi Lucemburčan Jean-Claude Juncker. Rovnou 10 žen mu v komisi doporučily stávající eurokomisařky. Jourová je však zatím v návrzích jednotlivých členských států ženou jedinou. A jejím plusem je i to, že ANO je v europarlamentu členem liberální frakce ALDE, jehož podpora by se mohla Junckerovi hodit.

"Blá labuť" Jourová, která při jmenování Sobokovy vlády zaujala bílými šatičkami, ale ještě úplně vyhráno nemá. Po několika formalitách ji čeká odlet do Bruselu, v září pak ale také vystoupení před europoslanci a tzv. grilování. "Je to pro mě obrovská čest a závazek. Je to velký úkol," okomentovala Jourová svůj výběr.

Dosavadním eurokomisařem byl Štefan Füle, který měl na starosti rozšiřování EU. Jourová by v komisi by preferovala zaměření na regionální politiku či institucionální vztahy. "Nebojím se ale ani dopravy či průmyslu," poznamenala k resortům, které by vláda ráda pro českého eurokomisaře vyjednala.

moiaza ( 21. července 2014 20:15 )

 Prosím, kam až sahá Babišovo?

pelagie ( 21. července 2014 19:31 )

Ty jejich platy jsou výsměchem obyčejných lidí, je to hanba......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa