Opustil církev kvůli sexu! Ministr kultury Daniel Herman ve zpovědi Blesku
Stačilo málo a české armádě by místo Martina Stropnického (57, ANO) žehnal Daniel Herman (50, KDU-ČSL). Nakonec sedí na kultuře. Blesku prozradil i to, že církev opustil kvůli povinnosti zdržet se sexu.
Proč jste přijal nabídku řídit kulturu? Mluvilo se v souvislosti s vámi i o jiných rezortech.
„Ke mně se doneslo, že se jednalo o rezortu vnitra nebo obrany. Rezort kultury je mi nejbližší. Když jsem byl dotázán, jestli je to pro mě přijatelné, odpověděl jsem, že ano…“
Okamžitě?
„Okamžitě. Já tu pracoval v letech 2007 až 2008, kdy byl ministrem Václav Jehlička. Rezort je mi velmi blízký.“
Původně jste sloužil v církvi. Proč jste ji opustil?
„Já do semináře vstupoval v roce 1984. Předtím jsem přijat nebyl, ale v době Gorbačovovy perestrojky to bylo snazší. Pro mě to bylo hledání alternativy vůči komunistickému režimu a šedivé realitě, ve které jsme žili. Byl jsem krátce v duchovní službě jako kaplan, vlastní farnost jsem nikdy neměl. Sloužil jsem v administrativě církve jako sekretář kardinála, mluvčí biskupské konference, posléze jsem řídil celý její sekretariát. Civilní sféra mi byla čím dál tím bližší…“
Proč jste vůbec odešel?
„Nepopírám, že v tom hrál roli i osobní život, například otázka celibátu, ale nedokážu říct nakolik procent. Velmi zásadní moment byl ten, že jsem vstupoval do služby za komunismu. Církev tehdy nabízela alternativu vůči tehdejšímu režimu.“
Když jste opustil službu církvi kromě jiného i kvůli osobnímu životu, žijete s někým?
„Ne, žiji sám.“
Měl jste od svého odchodu ze služby nějaký dlouhodobý vztah?
„Ano, měl. Podrobnosti si ale dovolím ponechat v srdci…“
V jednom rozhovoru s vámi jsem četl, že jste nevyloučil myšlenku návratu ke službě církvi…
„Je to tak. Kanonické právo zná uvolnění ze služby, ale i možnost návratu. A co já vím, co bude za dvacet nebo třicet let.“
Co říkáte na nedávné vysílání pořadu České televize Tečka páteční noci, kde vystoupila kapela Piča z hoven, a další pozvaný, docent brněnské fakulty zazpíval „Sieg heil, baby“ a později prohlásil, že má rád Adolfa Hitlera jako člověka?
„Neviděl jsem to, ale vím o tom. Vidím v tom relativizování zločinů nacismu, a to je hodně nebezpečné. A co se týká názvu té kapely, máme svobodu. Mě by tato forma asi neupoutala, nikomu ale neupírám právo na úplně jiný úhel pohledu.“
Jste lidovec a také ministr kultury, pod které spadají církevní restituce. Vůči nim se objevila a objevuje řada pochybností. Stamiliony mají dostat církve, které před rokem 1989 v Česku nepůsobily. Církve dostanou majetek, který nikdy plně nevlastnily… Je to v pořádku?
„Především je v pořádku, že se po 65 letech podařilo odvalit z cesty celkem velký kámen ve vztazích mezi církvemi a státem. Problém vznikl po komunistickém puči, kdy byly rozvráceny majetkové poměry. A řešil se posledních 24 let. A podařilo se ho vyřešit. Zákon tu je.“
Dobře, ale řešení s takovými nedostatky vyvolává přinejmenším pochyby.
„KDU-ČSL nebyla ve vládě ani v Parlamentu při podepisování finální dohody. Já osobně si myslím, že se při tvorbě zákona mělo více komunikovat s opozicí. Myslím si ale, že pozitiva převažují nad negativy.“
Lidovce před volbami sponzoroval přítel Františka Mrázka Luděk Sekyra. Má developerskou společnost, a tedy může mít i zájem profitovat z restitucí. Jste schopný to odmítnout či vyvrátit?
„Já pana Sekyru osobně znám. Je to velmi vzdělaný člověk a KDU-ČSL podpořil transparentně na transparentní účet. To není žádná zákulisní hra nějakých kmotrů. Navíc otázky restitucí jsou dané zákonem, a jestli se církev obrátí na toho či onoho podnikatele, tak to je plně její věc.“
Prosím nevolte lidovce jsou to zaprodanci sudetáků povodnící