Lidovci budou mít kulturu a zemědělství: Strana s tím souhlasí a Bělobrádek se diví

KDU-ČSL má mít ve vznikající koalici zemědělství a kulturu.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, lm - 
20. prosince 2013
20:23

Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL je opět o krok blíže k úspěšné společné vládě! Lidovci zřejmě v chystaném kabinetu získají ministerstva zemědělství a kultury, budou mít taky jeden vládní post bez portfeje. Předsednictvo strany s tím souhlasí.

Takové rozložení resortů dnes KDU-ČSL nabídl šéf ČSSD a pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sice po odpoledním jednání se Sobotkou a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem uvedl, že podle něj by s tím lidovci nemuseli souhlasit, předsednictvo strany se však vpodvečer jednoznačně vyslovilo pro. Návrh ještě posoudí širší stranické vedení - celostátní výbor, bude možná v sobotu.

"Pro mě je to trošku překvapení, nicméně je to realita, uvidíme, jak se rozhodne celostátní výbor," komentoval v České televizi Bělobrádek rozhodnutí předsednictva. Sociální demokraté i hnutí ANO uvedli, že dnešní nabídka na posty ve vládě pro KDU-ČSL by měla být třetí a poslední. Odmítnutí by tak mohlo znamenat konec pokusů o sestavení trojkoalice.

"Pro KDU-ČSL se obávám, že to nebude dostatečná nabídka, protože na včerejším celostátním výboru byla velice výrazná snaha na tři plnohodnotná ministerstva," řekl novinářům po odpoledním jednání Bělobrádek. ČSSD sice poděkoval, že udělala vstřícný krok, pokud jde o ministerstvo zemědělství, zároveň ale řekl, že by si lidovci místo kultury rádi vzali některý významnější ekonomický nebo silový resort. Jmenoval například ministerstva dopravy, školství nebo práce a sociálních věcí. Podle informací ČTK se v souvislosti s ministerstvem kultury jako o lidoveckém kandidátovi mluví o Danielu Hermanovi. Prezident Miloš Zeman už údajně Bělobrádkovi řekl, že by s jeho nominací neměl problém.

ČSSD podle ANO Lidovcům ustoupila

Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka odpolední třístranné jednání skončilo vítězstvím KDU-ČSL, která by měla nabídku přijmout. "My respektujeme rozhodnutí sociální demokracie, která se nechala v podstatě dotlačit do této situace a přistoupila na ultimátum KDU-ČSL," řekl.

Bělobrádek ale odmítl, že by ostatní strany lidovcům pouštěli nějaká ministerstva. Uvedl, že lidovcům jde o nastavení poměrů jednání ve vládní koalici, v níž by podle posledního návrhu měla mít ČSSD osm, ANO sedm a KDU-ČSL tři ministry a každá ze stran ministra bez portfeje. "Nemyslím, že je nutné mít ministry bez portfeje, ale pokud je to cena za to, aby tady fungovala vláda, dovedu si to představit," řekl novinářům.

Také podle Sobotky by ale měla být dnešní nabídka finální. Předseda největší parlamentní strany zároveň požaduje, aby ČSSD měla na ministerstvu zemědělství svého náměstka, který by měl na starosti Státní pozemkový úřad, jenž má vliv na vydávání státního majetku v rámci církevních restitucí, které chtějí sociální demokraté revidovat.

e.44 ( 24. prosince 2013 01:31 )

Komunisti sebrali víru, to asi není ten správný výraz ale podle mě potlačováním církví a de facto jejich zahnáním do ilegality a vtloukáním materialistických klínů lidem do hlavy postupně vychovávali generace ateistů. Toť můj osobní názor založený na pozorování. U nás v rodině byla jedinou věřící moje prababička a ta už nedokázala svojí jedinou dceru, mojí babičku přivést k víře v tom co se tu za komunistů dělo. A bylo to tak nejen v naší rodině....

e.44 ( 24. prosince 2013 01:22 )

Ty nechápeš, ty si to jenom namlouváš. Ale jestli ti to dělá dobře, klidně pokračuj. Proti tomu aby byl kdokoli šťastný nic nemám i kdyby toho dosahoval způsobem jako ty.

e.44 ( 24. prosince 2013 01:19 )

Ani tak, ani onak. Prostě k tomu musí dojít a bude to prospěšné hlavně pro stát. Církve už si budou muset s tím majetkem hospodařit samotné, starat se o údržbu budov, o to aby ostatní majetky nesly zisk nutný na provozní náklady církví a stát se zbaví všech závazků vůči církvím a už jim nebude muset nic platit.

versutus ( 22. prosince 2013 21:09 )

Já chápu vše velice dobře, ale nechápu neodolatelnou potřebu tvých poznámek, které právě naplňují tebou zmiňované znaky stupidity.

e.44 ( 21. prosince 2013 19:42 )

Co nechápeš na tom že je to o lidech, ne o víře, že reaguješ jak stupid?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud