Když politika zradí mikrofony: Rusnokovo ty vo*e není jediné, ztrapnila se i světová esa!

Premiér Rusnok není jediným politikem, kterého zradily zapnuté mikrofony. Kuriozní momenty se najdou i u řady světových státníků  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
8. prosince 2013
16:47

Premiér Jiří Rusnok svým proslovem "ty vo*e, zemřel Mandela" vzbudil rozruch nejen u nás. Jeho faux pas si všimli i ve světě, včetně USA. Jenže i světové velmoci mají své momenty, kdy čelní představitele zradily mikrofony a voliči zaslechli, co nebylo určeno pro jejich uši. Ostudu si utrhli i takoví velikáni, jako George Bush mladší, Nicolas Sarkozy, či Vladimir Putin!

Rusnokovo faux pas, kdy "buranskou" mluvou komentoval úmrtí jihoafrického prezidenta Mandely a své obavy, aby nemusel jet na jeho pohřeb, zaznamenala i některá světová média. Zmínila se o něm například německá tisková agentura DPA a slovenský server topky.sk rovnou použil titulek "Hanba českého premiéra". Agentura AP napsala, že mnozí světoví státníci dali najevo, že Mandelův pohřeb si ani za nic nenechají ujít, ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří. Tuhle zprávu pak převzala třeba televize ABC a listy NY Times či The Washington Post.

Premiér Rusnok se přitom i v Česku dostal pod palbu kritiky. "Konečně jsme světoví," komentuje řada uživatelů sociálních sítí náhlý zájem o ČR a jejího ministerského předsedu v době, kdy svět pláče pro jihoafrického bojovníka za svobodu Mandelu. Jak může takhle mluvit čelní představitel stát, ptají se další. Ne všichni ale Rusnokovo počínání chtěli komentovat. Exministr financí Miroslav Kalousek se bránil, že nekomentuje soukromé rozhovory.

Video Takto se Miroslav Kalousek (ne)vyjádřil ke kauze premiéra Rusnoka - Blesk - Ladislav Křivan

Rusnok svou nechutí vyrazit na Mandelův pohřeb (kam nakonec pojede ministr zahraničí Kohout) však nejen připomněl známé scénky z fotbalové parodie "Ivánku, kamaráde", ale i politické trapasy z minulosti. Není prvním státníkem, kterého zradily zapnuté mikrofony. Vulgarity a nekorektní vtípky si od politiků vyslechli lidé i v řadě velkých zemí.

Světové trapasy aneb když politikovi selžou mikrofony

Bastard britského premiéra

V červenci 1993 britský premiér John Major po interview pro stanici ITN tři členy své vlády nazval "bastardy, kteří si zaslouží ukřižovat". Majorova slova zachytili technici BBC, kteří chystali další rozhovor, a přepis nahrávky otiskly britské deníky.

• Svinstvo George Bushe

Před omylem zapnutými mikrofony se odehrálo faux pas amerického prezidenta George Bushe, který se v červenci 2006 na summitu G8 dal do řeči s britským premiérem Tonym Blairem. Na mušku si Bush vzal Sýrii a podporu, kterou poskytuje radikálnímu hnutí Hizballáh a mimo jiné řekl, že Damašek by měl "přestat dělat tohle svinstvo".

Putin vtipkující o znásilnění

V říjnu 2006 doplatil na zapnuté mikrofony ruský prezident Vladimir Putin, když v Izraeli vtipkoval na účet hlavy státu Mošeho Kacava, obviněného a později odsouzeného za sexuální obtěžování. "Pozdravujte vašeho prezidenta! Je to opravdový chlapík. Znásilnil deset žen! Nikdy bych to od něj nečekal, všechny nás překvapil. Všichni mu závidíme," řekl izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi.

Kurevsky velká věc v USA

V březnu 2010 utekla ostrá slova americkému viceprezidentovi Joeu Bidenovi během ceremonie v Bílém domě, kdy prezident Barack Obama podepisoval zákon o zdravotní reformě. "Je to kurevsky velká věc," zašeptal Biden prezidentovi, ovšem dost hlasitě na to, aby slova zachytily novinářské mikrofony.

Nachytaný Sarkozy

V listopadu 2011 nedopatřením zapnuté mikrofony na summitu G20 v Cannes zachytily soukromou debatu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s šéfem Bílého domu Barackem Obamou o izraelském premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. "Nemohu ho vystát, je to lhář," řekla francouzská hlava státu a Obama opáčil: "Ty ho máš plné zuby, jenže já s ním musím jednat každý den."

Perlička na závěr: Prezidentka horší než šilhavý chlap

Letos v dubnu se diplomatický i společenský přešlap přihodil uruguayskému prezidentovi Josému Mujicovi, který přehlédl zapnutý mikrofon, čímž se dostala na veřejnost nelichotivá poznámka na adresu argentinské prezidentky Cristinu Kirchnerovou a jejího zesnulého manžela Néstora: "Ta stará baba je horší než ten šilhavý chlap."

itartas ( 11. prosince 2013 10:30 )

no to jsme teda klesli až na dno!

cipisek134 ( 10. prosince 2013 06:28 )

Dneska je to holt jaksi v módě oceňovat vrahouny, viz naši Mašínové. Koneckonců i toho největšího vraha v novodobejch dějinách Stalina ortodoxní komunisté stále beztrestně oslavují tak nechápu proř by neměl být oslavován i tenhle černý terorista.

cipisek134 ( 10. prosince 2013 06:23 )

A kohopak bys tam jako chtěl? To zku*vený zdegenerovaný pochcaný knížátko Kádl von Bilderberg s tím druhým gaunerem Lihoslavem Kraďouskem? Tak to pěkně děkuju. Jinak v tomhle případě zradila technika. Pokud se do těch mikrofonů přestane přímo mluvit tak se mají automaticky vypnout, k čemuž nedošlo. A pan premiér Rusnok se bavil stejně jako se bavěj chlapi normálně mezi sebou, nenapadloho ho logicky, že se ty mikráky nevypnuli. Holt šťouralové novináři to hned museli rozmazat.

cipisek134 ( 10. prosince 2013 06:14 )

Pozor, Scheiße s ostrým "S", které lze nahradit i dvěma "S", takhle by se to četlo šajze což je blbost. Jinak souhlas s tebou.

osinek ( 9. prosince 2013 13:39 )

Kdo vládne v této zemi?Křupan Zemaněnko prezident,primitiv Rusnok premiér, zlodějíček ze Zlínska Mynář kancléř-to jsme to dopracovali!!! Prezident Obama (+ všichni jeho žijící předchůdci ve funkci prezidenta), prezident Holande (+ jeho předchůdce Sarkozy) , německý prezident Gauk, britský premiér Cameron, premiéři nebo hlavy států dalších významných zemí jako např Indie, Brazílie, Japonska atd. se zúčastní pietní akce se vzpomínkou na Mandelu! A český Rusnoček je otráven, že by měl jet do JAR na pohřeb nějakého Mandely! Vždyť tam budou pouze samí nýmandi! Lidi to je síla!!!! O trapnosti, nedůstojnosti a hlouposti stávající vládní garnitury dosazené Zemanem si povídá celý svět. Zeman a jeho vláda znovu ve světě zabodovali!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud