Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Staronoví nadlidi ve sněmovně: Půlka jsou politici z povolání

Autor: mba, geok - 
29. října 2013
13:11

Tak jsme si zvolili novou Sněmovnu... Dvě stovky poslanců a mnoho jejich příbuzných má na příští čtyři roky (pakliže se sami nerozpustí) vystaráno. Ale co je to vlastně za lidi? Jaké jsou jejich původní profese? Blesk si na skladbu poslanců posvítil trochu důkladněji a… Jsou to zajímavá zjištění! Kupříkladu se nikdo z nich neživil rukama!

Tak předně – jak asi mají páni poslanci rozumět problémům nízkopříjmových občanů, když z 200 zvolených »běžné« povolání vykonává(la) leda Jana Hnyková (49, Úsvit), zdravotní sestra pracující v sociálních službách a pracovnice záchranky Jana Pastuchová (48, ANO)?! Mezi poslanci najdeme nanejvýš pilota dopravních letadel a leteckého konstruktéra, ale nikde žádný kovář, zámečník, automechanik, pekař, sklář, elektrikář, opravář, řezník, truhlář ani klempíř natož pak zedník či malíř pokojů... Kolik z poslanců asi tak ví, kolik stojí skýva chleba a kilo brambor?!

Zato nejvíc – celkem 46 – je »politiků z povolání! Prolezl ministr v demisi Tomáš Podivínský (43, KDU-ČSL), čtyři oranžoví hejtmani – Michal Hašek (37), Milan Chovanec (43), Jiří Zimola (42) a Josef Novotný (60), odborářský guru Jaroslav Zavadil (59, ČSSD) a mraky starostů, místostarostů, radních a dalších...

Poslanci se schovávají za profesi

A to se ještě řada (napočítali jsme jich 53, ale možná jsme někoho přehlédli) letitých poslanců skryla na kandidátkách za civilní profese. Vítězslav Jandák (66, ČSSD) kandidoval jako herec, byť od Černých baronů v roce 2004 natočil pouze jednu komedii! Miroslav Grebeníček (66, KSČM) se představil voličům jako historik, Milan Urban (55, ČSSD) jako hutní inženýr, Zbyněk Stanjura (49, ODS) jako programátor, Petr Bendl (47, ODS) jako strojní inženýr, Vojtěch Filip (58, KSČM) s Jiřím Pospíšilem (37, ODS) jako advokáti, Pavel Ploc (49, ČSSD) se má stále za sportovce atd., atd.

Jaké jsou původní profese nově zvolených poslanců?Jaké jsou původní profese nově zvolených poslanců? | Infografika Blesk

Ani Karla Turečka (42, TOP 09), jenž měl na kandidátní vizitce uvedeno »zemědělec, rybář«, nelze považovat tak úplně za dělníka, neboť od r. 2000 po deset let náměstkoval na ministerstvech zemědělství a průmyslu, seděl v Parlamentu a zastupitelstvu města Chýnova. Celkem by byl tudíž počet »politiků z povolání«, kteří často skutečnou práci nikdy ani nepoznali (že, oslíku Bendo?), atakoval číslo 100, a tedy půlku celé Sněmovny!!!

Z dalších velkých skupin je v nové Sněmovně 31 pedagogů, 21 lékařů a také různých manažerů (např. ředitelka hřebčína Napajedla či ředitel m. policie v Mostě) a také 20 podnikatelů, samozřejmě včetně miliardáře Andreje Babiše (59, ANO).

Herce a divadelního principála Martina Stropnického jsme zařadili jako diplomata, to zní vznešeněji...

Jedenáct nových poslanců se hlásí k profesi ekonoma a kupodivu všichni jsou z ČSSD či KSČM, z pravice nikdo…

Sedm je novinářů, převážně v barvách babišovců – v Parlamentu zasedne »pták Loskuták« Standa Berkovec (57), investigativní veteránka Jana Lorencová (73), krajský reportér ČT Zdeněk Soukup (60) anebo letitý politický komentátor Martin Komárek (52).

Kompletní jmenný seznam poslanců a jejich původních profesí si můžete stáhnout ZDE>>>

namoroman ( 29. října 2013 15:38 )

Ten bude do sněmovny protlačen i kdyby měli kvůli němu rozšířit počet poslanců-to by jeden nevěřil, co ten Benda "dokáže".Když byla kampaň, tak byl zalezlej a nebylo ho vidět protože když on otevře ústa, tak to stojí za to

hejhej ( 29. října 2013 15:13 )

bigdick ( 29. října 2013 13:49 )

Yó,ye to vláda nová,vláda věcí veřeyneych se ti lyde navracý.Svjet to nevyděl,pes to nežral.

ivoadler ( 29. října 2013 13:29 )

Všichni mají nějaké původní povolání, které v blízké či vzdálené minulosti vykonávali. Ale Marek Benda (ODS) nikdy žádné "původní" povolání neměl. Od samého začátku své ekonomické aktivity dřepí v parlamentu. Však taky měl málem slzy na krajíčku, když hrozilo, že v novém parlamentu nebude. Nakonec ale s odřenejma ušima prolezl. Bože, chraň nás před takovými zástupci.

ko.ko.tek ( 29. října 2013 13:24 )

Jandák hraje komedii každej den, takže povolání herec platí a to si sám píše i scénáře

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud