Rakousko vrátí "ukradené" české obrazy

Soud ve Vídni uznal argumenty české strany a umělecká díla z exekuce vyloučil. Vycházel přitom z Úmluvy OSN o jurisdikční imunitě států a jejich majetku, která sice zatím nenabyla účinnosti, ale v rámci obyčejového práva je pro státy závazná.
Obrazy a plastika mají podle soudu imunitu "výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji". Rakušané nedávno nepravomocně uznaly nárok firmy Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. ČR se proti rozhodnutí odvolala.
Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni, skončily koncem května v depozitním skladu soudu. Podle ministerstva zdravotnictví však soud po odvolání uznal argumenty české strany a umělecká díla z exekuce vyloučil.
"Rozhodci v roce 2008 společnosti Diag Human přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Právě na základě jejich nálezu rozhodoval i vídeňský soud.
Podle České republiky však nález není pravomocný, začalo přezkumné řízení. Tím také argumentovala při svém odvolání. Rozhodnutí ohledně samotného nároku společnosti na odškodnění však bude podle dřívějšího Sršňova vyjádření přezkoumávat odvolací soud v Rakousku samostatně.
Rozhodčí nález již uznal také soud v Paříži, žádný český majetek však zatím nezabavil. I proti francouzskému verdiktu se plánuje ČR odvolat. Podle bývalého majitele firmy Diag Human Josefa Šťávy se společnost obrátila se svými nároky i na další státy vázané newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Zažalovala prý Česko například ve Velké Británii či USA.
A kdy vrátí prezident Klaus obraz od Brožíka " Hus před koncilem", který ukradl z obrazárny ve Starém městě v Praze a daroval ho expremiérovi Bémovi. Prý je to zvykem, že kdo odchází z úřadu, může si cokoliv vzít. Pro Klause se stalo všechno zvykem a nejen krást v zahraničí péra.