Ombudsman Otakar Motejl: Selhalo mu srdce

Otakar Motejl
Otakar Motejl  (Autor: Foto ČTK)
Autor: oj, op - 
9. května 2010
18:16

Ve věku 77 let zemřel ombudsman Otakar Motejl. Veřejný ochránce práv skonal  v neděli v odpoledních hodinách ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice po krátké nemoci. Selhávalo mu srdce. V minulosti byl i ve funkci ministra spravedlnosti a předsedou nejvyššího soudu.

"Zdravotní stav pana Motejla byl velmi vážný a nedal se už zvrátit," řekla
pro Blesk.cz mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. V nemocnici byl ombudsman podle důvěryhodných zdrojů hospitalizován od čtvrtka. Vzhledem k tomu, že trpěl vážnými srdečními problémy, dá se předpokládat, že ležel na kardiologii. Mluvčí nemocnice totiž nechtěla říct, na kterém oddělení byl
Motejl hospitalizovaný.

Kdo byl Motejl?

JUDr. Motejl se narodil 10. září 1932 v Praze. V roce 1955 vystudoval Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze a poté působil jako advokát. Soudcem Nejvyššího soudu byl od podzimu 1968. Když z něj v dubnu 1970 odešel, věnoval se znovu advokátní praxi. V letech normalizace obhajoval disidenty a další oponenty režimu.

Po revoluci se stal předsedou Nejvyššího soudu ČSFR. Po rozdělení republiky působil až do roku 1998 jako předseda Nejvyššího soudu ČR. Dva roky byl pak ve vládě Miloše Zemana ve funkci ministra spravedlnosti. V roce 2000 byl ve Sněmově zvolen prvním Veřejným ochráncem práv, v roce 2006 pak podruhé.

Nového veřejného ochránce práv by měla zvolit Poslanecká sněmovna do 60 dnů z dvou návrhů prezidenta Václav Klause a dvou návrhů Senátu.

Veřejný ochránce práv chrání osoby před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy, jakož i před jejich nečinností, a tím přispívá k ochraně základních práv a svobod. Hlavní význam ombudsmana je v tom, že zlepšuje vztah mezi občanem a státní mocí. V tomto vztahu však nepůsobí jako oponent státních institucí, ale měl by být prostředníkem v tomto vztahu tak, aby pomáhal napravovat vzniklé chyby. K úspěšnému fungování je však nezbytné, aby si státní správa byla vědoma své omylnosti a brala v potaz jeho doporučení a připomínky.

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Po revoluci se stal předsedou Nejvyššího soudu ČSFR. Po rozdělení republiky působil až do roku 1998 jako předseda Nejvyššího soudu ČR.

anelam ( 10. května 2010 10:55 )

Jistě jsi se s ním důvěrně znal-měl jsi připsat BRZY NASCHLEDANOU!!!!

anelam ( 10. května 2010 10:52 )

To je otázka názoru

9030 ( 9. května 2010 23:59 )

Je mi to líto, moc líto, byl to fakt frajer Chlap. Tak naschledanou a upřimě se klaním.

cyrilko ( 9. května 2010 23:54 )

Úprimnú sústrasť bratia Česi. Stratili ste osobnosť českého národa. Pán Otakar Motejl bol človek vysokých morálnych hodnôt, predstavoval v českej justícií príklad profesionality a zároveň dobou preverenej morálky. Osobnosť,za ktorú bude ťažko hľadať náhradu. Je to syn českého národa, ktorý pre jeho dobro slúžil až do svojej smrti. HONORI PERPETUO .

libor123 ( 9. května 2010 22:19 )

Takovéhoto člověka je potřeba si vážit a obdivovat. Byl to člověk na svém místě. Čest jeho památce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa