Nový seriál Blesku: Jak si žijí v Evropském parlamentu?

Úřednice Mungengová se nakonec musela vyfotit v jednom z jednacích sálů. „Kdyby tu byli poslanci, už bychom museli mít povolení.“  (Autor: David Malík)
Autor: Eva Hofrichterová - 
23. dubna 2010
05:38

Je Evropská unie opravdu takový byrokratický kolos a vysavač peněz daňových poplatníků, jak se o ní povídá? Blesk se to pokusil zjistit přímo v Bruselu. Jak to tu chodí? Jak euroúředníci a europoslanci pracují a za kolik? Jaké mají další výhody? Jak se baví a co jim na EU vadí? To vše se dozvíte v novém seriálu Blesku.

Europarlament lidé v Bruselu zjevně nepovažují za instituci, kterou by se měli chlubit. Hodně z nich ani neví, kde přesně se nachází. „Myslím, že je to na konci téhle ulice,“ vysvětluje reportérům Blesku Belgičanka a ukazuje směrem k Evropské komisi. Ta ale má s europarlamentem pramálo společného.

Budova parlamentu je státem ve státě – neuvěřitelný kolos zaměstnává většinu z asi 25 000 pracovníků evropských institucí. Na půdě europarlamentu panují přísná pravidla, která musíte dodržovat. Bez výjimky.

Jeden z mnoha zákazkůJeden z mnoha zákazků | David Malík

Fotit se smí jen někde a to s povolením

Fotoreportér Blesku musel vyřídit několik druhů povolení na focení v budově parlamentu. Pak ale obratem musel podepsat prohlášení, kde všude nesmí úředníky fotit – při jídle, v kancelářích, při odpočinku, u vchodu, u východu, v knihovně, při jednání…

Zákazy důsledně hlídá ochranka. „Nemyslím si, že by se dalo paušalizovat, že v Evropské unii panuje přebujelá byrokracie,“ myslí si úřednice z Česka Jolana Mungengová. Když ji pak chce fotoreportér Blesku vyfotit, navrhne pořízení snímku v knihovně. Jenže… to jí nekompromisní správce knihovny okamžitě zakáže. „

Vyfotili by mě tady v koutku, jen s jednou knihou,“ prosí úředníka Mungengová. Ten zkouší povolení vyjednat – po několika telefonátech svým nadřízeným dostávají reportéři Blesku zamítavou odpověď.

Takové situace jsou v Bruselu na denním pořádku. „Než mi tu vyřídili vstupové karty, chodila jsem sem půl roku jako host. Při plénu jsem sedávala na chodbě s notebookem na klíně,“ říká asistentka europoslance Magdalena Frischová.

Zítra čtěte: Za co berou 7000 eur měsíčně?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud