Evropští politici: Jak se zbavit Klause?!

Němečtí a francouzští diplomaté zvažují dva způsoby, jak odstranit poslední překážku v ratifikaci lisabonské smlouvy - českého prezidenta Václava Klause a jeho požadavek na trvalou výjimku Česka z Listiny základních práv EU.
"Pokud prezident brzdí demokratický proces a klade odpor rozhodnutí parlamentu stejně jako vůli lidí, pohybuje se za hranou zákona a bude muset čelit důsledkům," řekl nejmenovaný německý diplomat.
"Myšlenky na změnu ústavy kvůli zbavení se prezidenta jenom ukazují, jak je naše mladá demokracie slabá," řekl Jiří Oberfalzer, blízký Klausův spojenec.
Podle ústavy může být český prezident odvolán pouze, pokud spáchá velezradu. Tu podávají senátoři a posuzuje ji ústavní soud. Je ale velmi nepravděpodobné, že by za úřednické vlády Jana Fischera český parlament takové opatření schválil.
Požadavek na Klausovo odvolání v Česku vznesl předseda Strany zelených Ondřej Liška. Žádné další strany se k němu však nepřidaly. Podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody, který je expertem na evropské právo, se prezident se pohybuje v rámci ústavy.
Česko je poslední zemí evropské sedmadvacítky, která lisabonskou smlouvu neratifikovala. Dokument, který reformuje fungování EU, už schválily obě komory parlamentu a k završení ratifikace je zapotřebí podpis prezidenta. Český ústavní soud nyní posuzuje, zda je lisabonská smlouva v souladu s českým právním pořádkem. Než soudci rozhodnou, nesmí ji Klaus - odpůrce "Lisabonu" - ratifikovat.
V pátek navíc český prezident vznesl požadavek na trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí smlouvy. Obává se prý možnosti prolomení takzvaných Benešových dekretů a uplatňování majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z někdejšího Československa po druhé světové válce.
Česká vláda ani právní experti Klausovy obavu nesdílejí. Při sobotním podpisu smlouvy polským prezidentem vyzvali evropští politici Klause, aby dokument také co nejdříve - ještě letos - ratifikoval.
Já obvykle Klause nijak zvlášť nemusím, spíš naopak, ale tentokrát s ním naprosto souhlasím. Jen mě mrzí, že s tím přišel až teď. Pokud si vzpomínám, tak jsem asi před rokem viděl na YouTube video, kde na tento problém upozorňovala Jana Bobošíková i na možnost si dohodnout výjimku stejně, jako to udělali poláci. Když si to tak uvědomuji, tak jen přesně došlo na její slova. Pokud by to bylo tak nemožné (prolomení Benešových dekretů a podobné nevýhody) tak proč by o tuto výjimku měli zájem i poláci? Podle mého názoru je NUTNÉ, aby tam tato výjimka byla a politici, kteří ji dříve odmítli by měli zmizet z naší politické scény, protože nehájí naše zájmy.