Primátorce Chomutova vyhrožují smrtí: Kvůli exekucím!

AKTUALIZOVÁNO: Primátorce severočeského města Chomutov přišly e-maily, které jí vyhrožují smrtí. Pravděpodobně souvisejí se zpřísněnými exekucemi, které chomutovský magistrát začal od minulého týdne provádět.
Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) v pátek a v neděli obdržela dva výhružné e-maily, v nichž jí pisatel vyhrožuje smrtí. "Jde jednoznačně o snahu mě psychicky nalomit, abychom s exekucemi přestali. Exekuce však budou i nadále pokračovat," uvedla Řápková. Magistrát se podle ní okamžitě spojil s policií a strážníci zajistili ochranu radnice.
Podle primátorky v prvním e-mailu, který dostala v pátek večer, ji neznámý pisatel upozorňuje, že po ní jde vláda a že ji někdo zabije. Druhý e-mail je prý konkrétnější a říká v něm "starostko, zítra tě zavraždím."
Primátorka připomněla, že výhrůžkám čelila už loni v dubnu. Někdo jí tehdy poštou poslal nábojnici s varováním, že pokud nezmizí z radnice, čeká ji smrt. "Za výhrůžkami stojí zřejmě někdo, koho se exekuce dotkly nebo mohou dotknout. Mohu však říci, že se tím nenechám zastrašit," doplnila.
Policie potvrdila, že přijala trestní oznámení na neznámého pachatele. "Oznámení nyní prověřujeme. Případ z loňského dubna se vyřešit nepodařilo. Autor dopisu s nábojnicí nebyl zjištěn," řekla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.
Exekuce majetku lidí, kteří dluží městu peníze na neuhrazených pokutách či poplatcích za služby, v Chomutově zahájili 25. srpna. Město přestalo využívat služeb najatých exekutorů, movitý majetek zabavují pracovníci ekonomického odboru radnice za asistence strážníků. Zaměřili se také na vymáhání pohledávek od prostitutek s neuhrazenými pokutami za nedovolené provozování živnosti, dlužníky už hledali i v hernách a restauracích. Exekuce budou časově neomezené, dlužníci s nimi musejí počítat minimálně jedenkrát týdně.
Stát podle Řápkové v pomoci s bojem proti nepřizpůsobivým a neplatičům selhal, na soudní exekutory je vyvíjen enormní tlak a odstupují od spolupráci. Exekuce primátorka označila za účinný nástroj, týden po zahájení zabavování movitých věcí dlužníků podepsalo splátkové kalendáře k postupné úhradě dlužné částky už několik desítek obyvatel města.
Vedení Chomutova posílilo odbor ekonomiky fyzicky zdatnými zaměstnanci, kteří jsou schopni práci v terénu vykonávat. Zabavovat budou nadále i peníze či movité věci dlužníků, kteří pobírají sociální dávky. Exekuce se však přesunuly mimo budovu magistrátu, město tak respektuje rozhodnutí soudu.
Exekutor zabavil dlužníkům peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi přímo na magistrátu jen jednou, 17. února. Někteří příjemci dávek z řad neplatičů se proti tomuto postupu odvolali. Ústecký krajský soud jim dal za pravdu. Rozhodl, že mají nárok na vrácení peněz. Dávka v hmotné nouzi je podle odůvodnění rozsudku nepostižitelná. Chomutov verdikt respektuje, ale nesouhlasí s ním a chce se proti němu dál soudně bránit.
Postup chomutovské radnice vůči dlužníkům kritizují například veřejný ochránce práv Otakar Motejl a ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Město naopak podpořili primátoři statutárních měst.
Chomutov eviduje na 4000 dlužníků, pohledávky přesáhly 240 milionů korun. Město proto přijalo razantní opatření. Nejprve se zaměřilo na neuhrazené pokuty či poplatky, což představuje přibližně 40 milionů korun.
Exekuce jsou součástí projektu Záchranný kruh na ochranu slušných lidí před neplatiči, nepřizpůsobivými lidmi, narkomany a prostitutkami. Kromě exekucí za nezaplacené pokuty či poplatky hrozí v Chomutově dlužníkům nájemného i vystěhování do mobilních buněk na okraj města.
Čtěte také: Lidé se bouří: Romům v Chanově chce radnice dát 20 milionů
Osobo, ty jsi vůbec nepochopila, o co tady jde..Exekuce je to, když má někdo dluhy, víš??? To asi takovým tupcům, jako jsi ty,nic neříká..